کد خبر: ۴۱۲۹۳۵
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۸۸۷

وکیل پرونده آزاده صمدی: قاضی در رای خود بیانیه عقیدتی منتشر کرده است

حسن آقاخانی وکیل پرونده آزاده صمدی گفت: متاسفانه قاضی محترم در رای خود بیانیه عقیدتی منتشر نموده است. درحالی که مطابق قانون قاضی مکلف است در زمان صدور دادنامه موارد قانونی را مورد ملاحظه قرار دهد.
اعتماد: شب گذشته انتشار رای دادگاه برای پوشش متفاوت آزاده صمدی در فضای مجازی واکنش‌های زیادی را درپی داشت و کاربران زیادی نسبت به این حکم صادره انتقاد داشتند.

 آزاده صمدی در جریان مراسم خاکسپاری رضا حداد یکی از کارگردانان تئاتر ایران به همراه برخی از بازیگران زن با کلاه در این مراسم حاضر شد. این حضور حواشی زیادی را برای این بازیگر رقم زد، بلافاصله عکس‌های او در فضای مجازی منعکس و بازتاب گسترده‌ای داشت.

بعد از این حضور بود که برای آزاده صمدی پرونده‌ای تشکیل شد و طبق اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه با اظهار کشف حجاب آزاده صمدی به دادسرا احضار و پرونده جهت تحقیقات به دادسرا ارسال شد.

حالا حکم دادگاه آزاده صمدی منتشر شده است. در حکم آزاده صمدی هم مقرر شده است: متهم به مدت ۶ ماه (دوره مراقبت) از استفاده از فضای مجازی به صورت مستقیم یا با واسطه سایرین به عنوان بستر ترتیب‌دهنده و ترویج‌دهنده بزه موضوع پرونده - با خارج از دسترس نمودن کلیه خطوط تلفن همراه و ثابت و سریال گوشی‌های همراه مورد استفاده متهم (متعلق به متهم یا در مالکیت غیر) از شبکه مخابراتی و توقیف صفحات وی در فضای مجازی- ممنوع باشد. متهم باید با مراجعه به مراکز رسمی روانشناسی و مشاوره نسبت به درمان بیماری شخصیت ضداجتماعی (نیاز به دیده‌شدن از طریق عدم رعایت مقررات عمومی و رفتار‌های نابهنجار و ضداجتماعی) به‌صورت هر دو هفته یک‌بار اقدام و گواهی سلامت خود را در پایان دوره درمان ارایه نماید.

همچنین براساس آن چیزی که در متن رای دادگاه آمده متهم در دادگاه گفته: بنده همیشه معتقد به قوانین کشورم هستم، زین پس هم همیشه نسبت به رعایت حجاب کوشش خواهم کرد، بنده سال‌هاست با کلاه تردد می‌کنم و در سریال در حال پخش در پلتفرم هم کلاه بر سر دارم.

رای دادنامه نباید رسانه‌ای می‌شد

ما با حسن آقاخانی وکیل دادگستری و یکی از وکلای پرونده آزاده صمدی درباره چند و، چون این حکم صادر شده گفت‌وگویی انجام دادیم، آقاخانی به خبرنگار اعتماد گفت: درخصوص رای دادگاه سرکار خانم صمدی، ابتدا باید اعلام نمایم، هم موکل و هم وکلای ایشان سرکار خانم مریم کیان ارثی و اینجانب تاکید بر عدم‌انتشار عمومی دادنامه داشتیم. اما در کمال تعجب رای صادره در فضای مجازی منتشر شد.

این وکیل در ادامه صحبتش افزود: درخصوص دادنامه مذکور، متاسفانه قاضی محترم در رای خود بیانیه عقیدتی منتشر نموده است. درحالی که مطابق قانون قاضی مکلف است در زمان صدور دادنامه موارد قانونی را مورد ملاحظه قرار دهد. عمل اعلامی دادسرا از ابتدا مورد انکار و رد موکل قرار داشت، زیرا ایشان با کلاهی که کاملا سر ایشان را پوشش داده ظاهر شده است. چگونه دادرس دادگاه به بی‌حجابی ایشان رسیده است الله اعلم. آقاخانی در ادامه گفت: تاسف‌انگیزترین بخش از دادنامه، نسبت دادن مراتب و موارد غیرواقعی به خانم صمدی است که در این قسمت از رای هیچ نوع نگاه حقوقی و قضایی مشاهده نمی‌شود.

این حکم توهین به شعور اهالی سینماست.

اما در پی رسانه‌ای شدن حکم دادگاه درباره آزاده صمدی دو تشکل صنفی کانون کارگردانان سینما و اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از این بازیگر سینمای ایران، به حکم صادره اعتراض کردند. کانون کارگردانان سینمای ایران و اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران در اعتراض به حکم صادره برای آزاده صمدی بیانیه مشترکی را با عنوان «این حکم توهین به شعور اهالی سینماست و تمام‌قد در کنار بازیگران زن سینمای ایران ایستادیم و به تمام حکم‌ها معترضیم» بیانیه صادر کردند. در متن این بیانیه آمده:

ما دو صنف سینمایی به حکم صادر شده برای بازیگر محترم سینما خانم آزاده صمدی اعتراض داریم و بند آخر این حکم عجیب که حضور اجباری در کلاس‌های روانشناسی برای درمان بیماری شخصیت ضد اجتماعی را لازم‌الاجرا دانسته، توهین به شعور تمام اهالی سینما می‌دانیم و مغایر با اصل جمهوری است که به مرام مردم‌سالاری دینی افتخار می‌کند.

انگار عده‌ای دوست دارند با چنین حکم‌هایی راه هرگونه گفتمانی را ببندند و از جمهوری عبور کنند.

ما امیدواریم با درایتی که در رییس قوه قضاییه هست هر چه زودتر جلوی این حکم گرفته شود و بابت توهینی که خصوصا در بند آخر به درک اهالی سینما شده عذرخواهی شود و نگذارند بازیگران زن سینمای ایران که همگی در شکل‌گیری سینمای سالم و پرافتخار ایران نقش داشته‌اند، این‌گونه شأن و شخصیت‌شان خدشه‌دار شود.

ما تمام قد در کنار تمام بازیگران زن سینمای ایران و سینماگرانی که ناجوانمردانه با حکم‌های مشابه تحقیر می‌شوند ایستاده‌ایم و از آن‌ها حمایت می‌کنیم و به تمام حکم‌هایی که تاکنون صادر شده معترضیم.

کانون کارگردانان سینمای ایران، اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران