کد خبر: ۴۱۷۶۰۱
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۵۱

واشنگتن: پول آزاد شده ایران برای حملات حماس استفاده نشده است

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به ادعاهای جمهوری‌خواهان گفت پول آزاد شده ایران با حملات فلسطینیان هیچ ارتباطی ندارد.
فارس: روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی به راستی‌آزمایی اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور و سایر هم‌حزبی‌های او درباره تامین مالی حملات اخیر نیروهای مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی از سوی ایران پرداخت. 

ترامپ در روز هفتم اکتبر--آغاز عملیات «طوفان الاقصی»--مدعی شد: متاسفانه، دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی به تامین مالی این حملات کمک کرد، که طبق بسیاری از گزارش‌ها، از سوی دولت بایدن آمده است. 

او و سایر جمهوری‌خواهان این ادعاها را در اشاره به توافق تبادل زندانی اخیر بین تهران و واشنگتن مطرح کردند که همچنین شامل انتقال شش میلیارد دلار پول نفت ایران از بانک‌های کره جنوبی به قطر بود تا در اختیار ایران قرار بگیرد. 

روزنامه نیویورک تایمز در خصوص این ادعاها نوشت: این مبلغ، پول مالیات‌دهندگان آمریکایی که ترامپ و برخی دیگر از نامزدهای جمهوری‌خواه به دروغ بیان کردند، نیست. همچنین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این پول برای تامین مالی حملات استفاده شده است.

به نوشته این گزارش، «آدرینا واتسون» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید شنبه در بیانیه‌ای در واکنش به این اظهارات گفت: «حتی یک سنت از این بودجه خرج نشده است. و زمانی که هزینه شود تنها می‌تواند برای چیزهایی مثل غذا و دارو برای مردم ایران هزینه شود». وی افزود: این بودجه مطلقا با حملات وحشتناک امروز هیچ ارتباطی ندارد و اکنون زمان انتشار اطلاعات نادرست نیست. 

 یک مقام ارشد دولت آمریکا هم بامداد یکشنبه اذعان کرد که هیچ نشانه‌ای از دست داشتن ایران در عملیات طوفان الاقصی توسط حماس علیه رژیم موقت صهیونیستی وجود ندارد.

به گزارش رویترز، نمایندگی ایران در سازمان ملل هم در بیانیه‌ای «اقدامات فلسطین را دفاع کاملا مشروع در برابر هفت دهه اشغال ظالمانه و جنایات فجیع رژیم نامشروع صهیونیستی» خواند و ضمن تداوم حمایت از فلسطین، افزود ایران در واکنش فلسطینیان دخالتی نداشته است.

شاخه نظامی حماس شنبه بزرگترین حمله سال‌های اخیر را علیه قوای صهیونیستی انجام داد. بعد از انتشار خبرها درباره حملات بیش از دو ساعته موشکی و راکتی از نوار غزه به مناطق مختلف رژیم صهیونیستی شامل تل‌آویو، «محمد الضیف» فرمانده کل کتائب القسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از آغاز عملیات طوفان الاقصی خبر داد.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت گزارش داده شمار تلفات صهیونیست‌ها در عملیات طوفان الاقصی به ۱۰۰۰ نفر می‌رسد و تعداد افرادی که توسط نیروهای حماس به اسارت گرفته شدند، نیز بیش از ۱۵۰ نفر است.