کد خبر: ۴۲۰۵۱۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به افزایش 21 درصدی ذخیره‌سازی سوخت نیروگاهی برای ایام زمستان امسال گفت: پارسال حدود ۳۰۴ میلیون لیتر فرآورده از طرق مختلف در کشور جابه‌جا شده که این عدد حاکی از رشد ۱۱ درصدی حمل‌ونقل فرآورده در کشور است.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به افزایش 21 درصدی ذخیره‌سازی سوخت نیروگاهی برای ایام زمستان امسال گفت: پارسال حدود ۳۰۴ میلیون لیتر فرآورده از طرق مختلف در کشور جابه‌جا شده که این عدد حاکی از رشد ۱۱ درصدی حمل‌ونقل فرآورده در کشور است.

جلیل سالاری در همایش «تقدیر از تلاشگران سوخت‌رسانی» افزود: با این حال اگر به حوزه نیروگاهی توجه کنیم و بازده نیروگاهی افزایش یابد، معادل ۴۷ میلیارد بشکه سوخت در کشور صرفه‌جویی می‌شود که عدد بزرگی است. همکاران ما در مجموعه وزارت نفت، شرکت گاز و شرکت پخش تلاش می‌کنند، اما لازم است بهینه‌سازی نیز اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد که در سال ۱۳۹۹ مصرف هر خودرو در روز ۲.۸ لیتر بوده که این عدد در سال ۱۴۰۲ به ۳.۷ درصد رسیده که ناشی از کیفیت خودروها و افزایش ترددهاست، بنابراین باید به حمل و نقل عمومی و توسعه زیرساخت‌ها توجه کنیم.

به گفته سالاری، مصرف خودروها در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۸، بیش از ۳۷ درصد رشد داشته که این سوخت سرمایه ملی است و اگر این سرمایه وارد سبد صادراتی کشور شود، صرف توسعه خواهد شد و جایگاه ما را در منطقه بهبود می‌بخشد. اما با همه این اوصاف اقدام‌های بزرگی در همه بخش‌ها انجام شده است و امروز ۷۶۰ میلیون لیتر جابه‌جایی نفت و فرآورده روزانه در کشور داریم.

 وی تأکید کرد: همچنین در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۳۰۴ میلیارد لیتر فرآورده در کشور جابه‌جا شده است که نسبت به سال پیش از آن رشد ۱۱ درصدی داشته که ۶۰ درصد آن (معادل ۸۶ میلیارد لیتر) توسط شرکت‌های حمل و نقل انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: همکاران ما در شرکت خطوط لوله نیز ۴۶ میلیارد لیتر جابه جایی حجمی را در سال ۱۴۰۱ ثبت کردند که حجم قابل توجهی در کشور است. در بخش حمل و نقل ۱۷ هزار میلیارد تومان هزینه شده است. در حوزه نیروگاهی نیز از ۱۶ میلیارد لیتر سوخت‌رسانی به ۱۸ میلیارد لیتر رسیدیم که در این باره شرکت گاز نیز تلاش بسیاری کرد، اما ظرفیت ذخیره‌سازی نیروگاه‌ها محدود است.
 

رشد ۱۲ درصدی مصرف بنزین در ۱۴۰۲

 سالاری در تشریح اقدامات انجام شده در حوزه پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در سال ۱۴۰۲ گفت: بخشی از خط لوله ما نیز نفتای پتروشیمی‌ها را تأمین می‌کرد و از قبل ۱۹۵ میلیون لیتر فرآورده برای تأمین خوراک پتروشیمی‌ها استفاده کردیم؛ تنوع محصولات را در کشور داریم که همه این محصولات باید با همین ظرفیت‌ها جابه‌جا شود، از آن طرف مصرف روزانه رشد ۱۲ درصدی را تجربه کرده که عملیات بسیار بزرگی است.

وی افزود: همچنین سهم حمل‌ونقل ریلی را افزایش دادیم، رشد ۳۰۹ درصد در حوزه فروش مرزی نفت‌گاز داشتیم که همه این اعداد، اعداد قابل توجهی است، نوسازی در بخش حمل و نقل نیز داشتیم و حدود ۱۵۲۰ دستگاه به ناوگان حمل‌ونقل کشور اضافه کردیم، محیط زیست را نیز فراموش نکردیم و با بهره‌برداری واحدهای جدید، ۹۳ درصد پساب‌های صنعتی را بازیافت کرده و افزون بر آن فضای سبز ۴۰ درصد در حوزه صنایع پالایشی افزایش یافته است.

معاون وزیر نفت در امور پالایش گفت: در حوزه خط لوله نیز اقدام‌های مثبتی در خطوط و تعرضات با زحمات شبانه‌روزی همکاران محقق شده است، برنامه انتقال ما برای فرآورده انتقال ۵۷ میلیارد لیتر در سال بود، اما در عمل ۶۸ میلیارد لیتر فرآورده در کشور در سال ۱۴۰۱ جابه‌جا شد و از همه ظرفیت خطوط استفاده شد.

سالاری بیان کرد: در حمل دریایی نیز ۶.۳ میلیارد لیتر فرآورده تنها با سه فروند کشتی و پنج فروند شناور منتقل شده است و ۲۶۷ فروند نفتکش را نیز ترخیص کردیم؛ در تأمین نفت سفید نیز نزدیک ۱.۸میلیارد لیتر بین خانوارها توزیع شده و اقدام‌ها در همه بخش‌های دولتی و انجمن‌ها و جایگاه‌ها جهادی بوده است. در حوزه نوسازی کارتخوان‌ها، کوتاه کردن زمان صدور کارت سوخت و بومی‌سازی تجهیزات با همکاری دانش‌بنیان‌ها نیز کارهای بزرگی انجام شد.

 


نام:
ایمیل:
* نظر: