کد خبر: ۴۱۷۴۹۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۸۰

توقف تولید لامپ‌های پرمصرف در کشور

بهینه‌سازی مصرف برق با اقداماتی نظیر اصلاح استاندارد تجهیزات، توقف تولید وسایل پرمصرف و تولید وسایل کم مصرف در دستور کار قرار گرفته است.
بهینه‌سازی مصرف برق یکی از مهمترین نیازهای حوزه انرژی کشور است و می‌تواند زمینه افزایش توان صنعت برق و تبدیل این حامل انرژی به یک مزیت برای ایران را به فراهم کند.

بر اساس گزارش ساتبا، تاکنون 4 اقدام در راستای تحقق هدف کاهش 10 هزار مگاواتی مصرف برق از محل بهینه‌سازی در دستور کار قرار گرفته است. بر این اساس اولین اقدام انجام شده، اصلاحیه استاندارد کولرهای آبی و ابلاغ آن و حذف سه رده G,E,F از رده‌های برچسب انرژی موجود و اضافه‌کردن سه رده انرژی,A+++ A+,A++ بوده است. این اقدام در حوزه کولرهای گازی نیز انجام شده و بازنگری استاندارد برچسب مصرف انرژی در کولرهای گازی در دستور کار است.

اقدام بعدی انجام شده در حوزه بهینه‌سازی مصرف برق، اصلاحیه استاندارد برچسب انرژی لامپ الکتریکی و ابلاغ آن در کنار حذف تولید لامپ‌های پرمصرف و کم‌بازده شامل رشته‌ای، بخار جیوه، CFL، فلورسنت و برخی از بخار سدیم‌های کم‌بازده و جایگزینی لامپ‌های پربازده و فوق کم‌مصرف LED بوده است.

علاوه بر اقدامات یاد شده، تدوین و ابلاغ استاندارد معیار مصرف انرژی سردخانه‌های صنعتی بالای 500 تن برای اولین بار در کشور، همکاری در بازنگری استاندارد معیار مصرف انرژی در گلخانه‌ها، ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی و صنعت آلومینیوم و طراحی جایزۀ ملی بهره‌وری انرژی برق در کنار بازنگری استاندارد معیار مصرف انرژی در صنعت تولید کاشی و سرامیک، تایر و تیوپ، سیمان، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌های برق حرارتی از دیگر اقدامات حوزه بهینه‌سازی به حساب می‌آید.

در همین راستا، جواد رحیمی، کارشناس حوزه انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: توسعه 10 هزار مگاوات نیروگاه 6 میلیارد دلار هزینه دارد، اما حرکت به سمت بهینه‌سازی با اتکا به شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند با یک صدم این هزینه زمینه کاهش مصرف را فراهم کند.

به گزارش فارس، بهینه‌سازی مصرف به طور رسمی از سال 1379 در چارت سازمان‌های دولتی بارگذاری شده و در سال‌های اخیر همزمان با شکل گیری ناترازی در حامل‌های انرژی مورد تاکید بیشتری قرار گرفته است.