کد خبر: ۴۰۱۹۸۰
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تجمع تعدادی از شهرواندان چینی در روز‌های اخیر در برخی شهر‌ها با هدف اعلام خواسته خود مبنی بر انجام اصلاحاتی در سیاست‌های دولت درخصوص قرنطینه‌های کرونایی، باعث شده تا رسانه‌های غربی این موضوع را در کانون توجه خود قرار داده و با استفاده از حربه بمباران رسانه‌ای و ایجاد موج خبری گسترده در رسانه‌های نوشتاری، تصویری وفضای مجازی، اعتراض تعدادی از شهروندان چینی را بزرگنمایی کرده و حتی آن را به بهای جهانی نفت گره بزنند.
خبرگزاری دولت ایرنا نوشت: بنگاه خبر پراکنی بریتانیا (بی بی سی) که از مهم‌ترین ابزار پیشبرد اهداف مسموم لندن در گوشه و کنار جهان به شمار می‌رود، حالا ماموریتی تازه به آن محول شده و انگلیس در تقلاست تا با ابزار رسانه و ارائه اخباری جهت دار از اعتراض‌ها در برخی شهر‌های چین، سد راه توسعه و پیشرفت برق آسای اژد‌های زرد شود.

ماجرا از حضور "ادوارد لارنس" خبرنگار بی بی سی در میان جمعی از افراد معترض در شانگ‌های شروع شد؛ معترضانی که چند روز پیش به خیابان آمده بودند و خواستار کاسته شدن از شدت قرنطینه‌های کرونایی در کشورشان بودند.

تظاهراتی که البته از دو سال پیش مشابه آن به وفور در نقاط مختلف جهان از جمله شهر‌های اروپایی و لندن اتفاق افتاده و در موارد متعدد هم با خشونت، دخالت پلیس و دستگیری معترضان همراه بوده است.

طبق گفته‌های ژائو لی جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین و نیز مقامات محلی این کشور، زمانی که نیرو‌های پلیس چین از خبرنگاران و افراد معترض می‌خواهند که به محل اعتراض را ترک کنند، با سماجت فردی روبرو می‌شوند که بر خلاف دیگر افراد، بدون آنکه هویت خود را فاش کند و در نگاه اول به نظر می‌رسد یکی از همان افراد معترض است، حاضر نیست محل را ترک کند و از دستور پلیس سرپیچی می‌کند. او حاضر نشده بود داوطلبانه مدارک خبرنگاری اش را به پلیس ارائه دهد و سعی کرده بود هویت کاری اش را مخفی نگه دارد.

نیرو‌های پلیس هم ناگزیر او را از محل منتقل کردند و مدتی کوتاهی بعد از مشخص شدن هویت او به عنوان خبرنگار و دریافت تذکر‌های لازم از سوی پلیس، آزاد شد.

در پی این اقدام چین، انگلیس سفیر چین در لندن را احضار کرد و مراتب اعتراض دولت لندن به این اقدام را به دولت چین اعلام و چنین رفتاری را نگران کننده خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روز گذشته در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فرانسه در خصوص ماجرای خبرنگار بی بی سی و اعتراض دولت انگلیس به این موضوع، ضمن تاکید بر اینکه خبرنگاران رسانه‌های خارجی مقیم چین ملزم به تبعیت از قوانین و مقررات وضع شده در این کشور برای خبرنگاران خارجی هستند و برای هرگونه فعالیت رسانه‌ای باید مدارک کاری و هویتی خود را همراه داشته و ارائه دهند، گفت: رسانه‌های خارجی زیادی در چین فعالیت می‌کنند، اما چگونه است که همیشه بی بی سی با مشکل مواجه می‌شود؟ این سوالی است که باید با دقت درباره آن فکر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه پاسخ خود به سوال خبرگزاری فرانسه گفت: من هم چند سوال از انگلیس دارم.

وی سپس سه موضوع را در قالب سوال خطالب به دولت انگلیس و بی بی سی مطرح کرد:


اول اینکه: دولت انگلیس خودش چگونه با تظاهرات‌های داخلی برخورد می‌کند؟ در سال ۲۰۲۰ پلیس انگلیس بیش از ۱۵۰ نفر را مردم را که برای اعتراض به قرنطینه‌های کرونایی به خیابان آمده بودند دستگیر کرد. در سال ۲۰۲۱ هم پلیس انگلیس بیش از ۲۰۰ نفر را در جریان اعتراض مردم به مسائل اقتصادی بازداشت کرد. فیلم‌های واضحی موجود است که پلیس انگلیس بی مهابا معترضان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

دوم اینکه: رفتار دولت انگلیس با خبرنگاران چگونه است؟ قطعا به یاد دارید که همین چند سال پیش یک خانم خبرنگار چینی صرفا به خاطر طرح یک سوال و بیان عقیده اش در یکی از کنفرانس‌های حزب محافظه کار، چطور حتی مورد برخورد فیزیکی قرار گرفت و در نهایت هم از سوی دادگاه انگلیس مجرم شناخته شد؛ و سوم: بی بی سی چگونه چین را گزارش و معرفی می‌کند؟ بی بی سی با چه هدفی تلاش می‌کند با گزارش‌های جعلی و مخدوش، تصویری منفی از چین و موضوعات مختلف این کشور ارائه دهد؟ آیا ماموریت بی بی سی ارائه اخبار شفاف است یا اخبار جعلی؟

وی در پایان پاسخ خود به سوال درخصوص رفتار بی بی سی و دولت انگلیس گفت: انگلیس باید به حقایق احترام بگذارد، مراقب رفتارش باشد و به سیاست‌های ریاکارانه و استاندارد‌های دوگانه پایان بدهد.

تجمع تعدادی از شهرواندان چینی در روز‌های اخیر در برخی شهر‌ها با هدف اعلام خواسته خود مبنی بر انجام اصلاحاتی در سیاست‌های دولت درخصوص قرنطینه‌های کرونایی، باعث شده تا رسانه‌های غربی این موضوع را در کانون توجه خود قرار داده و با استفاده از حربه بمباران رسانه‌ای و ایجاد موج خبری گسترده در رسانه‌های نوشتاری، تصویری وفضای مجازی، اعتراض تعدادی از شهروندان چینی را بزرگنمایی کرده و حتی آن را به بهای جهانی نفت گره بزنند.

با توجه به ازدحام جمعیت در چین و احتمال وقوع بحران‌های شدید درصورت کنترل نشدن بیماری‌های مسری، دولت این کشور به ناچار به سیاست کووید صفر برای مقابله با شیوع انفجاری این بیماری روی آورده و برای اجرای آن، تمهیداتی را حاکم کرده که طبیعتا شرایط زندگی را برای مردم سخت می‌کند.

چین که با سرعت در حال تبدیل شدن به اولین قدرت اقتصادی جهان و سبقت گرفتن از آمریکا است، به پیشرفت‌های خیره کننده‌ای در عرصه فناوری‌های گوناگون، اقتصاد، علوم و صنایع مختلف و ... دست یافته و این روند به شدت نگرانی‌های آمریکا و هم پیمانان غربی اش را به دنبال داشته است.

از این غربی‌ها با استفاده از ابزار‌های گوناگون از جمله ابزار رسانه در تقلا برای مانع تراشی در مسیر پیشرفت چینی‌ها هستند و در این میدان، بی بی سی به عنوان یکی از پیرترین بنگاه‌های خبری جهان که همواره ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های ریاکارانه دولت بریتانیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، از فعال‌ترین این دست رسانه‌ها است.

نام:
ایمیل:
* نظر: