کد خبر: ۳۳۹۲۳۰
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر امورخارجه آمریکا مدعی شد که کشورش جدیت خود را برای بازگشت به برجام برمبنای «پایبندی در برابر پایبندی» نشان داده است.
آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا در بخشی از گفت وگوی خود با رادیو ۴ بی. بی. سی که بخش‌هایی از آن منتشر شده است با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مدعی شد که کشورش جدیت و هدف خود را برای بازگشت به توافق هسته‌ای بر مبنای «پایبندی در برابر پایبندی» نشان داده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: اما ما هنوز نمی‌دانیم که آیا ایران هم آماده است تا تصمیمی مشابه بگیرد و رو به جلو حرکت کند، یا نه.


بلینکن در ادامه گفت: تیم مذاکره کننده آمریکایی قرار است در روز‌های پیش رو به وین بازگردد و باید ببینیم که چه می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در نشست گروه هفت به لندن پایتخت انگلیس سفر کرده است، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر لندن بخواهد در رابطه با بدهی خود به ایران پولی به این کشور بدهد، آیا واشنگتن مخالف خواهد بود؟ تاکید کرد که این تصمیم مربوط به بریتانیا است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود نسبت به افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: با توجه به این وضعیت مشخص نیست که اکنون زمان گریز هسته‌ای ایران به چند ماه کاهش خواهد یافت.

وزیران امورخارجه هفت کشور صنعتی جهان (گروه ۷) در پایان اجلاس سه روزه خود در لندن یک بیانیه مشترک درباره موضوعات مورد بحث خود و نتایج آن منتشر و در آن از انجام مذاکرات میان طرف‌های توافق هسته‌ای و همچنین پیوستن آمریکا به این مذاکرات برای بازگشت به توافق استقبال کردند.

آن‌ها در این بیانیه آورده‌اند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بهترین راه برای اطمینان از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران است.

وزیران امورخارجه این کشور‌ها همچنین با اعلام حمایت از مسئولیت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظارت و راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران آورده‌اند که بازگشت و اجرای کامل برجام می‌تواند راه را برای پرداختن به مسائل منطقه‌ای و امنیتی هموار کند.

مقامات آمریکایی در حالی اصرار دارند که در صورت بازگشت ایران به تعهداتش در برجام آن‌ها نیز به این توافق بازمی گردند که جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کند، آمریکا به عنوان طرفی که به صورت یک جانبه و غیرقانونی از توافق خارج شده و تعهداتش را زیر پا گذاشته است ابتدا باید به برجام بازگردد و تمام تحریم‌های وضع شده در دوران ریاست جمهوری ترامپ را به صورت یکجا لغو کند، سپس ایران با راستی آزمایی رفع تحریم‌ها به تعهدات هسته‌ای اش باز خواهد گشت.نام:
ایمیل:
* نظر: