کد خبر: ۴۱۳۱۵۲
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۸۳۳

تحریم‌های جدید اروپا علیه ایران

این تدابیر جدید مکمل سه بسته تحریمی پیشین اتحادیه اروپا علیه اشخاص و نهاد‌های دخیل در برنامه پهپادی هستند.
ایسنا: اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه از اعمال «تدابیر محدودکننده جدید علیه ایران» با ادعای "حمایت نظامی از سوریه و جنگ روسیه در اوکراین" خبر داده است.

در بیانیه منتشر شده از سوی اتحادیه اروپا آمده است که مطابق با تدابیر محدودکننده جدید، اتحادیه اروپا از صادارات قطعاتی که در ساخت و تولید پهپاد به کار می‌روند، به ایران منع شده است. این تدابیر همچنین علیه اشخاصی که حامی و برنامه پهپادی ایران بوده یا در آن دخیل هستند، می‌تواند اعمال شوند و شامل محدودیت‌های مسافرتی و همچنین توقیف اموال می‌شوند.

این تدابیر جدید مکمل سه بسته تحریمی پیشین اتحادیه اروپا علیه اشخاص و نهاد‌های دخیل در برنامه پهپادی هستند.

شورای اروپا همچنین تصمیم گرفت که شش ایرانی را به دلیل آنچه که "حمایت از تهاجم روسیه علیه اوکراین (با استفاده پهپاد) و همچنین حمایت از سوریه (با استفاده از سیستم ضدهوایی) " خواند به دو لیست تحریمی موجود اضافه کند.

اموال افراد تحریم شده بلوکه شده و شهروندان و شرکت‌های اتحادیه اروپا از تبادلات مالی با آن‌ها منع خواهند شد. همچنین تدابیر مسافرتی علیه این اشخاص اعمال خواهد شد و باعث می‌شود که نتوانند وارد خاک اتحادیه اروپا شوند و یا از اراضی این اتحادیه به مقاصد دیگر بروند.

در این بیانیه اتحادیه اروپا ادعا شده است: اقدامات امروز، عزم اتحادیه اروپا در پاسخ‌دهی سریع و قاطع به اقدامات ایران را نشان می‌دهد. اتحادیه اروپا هرگونه ارسال پهپاد‌های ایران به روسیه و استفاده مرگبار آن‌ها در تهاجم علیه اوکراین را محکوم می‌کند.