کد خبر: ۴۰۱۸۴۵
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه گفت که جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه همکاری با کمیته سیاسی تحت عنوان «کمیته حقیقت یاب» نخواهد داشت.
 ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه گفت که جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه همکاری با کمیته سیاسی تحت عنوان «کمیته حقیقت یاب» نخواهد داشت.ناصر کنعانی در نشست خبری صبح امروز ضمن تبریک روز نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و تسلیت شهادت شهید محسن فخری‌زاده، شهید هسته‌ای و دفاعی کشورمان و روز همبستگی با مردم فلسطین و تبریک ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار و همچنین آرزوی پیروزی برای تیم ملی ایران در دیدار با ایالات متحده در روز سه‌شنبه گفت: رایزنی تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان با وزیر امور خارجه امارات، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه نامیبیا و برگزاری دومین نشست خبری و مطبوعاتی وزیر امور خارجه و نشست وزیر امور خارجه با جمعی از اندیشمندان عراقی از شاخص‌ترین برنامه‌های دستگاه دیپلماسی در هفته گذشته بود.

ایران هیچ گونه همکاری با این کمیته حقیقت یاب نخواهد داشت

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که واکنش ایران به تشکیل کمیته حقیقت یاب در خصوص تحولات داخلی ایران چیست، گفت: در این ارتباط بیانیه وزارت امور خارجه منتشر شد و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که پیش‌تر اعلام شده هیچ گونه همکاری با این کمیته حقیقت یاب نخواهد داشت. کشوری که بر پایه مسئولیت شناسی اقدام به تشکیل کمیته ملی کرده است تا ابعاد موضوع را روشن کند، معتقد به مسئولیت ذاتی است و در این ارتباط در حال انجام وظایف است. برای کشوری که راسا و داوطلبانه به مسئولیت خود عمل می‌کند استفاده ابزاری از حقوق بشر را برای فشار سیاسی مردود می‌داند.

کنعانی در پاسخ به این سوال که سفر نخست وزیر عراق در چه روزی صورت خواهد گرفت و هدف از این سفر چیست، گفت: آنگونه که هماهنگی شده سفر آقای محمد شیاع السودانی در روز سه‌شنبه انجام خواهد شد که به دعوت رسمی رئیس جمهور محترم و به منظور استمرار گفتگو‌های دوجانبه خواهد بود. ما علاوه بر کمیسیون مشترک، کمیسیون عالی همکاری‌های دو کشو را در سطح نخست‌وزیر و معاون اول رئیس‌جمهور داریم که مبنای رایزنی دو هیات خواهد بود. در مجموع دولت ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه موضوعات زیادی برای گفتگو دارند.

به همسایگان توصیه می کنیم توجه ویژه در مناسبات‌شان با اسرائیل داشته باشند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تصمیم جمهوری آذربایجان برای تاسیس سفارت در اسرائیل گفت: هم توسعه همکاری دوستانه مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک جزو اصول اعلام شده جمهوری اسلامی ایران است و ایران در حوزه عمل هم به این اصول پایبند بوده و در خصوص جمهوری آذربایجان هم تمرکز بر سیاست همسایگی است. آنچه مرتبط با رژیم صهیونیستی است، ما این رژیم را نامشروع می‌دانیم و معتقدیم نقش این رژیم در موضوعات منطقه‌ای ضدثبات و ضدامنیت بوده است. ما در خصوص تصمیمات کشور‌ها ورود نمی‌کنیم، اما توصیه ما به همسایگان این است که توجه ویژه در مناسبات‌شان با این رژیم داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص اتهام آمریکا علیه ایران درباره حمله به نفت‌کش صهیونیستی گفت: اتها‌زنی واهی به جمهوری اسلامی ایران رویکرد شناخته شده آمریکا و رژیم صهیونیستی و متحدانش است. جمهوری اسلامی آنقدر شجاعت دارد که در خصوص کار‌هایی که انجام می‌دهد راسا عمل می‌کند و مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد. رژیم صهیونیستی به دلیل جنایاتش مورد خصومت طرف‌های زیادی قرار دارد.

خبر در حال تکمیل...

نام:
ایمیل:
* نظر: