کد خبر: ۴۲۳۲۳۱
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۴۷

تسویه بدهی وام پس از فوت به عهده کیست؟

چنانچه وام‌گیرنده قبل از پایان پرداخت اقساط وام بانکی فوت کند، تکلیف اقساط چه خواهد شد؟ آیا بانک بدهی وام را خواهد بخشید؟
چنانچه وام‌گیرنده قبل از پایان پرداخت اقساط وام بانکی فوت کند، تکلیف اقساط چه خواهد شد؟ آیا بانک بدهی وام را خواهد بخشید؟

در این گزارش به بررسی تسویه وام فرد فوت شده خواهیم پرداخت:

- بدهی وام پس از مرگ بخشیده نخواهد شد.
- اگر بازماندگان فرد وام گیرنده، برای تسویه وام به شعبه مراجعه نکنند، بانک وام را از ضامن وصول می‌کند.
- اگر در پرونده وام، وثیقه ملکی هم باشد ابتدا وثیقه را به نقد تبدیل و بعد مبلغ وام را وصول می‌کند.
- تکلیف باز پرداخت اقساط تسهیلاتی که دریافت‌کنندگان آن‌ها فوت کرده‌ مطابق ماده ۸۶۸ قانون مدنی: «مالکیت ورثه نسبت به ترکه(اموال به جا مانده از فرد فوت شده) متوفی مستقر نمی‌شود، مگر پس از ادای دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته است.»
- اگر خانواده متوفی قادر به پرداخت وام و اقساط فرد نباشند، بانک از وثیقه وام ‌گیرنده برای طلب خود استفاده می کند.
- برای وام‌هایی که با ضامن دولتی پرداخت شده، بانک برای وصول بدهی خود سراغ فیش حقوقی ضامن می‌رود.
- در صورتی که خانواده فرد فوت ‌شده در عین توانایی، از پرداخت اقساط متوفی سر باز زنند، ضامن می‌تواند پس از پرداخت بدهی (وام) به بانک، شکایتی تنظیم کند و از دادگاه بخواهد طلب خود را از میراث به جای گذاشته متوفی برداشت کند.