کد خبر: ۴۱۲۷۰۱
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۷۴۰

درخواست رایزنی بغداد با واشنگتن برای پرداخت بدهی‌های ایران

ایسنا نوشت: چارچوب هماهنگی عراق خواستار رایزنی دولت این کشور با آمریکا برای پرداخت بدهی های گازی بغداد به تهران شد
ایسنا نوشت: چارچوب هماهنگی عراق خواستار رایزنی دولت این کشور با آمریکا برای پرداخت بدهی های گازی بغداد به تهران شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی عراق(واع)، ائتلاف«چارچوب هماهنگی» عراق امروز (یکشنبه) در بیانیه ای تاکید کرد که با گرم شدن هوا شهروندان عراقی با بحران نبود برق در ساعت های مختلف روز رو به رو هستند.

در این بیانیه آمده است: بعد از انجام تحقیقات و بررسی ها و مشخص شدن دلایل این بحران، از دولت عراق می خواهیم که از طریق وزارت خارجه با طرف آمریکایی ارتباط برقرار کند و بدون هیچگونه تعلل و تاخیر بدهی های گازی بغداد به ایران پرداخت شود.

چارچوب هماهنگی تاکید کرد که این پرونده نباید سیاسی شود تا نتایج منفی آن بر روی شهروندان عراقی منعکس نشود.

اخیرا متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به ادعای رسانه‌های دولتی عراق مبنی بر این که این کشور تمامی بدهی خود به ایران بابت واردات گازی را پرداخت کرده است که حدودا مبلغ ۱۱ تریلیون دینار عراقی است، آمریکا چطور برای پرداخت این مبلغ به ایران چراغ سبز نشان داده است و آیا میان آمریکا و ایران مذاکراتی درباره این موضوع انجام شده بود، گفت: در سیاست ما نسبت به ایران یا عراق تغییری ایجاد نشده است. دولت بایدن به اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران ادامه می‌دهد.
میلر ادامه داد: آمریکا از سال ۲۰۱۸ برخی معافیت‌ها را با مشورت کنگره در نظر گرفت که به عراق اجازه می‌دهد مبلغ واردات برق از ایران را پرداخت کند. مطابق قوانین آمریکا، این مبالغ فقط می‌توانند برای تبادلات بشردوستانه و دیگر امور غیرقابل تحریم مورد استفاده قرار بگیرند. این پول فقط به طرف سوم تایید شده می‌رسد. مستقیما به ایران انتقال داده نمی‌شود و آمریکا همچنان به صورت موردی موارد استفاده از این پول‌ها را بررسی می‌کند.
اظهارات میلر در پی این مطرح می‌شود که احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق اخیرا اعلام کرده بود که کشورش پول گاز ایران را به طور کامل پرداخت کرده و این پول در بانک تجارت عراق است.
وی در گفت‌وگو با روسیا الیوم افزود: وزارت برق عراق همه بدهی عراق به ایران بابت واردات گاز از این کشور را پرداخت کرده است.
موسی گفت: این پول در صندوق امانی بانک تجارت عراق است، اما این بانک به دلیل تحریم‌های آمریکا در انتقال آن به دولت ایران با مشکل مواجه است.
مجید چگنی، مدیرعامل شرکت گاز ایران نیز در حاشیه نخستین همایش مقاوم‌سازی تأسیسات و تجهیزات تولید، انتقال و شبکه توزیع گاز طبیعی کشور و در جمع خبرنگاران با اشاره به تسویه بدهی گازی عراق به ایران، اظهار داشت: وزارت برق عراق همه مطالبات گازی ایران را پرداخت کرده و این بدهی اکنون صفر است؛ اما بعضا، مشکلاتی بری انتقال وجه از بانک TBI عراق به ایران به وجود دارد