وی گفت: البته این اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام از نظر جایگاه قانونی محل سؤال است و حدود این آیین‌نامه چندان برای مجلس مشخص نیست. مجلس در شرایط فعلی با تأمل کار را پیش می‌برد اما اگر در جایی مثل مسئله خودرو اختلاف نظر سختی به وجود بیاید، کار را با افکار عمومی مواجه خواهد کرد و آنجا مشخص می‌شود که چارچوب هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام چندان مشخص نیست. روند کند قانون‌گذاری در ایران آفت است نقدعلی خاطرنشان کرد: جریان قانون‌گذاری‌ در کشور ما جریان بسیار کندی است و این مسئله آفت زیادی دارد، به‌طور مثال یکی از قوانینی که نیاز به اصلاح و بازنگری فوری دارد، قانون حمل سلاح است و یا قانون سرقت زیر ۲۰میلیون تومان که شاکی ندارد و در این خصوص هم مراجعین زیادی داریم و مواردی از این دست که اصلاح آنها از نان شب واجب‌تر است اما وقتی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، متوجه خواهید شد که شاید عمر مجلس به پایان برسد اما این قانون به سامان نرسد. وی با بیان اینکه تغییراتی که در هدفمندسازی یارانه‌ها اتفاق افتاده، یکی از مباحث مهم روز است، اظهار داشت: وظیفه نظارت بر بازار و اقلام اساسی از وزارت صمت به وزارت جهاد و کشاورزی جابه‌جا شده و تعزیرات در این میان نقش عمده‌ای را بر عهده خواهد داشت در حالی که قانون تعزیرات بسیار ضعیف است. نماینده مردم خمینی‌شهر با بیان اینکه کند بودن روند قانون‌گذاری و اصلاح قوانین باعث شده که مرحله چهارمی به نام شورای سران اقتصادی قوا به این پروسه اضافه شود، گفت: شورای سران اقتصادی قوا در زمانی که طولانی شدن روند سه‌گانه تصویب قوانین باعث وارد شدن ضررهای عمده به کشور شود، بر اساس اختیارات ویژه‌ای که دارند، یک قانون را مدون کرده و اختیاراتی را اعطا می‌کنند. وی افزود: سران اقتصادی قوا به تعزیرات یک سری اختیارات ویژه‌ مثل پلمپ اصناف و یا بالا رفتن میزان جرائم مختلفات در عرصه بازار را اعطا کردند تا کار پیش رود. ما از همان روزهای اول تاکید می‌کردیم که شورای سران اقتصادی قوا یک نهاد موازی در کنار نهاد تقنینی است اما امروز کل مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که این سوپاپ اطمینان لازم است. برخی مسائل اگر بخواهد در جریان کند قانون‌گذاری قرار بگیرد، کشور متضرر خواهد شد. مسئله قانون‌گذاری در کشورمان روند طولانی دارد این طولانی بودن به جایگاه تقنین ضرر می‌زند.
کد خبر: ۳۸۶۷۰۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ایرنا نوشت: بلومبرگ طی گزارشی از رشد قابل توجه هزینه‌های تولید گوشت در دنیا نوشت: بسیاری از دامداران که از همه طرف ضربه خورده‌اند مجبور شده‌اند دام‌های خود را بفروشند که درنتیجه آن تولید گوشت در کوتاه‌مدت کاهش و قیمت‌ها افزایش خواهد یافت.

بلومبرگ طی گزارشی نوشت هزینه‌های تولید گوشت در جهان به ندرت از چیزی که امروز شاهدش هستیم بیشتر بوده است. دامداران و مرغداران در سراسر جهان با نگهداری ۴۰ میلیارد گاو، بوفالو، گوسفند، بز، پرندگان و مانند آن با قیمت‌های کم‌سابقه غذای دام دست و پنجه نرم می‌کنند. عرضه غلات و سویا در بازار جهانی کاهش یافته است. به‌علاوه همه هزینه‌های جانبی دامداران افزایش یافته؛ از قیمت برق گرفته که برای گرم نگه داشتن محل نگهداری حیوانات مصرف می‌شود تا کرایه کامیون‌ها که حیوانات آماده ذبح را به کشتارگاه می‌برند.

افزایش هزینه تولید محصولات کشاورزی و قیمت حامل‌های انرژی به درد و رنج‌های دامداران و مرغدارانی افزوده است که هم‌زمان با خشکسالی و کاهش سطح مراتع و تلف شدن میلیون‌ها قطعه از پرندگان خود در اثر شیوع آنفلوآنزای مرغی در مناطقی از آمریکای شمالی گرفته تا اروپا رنج می‌برند.

بسیاری از دامداران و مرغداران که از همه طرف ضربه خورده‌اند مجبور شده‌اند دام‌های خود را بفروشند یا جوجه ریزی کمتری داشته باشند که درنتیجه آن تولید گوشت در کوتاه‌مدت کاهش خواهد یافت. آمار گاوهایی که در آمریکا به کشتارگاه می‌روند به رکود جدیدی از سال ۱۹۸۶ به این سو رسیده است. این بدان معناست که گوساله‌های کمتری متولد خواهند شد و در ماه‌های آینده با کمبود عرضه و افزایش قیمت گوشت مواجه خواهیم شد که فشار بیشتری بر بودجه خانوارها وارد خواهد آورد.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد از افزایش ۱۰ درصدی قیمت جهانی گوشت طی ۴ ماهه اول ۲۰۲۲ خبر داده است. قیمت گوشت در ماه آوریل رکورد زده است. در آمریکا قیمت گوشت مرغ و گوساله هیچ‌گاه به این اندازه نبوده است.

دولت آمریکا پیش‌بینی کرده است رشد تولید جهانی گوشت مرغ و گوساله طی امسال کند شود. در حالی که طی سال قبل تولید این گوشت‌ها رشد ۵.۴ درصدی داشته انتظار می‌رود در سال جاری تنها ۱.۴ درصد رشد کند.

جاستین شرارد کارشناس امور دام گفت: بسیاری از فشارهایی که با آن مواجه هستیم، به خودی خود فشارهای جدید یا غیرمعمولی نیستند. اما برخلاف امروز هیچ‌گاه نبوده که این فشارها با هم بر بازار گوشت وارد شوند.

جنگ اوکراین صادرت غله این کشور را کند کرده و باعث کاهش عرضه جهانی ذرت شده است که تولیدکنندگان مهم گوشت مثل اسپانیا و چین به آن وابسته هستند. غذای دام بیشترین هزینه دامداران را به خود اختصاص می‌دهد و حتی در کشورهایی که خودشان تولیدکننده غذای دام هستند فشار به دامداران درنتیجه گرانی‌ها افزایش یافته است. قیمت فروش سلف ذرت در شیکاگوی امریکا ۳۱ درصد طی امسال افزایش یافته و قیمت فروش سلف ذرت در پاریس با رشد ۵۵ درصدی و قیمت فروش سلف گندم دامی در انگلیس با رشد ۵۰ درصدی مواجه شده است.

جامی ویله یک پرورش‌دهنده حیوانات در اسکاتلند گفت: من هیچ چیزی شبیه به این را قبلاً مشاهده نکرده‌ام. او تعداد دام‌های خود را کاهش داده است. به گفته این دامدار پیش‌تر غذای دام ۶۰ درصد هزینه‌های وی را تشکیل می‌داد اما این رقم در حال حاضر به ۷۰ درصد افزایش یافته است.


قیمت برخی انواع گوشت در انگلیس افزایش یافته اما هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌دهد. این مسئله باعث شده که دامداران طی ششمین سه‌ماهه متوالی با زیان مواجه شوند. پیش‌بینی شده است تولید گوشت در اتحادیه اروپا طی امسال ۳ درصد کاهش یابد. نخستین بار از سال ۲۰۱۹ است که تولید گوشت در اروپا کاهش می‌یابد. انتظار می‌رود با توجه به بالا بودن هزینه‌های تولید دام‌های زیادی زودتر از موعد به کشتارگاه بروند.

سال گذشته تولید گوشت در آلمان به کمترین رقم از سال ۱۹۹۶ رسید و انتظار می‌رود این روند در سال جاری نیز ادامه یابد.

در چین که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوشت جهان است هزینه‌های تولید رکورد زده و این مسئله فشار زیادی به دامداران وارد کرده است. با وجود پشت سرگذاشتن بیماری تب خوکی، تولید گوشت این کشور دوباره روندی نزولی در پیش گرفته است و تعداد دام‌های مولد برای هشتمین ماه متوالی کاهش یافته است.

شاید برخی دامداران بتوانند هزینه‌های بالای تولید را تحمل کنند اما بیماری و خشکسالی ضربه سختی به آن‌ها می‌زند. شیوع نوعی آنفلوآنزا در نیمکره شمالی ۳۸ میلیون قطعه پرنده عمدتاً شامل بوقلمون و مرغ تخمگذار را در آمریکا تلف کرده است که این بزرگترین شیوع آنفلوآنزای مرغی در این کشور محسوب می‌شود. در فرانسه نیز برای دومین بار طی یک سال این بیماری شیوع یافته و مرغداری‌های لهستان هم تلفات بسیاری از این بیماری داشته‌اند.

آب وهوای نامساعد هم مزید بر علت شده است. در آلبرتای جنوبی آمریکا خشکسالی، مراتع را از بین برده و میزان برداشت محصولات را کاهش داده است. این منطقه وارد سومین سال خشکسالی شده است و انبارهای غذای دام دامداران ته کشیده و همه پولشان تمام شده است.

در غرب کانادا تولید غلات ۴۰ درصد کاهش یافته که این امر غذای دام را بالا برده و تولیدکنندگان را مجبور کرده است از آمریکا واردات داشته باشند. هزینه غذای هر قطعه دام در این کشور در زمستان ۴۳۰ دلار افزایش یافته است.

در آرژانتین، آتش‌سوزی باعث مرگ ۷۰۰ هزار گله دام در ماه‌های فوریه و مارس شد این در حالی است که خشکسالی باعث از بین رفتن بخش مهمی از مراتع در این کشور شده است و درنتیجه جمعیت گله‌های گوساله در این کشور به کمترین رقم طی شش سال گذشته رسیده است.

تیسون فود بزرگ‌ترین شرکت تولید گوشت در آمریکا نسبت به کاهش عرضه گوشت هشدار داد و نوشت: کاهش شدید جمعیت دام باعث افت عرضه گوشت طی دو تا سه سال آینده می‌شود.

اوپال گالکتی کارشناس فائو نیز گفت: دامداران از عهده هزینه‌های تولید برنمی‌آیند و بسیار واضح است که مصرف‌کنندگان حداقل در آینده قابل پیش‌بینی باید بهای بیشتری برای خرید گوشت بپردازند.

نام:
ایمیل:
* نظر: