وی گفت: البته این اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام از نظر جایگاه قانونی محل سؤال است و حدود این آیین‌نامه چندان برای مجلس مشخص نیست. مجلس در شرایط فعلی با تأمل کار را پیش می‌برد اما اگر در جایی مثل مسئله خودرو اختلاف نظر سختی به وجود بیاید، کار را با افکار عمومی مواجه خواهد کرد و آنجا مشخص می‌شود که چارچوب هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام چندان مشخص نیست. روند کند قانون‌گذاری در ایران آفت است نقدعلی خاطرنشان کرد: جریان قانون‌گذاری‌ در کشور ما جریان بسیار کندی است و این مسئله آفت زیادی دارد، به‌طور مثال یکی از قوانینی که نیاز به اصلاح و بازنگری فوری دارد، قانون حمل سلاح است و یا قانون سرقت زیر ۲۰میلیون تومان که شاکی ندارد و در این خصوص هم مراجعین زیادی داریم و مواردی از این دست که اصلاح آنها از نان شب واجب‌تر است اما وقتی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، متوجه خواهید شد که شاید عمر مجلس به پایان برسد اما این قانون به سامان نرسد. وی با بیان اینکه تغییراتی که در هدفمندسازی یارانه‌ها اتفاق افتاده، یکی از مباحث مهم روز است، اظهار داشت: وظیفه نظارت بر بازار و اقلام اساسی از وزارت صمت به وزارت جهاد و کشاورزی جابه‌جا شده و تعزیرات در این میان نقش عمده‌ای را بر عهده خواهد داشت در حالی که قانون تعزیرات بسیار ضعیف است. نماینده مردم خمینی‌شهر با بیان اینکه کند بودن روند قانون‌گذاری و اصلاح قوانین باعث شده که مرحله چهارمی به نام شورای سران اقتصادی قوا به این پروسه اضافه شود، گفت: شورای سران اقتصادی قوا در زمانی که طولانی شدن روند سه‌گانه تصویب قوانین باعث وارد شدن ضررهای عمده به کشور شود، بر اساس اختیارات ویژه‌ای که دارند، یک قانون را مدون کرده و اختیاراتی را اعطا می‌کنند. وی افزود: سران اقتصادی قوا به تعزیرات یک سری اختیارات ویژه‌ مثل پلمپ اصناف و یا بالا رفتن میزان جرائم مختلفات در عرصه بازار را اعطا کردند تا کار پیش رود. ما از همان روزهای اول تاکید می‌کردیم که شورای سران اقتصادی قوا یک نهاد موازی در کنار نهاد تقنینی است اما امروز کل مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که این سوپاپ اطمینان لازم است. برخی مسائل اگر بخواهد در جریان کند قانون‌گذاری قرار بگیرد، کشور متضرر خواهد شد. مسئله قانون‌گذاری در کشورمان روند طولانی دارد این طولانی بودن به جایگاه تقنین ضرر می‌زند.
کد خبر: ۳۸۷۴۹۳
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فردا نوشت : محمد کاظم انبارلویی گفت: آقای قالیباف از رجال موفق سیاسی و مذهبی کشور است و توفیقات زیادی در عرصه‌های سیاسی و اجرایی داشته است. او از یادگاران جنگ و هم رده سرداران اولیه جنگ مانند حاج‌قاسم، همت و باکری‌هاست.

انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس علاوه بر آنکه نشان داد هجمه‌ها علیه قالیباف بر رأی نمایندگان تأثیر نداشته اما یک نکته فرامتنی و جالب توجه هم به ذهن می‌رساند؛ آنکه جبهه پایداری و اصلاح‌طلبان برای رسیدن به هدف مشترک خود یعنی تضعیف قالیباف بی‌هیچ پرده‌پوشی با یکدیگر پیوند خورده‌اند و می‌بینیم که رأی نمایندگان نزدیک به این دو طیف سیاسی به آقاتهرانی است.

محمدکاظم انبارلویی، فعال و تحلیلگر سیاسی، گفت: «انتخابات هیئت‌رئیسه تفاوتی با دوره‌های قبل داشت. در این دوره دو-سه رقیب جدی وارد میدان شدند که همان‌ها پیش از این رأی‌شان به آقای قالیباف بود اما با این وجود بازهم آقای قالیباف با رأی بالای نمایندگان به ریاست‌ مجلس انتخاب شد. انتخابات هیئت‌رئیسه هم کاملا شفاف و مردم‌سالارانه برگزار شد و نمایندگان نشان دادند که جوسازی‌های خارج از مجلس بر آرایشان تأثیرگذار نیست».

او ادامه داد: «آقای قالیباف از رجال موفق سیاسی و مذهبی کشور است و توفیقات زیادی در عرصه‌های سیاسی و اجرایی داشته است. او از یادگاران جنگ و هم رده سرداران اولیه جنگ مانند حاج‌قاسم، همت و باکری‌هاست و امیدوارم با هوشمندی مثال‌زدنی‌اش ادامه ریاستش بر مجلس را مانند دو سالی که گذشت با موفقیت سپری کند».

این فعال سیاسی درباره همگرایی اصلاح‌طلبان و نیروهای جبهه پایداری در مجلس بیان کرد: «با آنالیز نمایندگانی که در انتخابات اخیر هیئت‌رئیسه مجلس به آقای قالیباف رأی ندادند، می‌شود متوجه شد که چه گروه‌هایی با هم پیوند خورده‌اند. امروز می‌بینیم که اصلاح‌طلبان و پایداری‌ها با آنکه در عالم سیاست اختلافات مهمی با یکدیگر دارند، برای آنکه قالیباف به ریاست مجلس نرسد، با هم متحد می‌شوند که این همگرایی سودجویانه و نامبارک است».

انبارلویی در پایان گفت: «به هر حال در چندوقت اخیر انواع بداخلاقی‌ها علیه آقای قالیباف صورت گرفت که دیدیم همه این هجمه‌ها بر داخل مجلس تأثیر نداشت و بار دیگر آقای قالیباف با رأی بالا رئیس‌مجلس شد».

نام:
ایمیل:
* نظر: