وی گفت: البته این اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام از نظر جایگاه قانونی محل سؤال است و حدود این آیین‌نامه چندان برای مجلس مشخص نیست. مجلس در شرایط فعلی با تأمل کار را پیش می‌برد اما اگر در جایی مثل مسئله خودرو اختلاف نظر سختی به وجود بیاید، کار را با افکار عمومی مواجه خواهد کرد و آنجا مشخص می‌شود که چارچوب هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کلی نظام چندان مشخص نیست. روند کند قانون‌گذاری در ایران آفت است نقدعلی خاطرنشان کرد: جریان قانون‌گذاری‌ در کشور ما جریان بسیار کندی است و این مسئله آفت زیادی دارد، به‌طور مثال یکی از قوانینی که نیاز به اصلاح و بازنگری فوری دارد، قانون حمل سلاح است و یا قانون سرقت زیر ۲۰میلیون تومان که شاکی ندارد و در این خصوص هم مراجعین زیادی داریم و مواردی از این دست که اصلاح آنها از نان شب واجب‌تر است اما وقتی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد، متوجه خواهید شد که شاید عمر مجلس به پایان برسد اما این قانون به سامان نرسد. وی با بیان اینکه تغییراتی که در هدفمندسازی یارانه‌ها اتفاق افتاده، یکی از مباحث مهم روز است، اظهار داشت: وظیفه نظارت بر بازار و اقلام اساسی از وزارت صمت به وزارت جهاد و کشاورزی جابه‌جا شده و تعزیرات در این میان نقش عمده‌ای را بر عهده خواهد داشت در حالی که قانون تعزیرات بسیار ضعیف است. نماینده مردم خمینی‌شهر با بیان اینکه کند بودن روند قانون‌گذاری و اصلاح قوانین باعث شده که مرحله چهارمی به نام شورای سران اقتصادی قوا به این پروسه اضافه شود، گفت: شورای سران اقتصادی قوا در زمانی که طولانی شدن روند سه‌گانه تصویب قوانین باعث وارد شدن ضررهای عمده به کشور شود، بر اساس اختیارات ویژه‌ای که دارند، یک قانون را مدون کرده و اختیاراتی را اعطا می‌کنند. وی افزود: سران اقتصادی قوا به تعزیرات یک سری اختیارات ویژه‌ مثل پلمپ اصناف و یا بالا رفتن میزان جرائم مختلفات در عرصه بازار را اعطا کردند تا کار پیش رود. ما از همان روزهای اول تاکید می‌کردیم که شورای سران اقتصادی قوا یک نهاد موازی در کنار نهاد تقنینی است اما امروز کل مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که این سوپاپ اطمینان لازم است. برخی مسائل اگر بخواهد در جریان کند قانون‌گذاری قرار بگیرد، کشور متضرر خواهد شد. مسئله قانون‌گذاری در کشورمان روند طولانی دارد این طولانی بودن به جایگاه تقنین ضرر می‌زند.
کد خبر: ۳۸۶۷۵۹
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
خراسان نوشت: روز جمعه در برنامه «هشتگ عصر جدید» به ماجرای اجرای هومن یارمحمدی فردی که از میان تماشاگران روی صحنه آمد، قطعه‌ای را اجرا کرد و به مرحله بعد رفت، پرداخته شد.

ایمان قیاسی پس از یادآوری این ماجرا توضیح داد که قبلا یک بار دیگر هم این اتفاق در «عصر جدید» رخ داده و یک خواننده از میان تماشاگران فرصت اجرا روی صحنه را پیدا کرده بود! در حالی که به نظر می‌رسد نمی‌توان به واسطه این اتفاق، عدول «عصر جدید» از قوانین خودش، برای هومن یارمحمدی را توجیه کرد. علاوه بر این، شرایط یارمحمدی با تماشاگری که روی صحنه آمد کاملا متفاوت است و نمی‌توان این دو اتفاق را برابر دانست.

استقبال متفاوت از هومن یارمحمدی

در ویدئویی که در «هشتگ عصر جدید» پخش شد، احسان علیخانی توضیح می‌دهد یکی از تماشاگران به او گفته در فصل دوم و سوم مسابقه ویدئویی از خوانندگی خود برای «عصر جدید» ارسال کرده اما دیده نشده است. علیخانی پس از گفت‌وگوی کوتاهی با این فرد که در میان تماشاگران نشسته بود، او را در عمل انجام‌شده قرار داد و گفت روی صحنه برود و ترانه‌ای بخواند. این تماشاگر ترانه کوتاهی را بدون موسیقی از روی موبایل خواند اما در خصوص هومن یارمحمدی شرایط کاملا متفاوت و البته مهیا بود. او پس از این که اتفاقی توسط احسان علیخانی انتخاب شد، روی صحنه آمد و قطعه «نفرین» را خواند که اتفاقا موزیک آن به صورت تنظیم‌شده و آماده موجود بود ! یارمحمدی به اندازه شرکت‌کنندگانی که از فیلتر ارسال فیلم و راستی‌آزمایی عبور کرده‌ بودند، فرصت اجرای یک قطعه کامل را داشت و با رای داوران در فینال حاضر شد، در صورتی که این اتفاق برای فردی که ویدئوی اجرایش را در «هشتگ...» دیدیم، رخ نداد و حتی اجرای او در برنامه اصلی یعنی قسمت سوم، اصلا پخش نشد.

نقض قوانین مسابقه

هر مسابقه‌ای چارچوب و قوانینی دارد که همه شرکت‌کنندگان باید آن را رعایت کنند تا به رقابت راه یابند، بنابراین حتی اگر فرض کنیم فرصتی مشابه فرصت هومن یارمحمدی در اختیار دیگر افراد قرار گرفته باشد، باز هم مسئله اجحاف در حق دیگر شرکت‌کنندگان مسابقه و نقض قوانین همچنان به قوت خود باقی است و نمی‌توان به واسطه آن ماجرای هومن یارمحمدی را توجیه کرد. اگر او صرفا قطعه‌ای را اجرا می‌کرد و با رای داوران به فینال نمی‌رفت و زنگ طلایی احسان علیخانی را دریافت نمی‌کرد، ایراد مهمی به موضوع وارد نبود اما او بدون طی مراحل لازم به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: