وی گفت: البته این اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام از نظر جایگاه قانونی محل سؤال است و حدود این آیین‌نامه چندان برای مجلس مشخص نیست. مجلس در شرایط فعلی با تأمل کار را پیش می‌برد اما اگر در جایی مثل مسئله خودرو اختلاف نظر سختی به وجود بیاید، کار را با افکار عمومی مواجه خواهد کرد و آنجا مشخص می‌شود که چارچوب هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام چندان مشخص نیست. روند کند قانون‌گذاری در ایران آفت است نقدعلی خاطرنشان کرد: جریان قانون‌گذاری‌ در کشور ما جریان بسیار کندی است و این مسئله آفت زیادی دارد، به‌طور مثال یکی از قوانینی که نیاز به اصلاح و بازنگری فوری دارد، قانون حمل سلاح است و یا قانون سرقت زیر ۲۰میلیون تومان که شاکی ندارد و در این خصوص هم مراجعین زیادی داریم و مواردی از این دست که اصلاح آنها از نان شب واجب‌تر است اما وقتی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، متوجه خواهید شد که شاید عمر مجلس به پایان برسد اما این قانون به سامان نرسد. وی با بیان اینکه تغییراتی که در هدفمندسازی یارانه‌ها اتفاق افتاده، یکی از مباحث مهم روز است، اظهار داشت: وظیفه نظارت بر بازار و اقلام اساسی از وزارت صمت به وزارت جهاد و کشاورزی جابه‌جا شده و تعزیرات در این میان نقش عمده‌ای را بر عهده خواهد داشت در حالی که قانون تعزیرات بسیار ضعیف است. نماینده مردم خمینی‌شهر با بیان اینکه کند بودن روند قانون‌گذاری و اصلاح قوانین باعث شده که مرحله چهارمی به نام شورای سران اقتصادی قوا به این پروسه اضافه شود، گفت: شورای سران اقتصادی قوا در زمانی که طولانی شدن روند سه‌گانه تصویب قوانین باعث وارد شدن ضررهای عمده به کشور شود، بر اساس اختیارات ویژه‌ای که دارند، یک قانون را مدون کرده و اختیاراتی را اعطا می‌کنند. وی افزود: سران اقتصادی قوا به تعزیرات یک سری اختیارات ویژه‌ مثل پلمپ اصناف و یا بالا رفتن میزان جرائم مختلفات در عرصه بازار را اعطا کردند تا کار پیش رود. ما از همان روزهای اول تاکید می‌کردیم که شورای سران اقتصادی قوا یک نهاد موازی در کنار نهاد تقنینی است اما امروز کل مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که این سوپاپ اطمینان لازم است. برخی مسائل اگر بخواهد در جریان کند قانون‌گذاری قرار بگیرد، کشور متضرر خواهد شد. مسئله قانون‌گذاری در کشورمان روند طولانی دارد این طولانی بودن به جایگاه تقنین ضرر می‌زند.
کد خبر: ۳۸۶۵۰۵
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ایرنا نوشت: دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت کشور گفت: در حال حاضر شاخص‌های جمعیتی ایران در وضعیت هشدار قرار دارد و با سرعت به سمت پیری جمعیت حرکت می‌کنیم.

صالح قاسمی روز پنجشنبه در مراسم آغاز به کار قرارگاه خانواده و جمعیت استان قزوین با اشاره به اجرای طرح جوانی جمعیت،افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی در یک دهه اخیر بیشتر از ۵۴ بار درباره موضوع جمعیت صحبت و تاکید کرده اند که نشانگر اهمیت بالای این موضوع است.

وی ادامه داد: ایران با توجه به کاهش بی‌سابقه زاد و ولد در سه دهه گذشته رکورد کاهش نرخ باروری در جهان را از آن خود کرده است.

وی با بیان اینکه با تداوم این روند در سه دهه آینده در افزایش سالمندان کشور نیز رکورد خواهیم زد، اظهار داشت: این آمار در سه دهه آینده به ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند به این بدان معنی است که در ۳۰ سال آینده از یک جامعه ۹۲ میلیونی نزدیک به ۳۰ میلیون نفر بالای ۶۰ سال خواهند بود.

قاسمی اضافه کرد: امروز جمعیت بالای ۶۰ سال سه برابر نرخ رشد جمعیت است، این میزان در دهه‌های آینده ۱۶ برابر خواهد شد که این یک رکورد در زمینه جمعیت خواهد بود و پیامدهای جدی در حوزه اقتصادی، اجتماعی و امنیتی را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جمعیت کشور ما حدود ۸۵ میلیون نفر است، افزود: نرخ رشد جمعیت کشور در سال ۱۳۶۵ حدود مثبت ۳.۹ درصد بود یعنی اینکه سالانه ۳.۹ درصد به جمعیت کشور اضافه می‌شد و در سالهای اخیر نرخ رشد دائماً کاهش پیدا کرده است تا این که در سرشماری سال ۹۵ از ۳.۹ درصد به ۱.۲ درصد رسید و تا پایان سال ۹۹ نرخ رشد جمعیتی کشور به ۰.۷ درصد و کمتر از یک درصد رسید.

مسوول کارگروه جمعیت مرکز ارزیابی اجرای سیاست‌های کلی نظام تاکید کرد: در ۲۰ ساله آینده نرخ رشد جمعیتی منفی را در کشور تجربه خواهیم کرد و این میزان پایین‌ترین نرخ باروری منطقه غرب آسیا و جهان اسلام در ایران خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مهمترین شاخص در تحولات جمعیت شاخص نرخ باروری است، تصریح کرد: سال ۱۳۶۵ نرخ باروری ما ۵.۶ فرزند به ازای هر زن بود که این میزان به حال حاضر نرخ رشد جمعیت در ایران حدود ۰.۶ درصد رسیده است و پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۰ تا ۱۵ سال آینده، نرخ رشد جمعیت صفر درصد و پس از آن منفی شود.

سالانه ۳۷۰ هزار سقط جنین در کشور داریم

مسوول کارگروه جمعیت مرکز ارزیابی اجرای سیاست‌های کلی نظام گفت: سالانه ۳۷۰ هزار سقط جنین در کشور داریم که از این تعداد سه درصد براساس مجوزهای قانونی انجام می‌شود.

این مسوول یادآور شد: ۹۶ درصد سقط‌ها مربوط به ازدواج های رسمی بوده است.

قاسمی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۰ تا ۲۲ درصد ناباروری در کشور وجود دارد که بسیار بالاتر از آمار جهانی و استاندارد جهانی است اما بخشی از این افراد قابل درمان هستند.

این مسوول با اشاره به سالخوردگی جمعیت و پیامدهای منفی در آینده؛افزود: در حال حاضر حدود ۱۰.۵ درصد جمعیت ایران سالخورده هستند اما این رقم تا سال ۲۰۵۰ یعنی کمتر از ۳۰ سال دیگر به ۳۲ درصد خواهد رسید و پس از آن دیگر ایران کشوری جوان نخواهد بود.

وی یاد آور شد: استان قزوین جرو استان‌های است با آمار رشد جمعیت و باوری کشور برابر است و تشکیل قرار گاه را باید به فال نیک گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر: