کد خبر: ۴۱۷۶۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۴۱

تورم ۳۸ درصدی مواد غذایی در ایران

بانک جهانی با برآورد نرخ تورم 38 درصدی مواد غذایی در ایران طی 12 ماهه منتهی به مرداد 1402 اعلام کرد نرخ تورم مواد غذایی ترکیه در این مدت بیشتر بوده است.
بانک جهانی با برآورد نرخ تورم 38 درصدی مواد غذایی در ایران طی 12 ماهه منتهی به مرداد 1402 اعلام کرد نرخ تورم مواد غذایی ترکیه در این مدت بیشتر بوده است.

بانک جهانی در گزارشی با موضوع تورم مواد غذایی در جهان نرخ تورم 12ماهه مواد غذایی در ایران منتهی به اوت 2023 (مرداد 1402) را 38 درصد اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش نرخ تورم مواد غذایی در ایران پس از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی افزایش قابل‌توجهی یافت و تا آوریل 2023 (فروردین 1402) با طی روندی صعودی به 80.3 درصد رسید، اما از ماه می 2023 (اردیبهشت امسال) شاهد روند نزولی تورم مواد غذایی در ایران بوده‌ایم به‌طوری که در مرداد امسال تورم 12ماهه مواد غذایی به کمتر از نصف اوج تورم ثبت‌شده در فروردین رسیده است.

*ونزوئلا رکورددار تورم مواد غذایی در جهان با نرخ 403 درصدی

میان کشورهای جهان، ونزوئلا رکورددار نرخ تورم مواد غذایی بوده است. نرخ تورم 12ماهه منتهی به ماه اوت در این کشور به 403 درصد رسیده که بیشتر از هر کشور دیگر در جهان بوده است.

لبنان با تورم 274 درصدی و آرژانتین با تورم 134درصدی به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

*گرانی مواد غذایی در ترکیه 2 برابر ایران شد

 نرخ تورم مواد غذایی در ترکیه نیز 74 درصد برآورد شده که حدود دو برابر نرخ تورم مواد غذایی در ایران بوده است. ترکیه با این نرخ تورم در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. این کشور که یکی از بیست اقتصاد برتر دنیا محسوب می‌شود از نظر تورم مواد غذایی حتی وضعیت بدتری از زیمبابوه داشته است که اخیراً ابرتورم با درصدهای میلیاردی را تجربه کرده است.

نرخ تورم مواد غذایی در زیمبابوه 71 درصد بوده و رتبه پنجمی بالاترین نرخ تورم مواد غذایی جهان به این کشور اختصاص داشته است. سورینام با تورم 65درصدی، سیرالئون با تورم 60 درصدی، غنا با تورم 52 درصدی، بروندی با تورم 39 درصدی و مالاوی با تورم 39 درصدی به ترتیب جایگاه ششم تا دهم را از این نظر به خود اختصاص داده اند.