کد خبر: ۴۱۲۹۴۳
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۸۴۶

شوک به ستاره سنگنوردی ایران/ الناز رکابی از تیم ملی حذف شد؟

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با تاکید بر اینکه در مورابطه با الناز رکابی و حواشی یک سال پیش بود برخورد دور از انتظاری نشد، در مورد اعزام وی به بازی‌های آسیایی توضیح داد.
مهر: الناز رکابی از مطرح‌ترین سنگنوردان ایران در ماده بولدرینگ است که قهرمانی کاپ ۲۰۱۷ آسیا را هم در کارنامه دارد. این ملی‌پوش سنگنوردی ایران از مهرماه سال گذشته به واسطه چگونگی حضورش در مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی، حواشی زیادی پیرامون خود و فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایجاد کرد.

البته با وجود ایجاد این حواشی، الناز رکابی پس از مدتی به فهرست اعزام‌های فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی بازگشت و طی یک سال گذشته در رویدادهای بین المللی شرکت کرد. نام او حتی در فهرست اولیه اعزام به بازی‌های آسیایی هانگژو هم قرار گرفت اما با این حال انجام شدن این اعزام قطعی و صد درصد نیست.

رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در مورد وضعیت الناز رکابی برای بازی‌های آسیایی اینکه «وضعیت مبهم او به خاطر حواشی پرونده ورزشی‌اش است یا به مسائل دیگر مرتبط می شود؟»، توضیح داد.

وی تاکید کرد: چالش و حاشیه‌ای پیرامون الناز رکابی مطرح نیست. او سال گذشته اقدامی را انجام داد که به صلاح نبود اما محرومیتی برای او منظور نشد چراکه کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون جهانی کوهنوردی همزمان پیگیر وضعیت وی بودند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی خاطرنشان کرد: اگر برای الناز رکابی محرومیتی منظور می‌شد ممکن بود باعث محرومیت و تعلیق ورزش کشور شود.

زارعی گفت: الناز رکابی بعد از بازگشت از کره جنوبی مدتی دور از میادین بود اما برای اینکه به سازمان‌های جهانی ورزش اعلام شود که در ورزش ایران رافت و گذشت لازم وجود دارد، او به میادین بازگشت. اصلا با این ملی‌پوش با وجود اشتباهی که مرتکب شد، برخورد دور از انتظاری صورت نگرفت. کمااینکه رکابی طی یک سال گذشته در سه رویداد بین‌المللی هم شرکت کرده است.

وی با بیان اینکه با همه اینها وضعیت این دختر ملی‌پوش سنگنورد ایران برای بازی‌های آسیایی مبهم است، گفت: در فهرست اولیه فدراسیون به کمیته ملی المپیک اسامی ۸ ورزشکار اعلام شده که شامل ۸ سنگنورد سرعت (۳ نفر خانم و سه نفر آقا) و ۲ سنگنورد کمباین (یک نفر خانم و یک نفر آقا) بود. نام رکابی هم در بخش کمباین بود. کمیته ملی المپیک اما هنوز نظر قطعی و نهایی در مورد این فهرست را نداده است. اخیرا اعلام شده که در فهرست کاروان ایران ریزشی صورت می‌گیرد. به همین دلیل وضعیت هیچ یک از ورزشکاران‌مان برای بازی‌های آسیایی قطعی نیست و از جمله الناز رکابی.


رئیس فدراسیون کوهنوردی ابراز امیدواری کرد که ورزشکاران پیشنهادی این فدراسیون بتوانند با ترکیب کامل در بازی‌های آسیایی شرکت کنند.