کد خبر: ۴۱۲۷۴۹
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۶۳۸

آمریکا توقیف یک نفتکش از سوی ایران را تایید کرد

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین به توقیف یک نفتکش حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اذعان کرد.
سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین بدون اشاره به رفتار غیرقانونی و غیرحرفه‌ای نیروی دریایی خود، به توقیف یک نفتکش حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اذعان کرد.

در پی توقیف نفتکش خارجی حامل سوخت قاچاق توسط نیروی دریایی سپاه، یک رسانه آمریکایی به نقل از یک سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریای آمریکا در بحرین، توقیف این نفتکش را تائید کرد.

"تیم هاوکینز” سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین به پایگاه خبری المانیتور گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در ۶ ژوئیه یک کشتی تجاری را که احتمالا در فعالیت‌های قاچاق نقش داشته و در حال عبور از خلیج فارس در آب‌های بین‌المللی بوده است به اجبار توقیف کرد.

هاوکینز افزود: نیروهای دریایی آمریکا تجهیزات دریانوردی را اعزام کرد تا به دقت وضعیت را رصد کنند. در نهایت، ارزیابی نیروهای دریایی فرماندهی مرکزی این بوده که شرایط این رخداد متضمن پاسخ فراتر نیست.

این سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین گفت: نیروهای دریایی آمریکا برای صیانت از حقوق کشتیرانی در عبور و مرور دریانوردی قانونی در آبهای مهم خاورمیانه هوشیار و آماده‌ هستند
 

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه با اشاره به جزئیات توقیف نفتکش خارجی حامل سوخت قاچاق گفت: با هوشیاری، دقت عمل، رفتار حرفه‌ای و اقتدار رزمندگان نیروی دریایی سپاه تمام اقدامات غیرقانونی و غیرحرفه‌ای آمریکایی‌ها در خلیج فارس با شکست مواجه و مایه سرافکندگی آن‌ها شده است.

دریادار دوم رمضان زیرراهی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یک فروند شناور خارجی با بیش از یک میلیون لیتر سوخت قاچاق که در مرز آب‌های ایران در خلیج فارس توقیف شد، از پشتیبانی نظامی آمریکا برخوردار بود، اما رزمندگان نیروی دریایی سپاه با اقتدار آن را توقیف و خدمه متخلف را دستگیر کردند.


وی افزود: صبح روز پنج‌شنبه ۱۵ تیر ساعت ۱۱ و بیست دقیقه رزمندگان منطقه دوم نیروی دریایی سپاه، یک فروند شناور با نام تجاری (NADA ۲) که به صورت سازمان یافته به قاچاق نفت گاز جمهوری اسلامی در خلیج فارس اقدام کرده بود را بازرسی کردند که آمریکایی‌ها برای ممانعت از این اقدام قانونی، یکسری تحرکات غیر حرفه‌ای و مخاطره‌آمیز را انجام دادند.
 

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: رزمندگان این منطقه در زمان بازرسی و توقیف متوجه شدند که کاپیتان شناور متخلف با مرکز کنترل و فرماندهی آمریکایی‌ها در منطقه در حال مکالمه برای فرار است.

زیرراهی ادامه داد: در مکالمه‌های ضبط شده مامور مرکز کنترل و فرماندهی آمریکایی به کاپیتان این کشتی مشخص شده که این مامور به کاپیتان کشتی می‌گوید: موتور شناور را خاموش کنید تا نیروهای نظامی آمریکایی برای کمک برسند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها برای این منظور مبادرت به پرواز در آوردن ۲ فروند جنگنده رزم سطحی a۱۰، یک فروند هواپیما با سرنشین شناسایی p۸ a، دو فروند بالگرد c howk، یک فروند هواپیمای بدون سرنشین mq۹ و اعزام شناورهای گشتی آمریکایی به محل توقیف کردند و تا آخرین لحظه هم تلاش کردند که مانع توقیف شناور متخلف شوند.


زیراهی یادآور شد: رزمندگان منطقه دوم دریایی سپاه با تسلط، هوشیاری، رفتار حرفه‌ای و اخطار قاطع به تمام پرنده‌های با سرنشین و بدون سرنشین و شناورهای آن‌ها، با اقتدار شناور متخلف توقیف شده را تا لنگرگاه بندر بوشهر برای سیر مراحل قانونی هدایت کردند.