کد خبر: ۳۹۰۹۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ستاره پیشین شطرنج جهان از عملکرد ضعیف علیرضا فیروزجا در رقابت‌های کاندیدا‌ها انتقاد کرد.
ایسنا: علیرضا فیروزجا که در رقابت کاندیدا‌های حضور دارد با عملکردی ضعیف به تنهایی در قعر این مسابقات ایستاده است. فیروزجا در این مسابقات با یک پیروزی، هفت تساوی و چهار شکست، ۴.۵ امتیازی است. گری کاسپاروف ستاره پیشین شطرنج جهان در گفت‌وگویی به تفسیر این رقابت‌ها پرداخت و در خصوص عملکرد ضعیف فیروزجا گفت: اگر در حال آماده شدن برای رقابت کاندیدا‌ها هستید، بازی شطرنج بولت (فوق سریع) ایده‌ی خوبی نیست. حتی باید بگویم که بازی شطرنج بولت در طول مسابقات خیلی مضر است. بازی کردن شطرنج بولت توسط فیروزجا پس از باخت برابر ناکامورا، در دور دهم به دلیل تلاش برای بازیابی اعتماد به نفس و آرامش، بسیار برای این بازیکن بد و مضر بود.

ستاره افسانه‌ای شطرنج جهان ادامه داد: فکر می‌کنم که فیروزجا می‌توانست خیلی بهتر عمل کند، اما فکر می‌کنم او شانس‌های خود را دست بالا می‌گرفت. باید بگویم که این شطرنج باز به نوعی مرا به یاد بابی فیشر در سال ۱۹۶۲ می‌اندازد.

کاسپاروف ۵۹ ساله همچنین نظر خود را در مورد بازی دوم احتمالی بین مگنوس کارلسن و نپو روس بیان کرد و گفت: مگنوس به‌طور واضح در این مسابقه محبوبیت دارد، اما فکر می‌کنم نپو ممکن است شروع روانی بهتری داشته باشد، زیرا او قبلاً با مگنوس بازی کرده بود. فکر می‌کنم کارلسن از بازی‌های زیاد خسته شده است. دیدن دوباره نپو ممکن است اشتیاق کارلسن را در آماده سازی و بازی کاهش دهد.

نپو روس که با پرچم فدراسیون جهانی در این مسابقات دست به مهره شده، در رده نخست این رقابت‌ها با ۸.۵ امتیاز قرار دارد. صدرنشینی شطرنج باز روس درحالی است تنها دو دور دیگر به اتمام این رقابت‌ها باقی مانده است. کاسپاروف در خصوص این شطرنج باز روس گفت: نپو حریف بسیار قدرتمندی برای مگنوس خواهد بود. اگر کارلسن مقابل نپو بازی کند، احتمالاً بازی سختی را شاهد خواهیم بود.

علیرضا فیروزجا پس از باخت در دور دهم و قبل از بازی با صدرنشین رقابت‌های کاندیداها، در اقدامی عجیب ساعت‌ها بازی بولت آنلاین (فوق سریع) انجام داد که با انتقاد بسیاری از بزرگان شطرنج جهان از جمله کاسپاروف همراه بود. منتقدان اعتقاد داشتند که فیروزجا باید در این رقابت‌های مهم، تنها به بازی‌های خود تمرکز می‌کرد تا این شطرنج باز با عملکرد خوب مقابل حریفان ظاهر شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: