کد خبر: ۳۷۳۴۹۱
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فارین پالسی مطرح کرد
کارشناسان انتظار دارند که روسیه با استفاده از توپخانه و موشک‌های سنگین مانند اسکندر بر توانایی خود در آتش بار از راه دور تکیه کند و نیرو‌های زمینی را تنها برای عملیات پاکسازی موشک‌های ضد تانک جاولین اعزام کند که به نظر می‌رسد بخش مهمی از تسلیحات دفاعی اوکراین را تشکیل می‌دهند.

این یک راز نیست. بر همگان آشکار شده که ارتش روسیه به مثابه یک ماشین نظامی طراحی شده است. اکثر نیرو‌های نظامی آن کشور زرهی یا مکانیزه هستند و به طور بالقوه کاروان‌های نظامی ارتش روسیه در برابر تاکتیک‌های شبه شورشی که اوکراین خود را برای استفاده از آن آماده کرده آسیب‌پذیر می‌سازد.

به گزارش فارین پالسی، در حالی که «جو بایدن» رئیس جمهوری امریکا اخیرا اعلام کرده که روسیه اگر تنها «تهاجمی کوچک» انجام دهد واکنش امریکا ممکن است متفاوت باشد (اگرچه کاخ سفید بعدا درباره اظهارات او با هدف شفاف‌سازی توضیحاتی ارائه داد) کارشناسان معتقدند کرملین به احتمال زیاد در مقیاس وسیعی عملیات نظامی را انجام نخواهد داد و احتمالا اشتهای اندکی برای حفظ قلمرو در بخش بزرگی از اوکراین خواهد داشت.


«بن هاجز» فرمانده سابق نیرو‌های ارتش امریکا در اروپا می‌گوید: «پیش بینی نمی‌کنم که روسیه به فکر اشغال کی‌یف افتاده باشد. تلفات حضور نظامی گسترده روسیه در اوکراین بسیار زیاد خواهد بود و هیچ تضمینی برای موفقیت عملیات روسیه در آن کشور وجود نخواهد داشت».

در حالی که کاخ سفید و کی‌یف در هفته جاری پیام‌هایی را ارسال کردند مبنی بر آن که روسیه می‌تواند در هر نقطه‌ای به اوکراین حمله کند به نظر می‌رسد خودرو‌های زرهی مسکو می‌توانند مجموعه‌ای از ضربات را در سراسر مرز‌های وسیع اوکراین با هدف بی‌ثبات کردن موقعیت «ولودیمیر زلنسکی» و دولت ضد کرملین او و هم چنین، برای آسیب زدن به اعتماد به نفس اروپایی در ناتو وارد سازند.

کارشناسان انتظار دارند که روسیه با استفاده از توپخانه و موشک‌های سنگین مانند اسکندر بر توانایی خود در آتش بار از راه دور تکیه کند و نیرو‌های زمینی را تنها برای عملیات پاکسازی موشک‌های ضد تانک جاولین اعزام کند که به نظر می‌رسد بخش مهمی از تسلیحات دفاعی اوکراین را تشکیل می‌دهند.

«راب لی» پژوهشگر موسسه تحقیقات سیاست خارجی که پیش‌تر در تفنگداران دریایی امریکا فعالیت کرده است می‌گوید: «من فکر نمی‌کنم روس‌ها وارد شهر‌های اوکراین شوند. اگر آنان تنها از خارکف و پولتاوا در اوکراین عبور کنند چه خواهد شد؟ اگر تنها واحد‌های نظامی اوکراین را نابود کنند چه خواهد شد؟ آیا آنان برای نابودی اعضای واحد‌های نظامی نیرو اعزام خواهند کرد و اسرای جنگی خواهند گرفت و شهر‌ها را تنها باقی خواهند گذاشت؟»

اگرچه لشکر‌های زرهی در مقایسه با تجهیزات دوربرد کم‌تر از سوی کرملین مور توجه گرفته‌اند با این وجود، اصلاحات عمده‌ای را در سالیان اخیر تجربه کرده‌اند که باعث انعطاف‌پذیر بیش‌تر آنان شده است. هم چنین، کرملین تجهیزات مکانیزه قدیمی خود را که در جنگ دوم چچن در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی مورد استفاده قرار گرفته بودند کنار گذاشته است. بازگشت روسیه به واحد‌های کوچکتر و توانمندتر در ابعاد یک تیپ بیش از دهه پیش باعث شد تا تسلیحاتی مانند تانک‌های تی -۱۴ وارد خدمت در ناوگان نظامی روسیه شوند.

روسیه به جای آدم خوار کردن تجهیزات انسانی سرمایه انسانی خود را آدم خوار کرده است. روسیه برای ایجاد یک نیرو‌های تهاجمی بالقوه در برابر اوکراین، نیرو‌های نظامی و پیمانکاران را از سراسر کشور فراخوانده و مشخص نیست قصد دارد چگونه این تعداد نیرو را فرماندهی کند.

هم چنین، کرملین تجهیزاتی را برای نشان دادن آمادگی به منظور انجام جنگ در مقیاس وسیع مانند تجهیزات مهندسی برای بیرون کشیدن تانک‌های گرفتار شده در گل و لای را در محل قرار داده که به ویژه در صورتی مفید خواهند بود که مسکو پیش از سفت شدن برف در اوکراین حمله‌ای را آغاز کند.

به منظور پیشدستی، روسیه بخش قابل توجهی از نیرو‌های زمینی خود را به میدان انتقال داده است. براساس تصاویر ماهواره‌ای این هفته گرفته شده توسط Maxar Technologies روسیه بخش بزرگی از تانک ها، توپخانه‌ها و واحد‌های پیاده نظام را در منطقه آموزشی پوگونوو در ورونژ روسیه مستقر کرده است.

کارشناسان می‌گویند در سوی دیگر در یلنیا در سیبری، تانک ها، تجهیزات پشتیبانی و توپخانه روسیه قرار داده شده و یک پارک عظیم از خودرو ایجاد شده که می‌توانند به عنوان نیروی ذخیره برای مهاجمان قلمداد شوند. کرملین در پایگاه هوایی کلیموو در روسیه در کمتر از ۳۲۱ کیلومتری پایتخت اوکراین، نفربر‌های زرهی و کامیون‌ها را مستقر کرده است که یک نیروی احتمالی مورد انتظار برای حملات موشکی است.


به گفته کارشناسان اگرچه روسیه چشم‌های ناظر بیش‌تری از جمله ردیاب‌های انسانی، نیرو‌های ویژه و پهپاد برای کمک به مراقبت از خود در پشت سر دارد با این وجود، اشغال طولانی مدت سرزمین‌ها را به سربازان‌اش آموزش نداده است در نتیجه، آنان برای مقابله با شورش اوکراینی‌ها باید به شدت تلاش کند. با این وجود، اندازه و گستره استقرار نیرو‌های روس به آنان درجه بیش‌تری از انعطاف‌پذیری را می‌بخشد و کارشناسان معتقدند کرملین تلاش خود را بر روی دور نگه داشتن نیرو‌های خود از آسیب احتمالی از سوی اوکراین در طیف گسترده‌ای از اهدافی که توسط آژانس‌های اطلاعاتی تهیه شده متمرکز ساخته است.

این هفته، کارشناسان نظامی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی یکی دیگر از اندیشکده‌های واشنگتن ارزیابی کردند که روسیه می‌تواند با نظم و انضباط مناسب، نیرو‌های زمینی خود را به ویژه در جاده‌های زمستانی خشن و با دید ضعیف به پیش ببرد که باعث تقویت احتمال بروز سناریویی کابوس‌وار می‌شود. علیرغم آن که روسیه ماه‌ها به دنبال ایجاد شبکه لجستیکی است که می‌تواند نیروی زمینی را در میدان نگه دارد این نیرو پیش‌تر در یک حمله بزرگ آزمایش نشده است.

یکی از مقامات ارشد سابق دفاعی آمریکا که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید: «آن‌ها به وضوح به خوبی تمرین کرده و مجهز هستند. با این حال، باید دید که در یک حمله از سوی یک نیروی نظامی از پیش آماده شده که در سطح خوبی از نظر آمادگی و اراده قرار دارد تا چه میزان خوب عمل خواهند کرد». این مقام افزوده است: «با این وجود، سرنوشت شوروی در افغانستان قابل تامل است».

نام:
ایمیل:
* نظر: