وی گفت: البته این اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام از نظر جایگاه قانونی محل سؤال است و حدود این آیین‌نامه چندان برای مجلس مشخص نیست. مجلس در شرایط فعلی با تأمل کار را پیش می‌برد اما اگر در جایی مثل مسئله خودرو اختلاف نظر سختی به وجود بیاید، کار را با افکار عمومی مواجه خواهد کرد و آنجا مشخص می‌شود که چارچوب هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام چندان مشخص نیست. روند کند قانون‌گذاری در ایران آفت است نقدعلی خاطرنشان کرد: جریان قانون‌گذاری‌ در کشور ما جریان بسیار کندی است و این مسئله آفت زیادی دارد، به‌طور مثال یکی از قوانینی که نیاز به اصلاح و بازنگری فوری دارد، قانون حمل سلاح است و یا قانون سرقت زیر ۲۰میلیون تومان که شاکی ندارد و در این خصوص هم مراجعین زیادی داریم و مواردی از این دست که اصلاح آنها از نان شب واجب‌تر است اما وقتی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، متوجه خواهید شد که شاید عمر مجلس به پایان برسد اما این قانون به سامان نرسد. وی با بیان اینکه تغییراتی که در هدفمندسازی یارانه‌ها اتفاق افتاده، یکی از مباحث مهم روز است، اظهار داشت: وظیفه نظارت بر بازار و اقلام اساسی از وزارت صمت به وزارت جهاد و کشاورزی جابه‌جا شده و تعزیرات در این میان نقش عمده‌ای را بر عهده خواهد داشت در حالی که قانون تعزیرات بسیار ضعیف است. نماینده مردم خمینی‌شهر با بیان اینکه کند بودن روند قانون‌گذاری و اصلاح قوانین باعث شده که مرحله چهارمی به نام شورای سران اقتصادی قوا به این پروسه اضافه شود، گفت: شورای سران اقتصادی قوا در زمانی که طولانی شدن روند سه‌گانه تصویب قوانین باعث وارد شدن ضررهای عمده به کشور شود، بر اساس اختیارات ویژه‌ای که دارند، یک قانون را مدون کرده و اختیاراتی را اعطا می‌کنند. وی افزود: سران اقتصادی قوا به تعزیرات یک سری اختیارات ویژه‌ مثل پلمپ اصناف و یا بالا رفتن میزان جرائم مختلفات در عرصه بازار را اعطا کردند تا کار پیش رود. ما از همان روزهای اول تاکید می‌کردیم که شورای سران اقتصادی قوا یک نهاد موازی در کنار نهاد تقنینی است اما امروز کل مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که این سوپاپ اطمینان لازم است. برخی مسائل اگر بخواهد در جریان کند قانون‌گذاری قرار بگیرد، کشور متضرر خواهد شد. مسئله قانون‌گذاری در کشورمان روند طولانی دارد این طولانی بودن به جایگاه تقنین ضرر می‌زند.
کد خبر: ۳۸۶۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شد حزب الله لبنان و متحدانش در انتخابات پارلمانی این کشور اکثریت آرای خود را از دست داده‌اند و دیگر پیشتاز نیستند.
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شد حزب الله لبنان و متحدانش در انتخابات پارلمانی این کشور اکثریت آرای خود را از دست داده‌اند و دیگر پیشتاز نیستند.

برخی تحلیلگران سیاسی هم در این زمینه مدعی شدند از دست دادن اکثریت آرا برای حزب الله می‌تواند به بن‌بست سیاسی و درگیری منجر شود.

همچنین رویترز مدعی است که مخالفان حزب‌الله از جمله نیروهای لبنانی وابسته به عربستان، یک گروه مسیحی و تازه واردان اصلاح‌طلب پیروزی‌های قابل توجهی در این انتخابات به دست آورده‌اند.

در حالی که نتایج انتخابات روز یکشنبه هنوز نهایی نشده است، برخی منابع مدعی هستند که بعید است حزب الله و متحدانش بیش از ۶۴ کرسی از ۱۲۸ کرسی پارلمان را به دست آورند.

شب گذشته خبرگزاری آناتولی در گزارشی اعلام کرد با پایان رأی‌گیری در انتخابات لبنان، شمارش آرای انتخاباتی این کشور آغاز و مراکز رأی‌گیری نیز بسته شدند.

انتخابات کنونی نخستین انتخابات پارلمانی از زمان اعتراضات مردمی سال ۲۰۱۹ است و صبح روز گذشته (یکشنبه) مراکز رأی‌گیری رأس ساعت ۷ صبح به وقت محلی در ۱۵ حوزه انتخاباتی باز شدند.
نام:
ایمیل:
* نظر: