کد خبر: ۴۱۲۷۲۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۵۱۷

 کاخ سفید: مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی جریان دارد

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت مذاکرات غیرمستقیم ایالات متحده با جمهوری اسلامی ایران در خصوص آزادی زندانیان آمریکایی در جریان است.
فارس: مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت مذاکرات غیرمستقیم ایالات متحده با جمهوری اسلامی ایران در خصوص آزادی زندانیان آمریکایی در جریان است.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز گذشته (یکشنبه) در گفت‌وگو با شبکه «صدای آمریکا» گفت که دولت جو بایدن با هدف آزاد کردن آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران، با جمهوری اسلامی «مذاکرات غیرمستقیم» دارد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «ما به طور غیرمستقیم با ایران تماس داشته‌ایم و هیچ مذاکره مستقیمی بر سر پرونده هسته‌ای یا بازداشت‌شدگان وجود ندارد. ما از این دست گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم در مورد بازداشت‌شدگان داشته‌ایم؛ زیرا این وظیفه ما است که تلاش کنیم شهروندان آمریکایی را به خانه بازگردانیم.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با این مقدمه ادامه داد: «بنابراین، ما با هر دولتی به هر نحوی که بتوانیم، صحبت می‌کنیم، مانند کاری که با دولت روسیه درباره آمریکایی‌هایی به ناحق بازداشت‌شده انجام می‌دهیم.»

سالیوان مذاکرات را در راستای «تلاش برای یافتن راه‌حلی برای بازگرداندن شهروندان ما به خانه» توصیف کرد و گفت: «در حال حاضر هیچ خبر جدیدی در مورد این که ما به نتیجه خاصی رسیده‌ باشیم، ندارم.»

پیش از این برخی رسانه‌های غربی مدعی شده بودند که مقام‌های آمریکایی و ایرانی در خصوص آزادی شهروندان آمریکایی به توافق رسیدند که خود مقام‌های آمریکایی نیز این ادعاها را رد کردند.

اواخر خردادماه، «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت دوست دارد پشت تریبون بایستد و بگوید توافقی برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی به خانه حاصل شده اما «این اتفاق رخ نداده. این مسئله‌ای است که کماکان روی آن کار می‌کنیم و وقت و منابع زیادی برای محقق شدن آن صرف می‌کنیم.» (جزئیات بیشتر)

پس از روی کار آمدن «جو بایدن» به‌عنوان رئیس جمهور در آمریکا و اعلام آمادگی برای بازگشت به برجام، در اواخر دولت دوازدهم مذاکراتی برای احیای برجام بین ایران و گروه ۱+۴ و به صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا انجام شد. ۶ دور مذاکره در این خصوص برگزار شد اما گفت‌وگو به دلیل کارشکنی طرف‌های غربی به ویژه آمریکا به نتیجه نرسید. 


آخرین دور مذاکرات از روز پنجشنبه ۱۳ مرداد ماه ۱۴۰۱ در شهر وین آغاز و تا ۱۷ مرداد ماه ادامه داشت و پس از آن اعلام شد که رایزنی‌ها و تماس‌ها با هماهنگ کننده و طرف‌های دیگر ادامه خواهد یافت. 

اخیراً،  «بدر البوسعیدی» وزیر خارجه عمان ضمن اشاره به نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافقی برای تبادل زندانیان، گفت که تهران برای دستیابی به توافق در موضوع هسته‌ای نیز جدی است.

سالیوان در رابطه با برخی ادعاها در خصوص عرضه پهپادهای ایران به روسیه برای کشتار غیرنظامیان اوکراینی، گفت که واشنگتن اقدامات زیادی را برای «تحمیل هزینه بر ایران بابت تحویل پهپاد [به روسیه] با هدف کشتن غیرنظامیان اوکراینی» انجام داده است.

جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده است که فروش پهپاد به روسیه قبل از جنگ اوکراین بوده است و ایران هیچ اطلاعی از نحوه استفاده این پهپادها ندارد.