کد خبر: ۴۱۷۷۱۸
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۲۹۳

واکنش خبرساز “جیجی حدید” به جنگ حماس و اسرائیل

بلا و جیجی حدید دو سوپرمدل معروف آمریکا و اصالتا فلسطینی هستند، که نسبت به جنگ اسرائیل و فلسطین موضع گیری کردند.
جیجی حدید سکوت خود را در منازعه اخیر حماس و اسراییل شکست. این مدل ۲۸ ساله که پدرش محمد ۷۴ ساله، اصالتاً فلسطینی است، در اینستاگرام پستی منتشر و عشق و حمایت خود را به دوستان فلسطینی و یهودی‌اش ابراز کرد.

جیجی حدید گفت که احساس «همدردی و اندوه عمیقی» نسبت به مردمش دارد که تحت «اشغال» زندگی می‌کنند.

پس از اینکه حماس در روز شنبه سری حملاتی را علیه اسراییل آغاز کرد که منجر به کشته شدن بیش از ۱,۰۰۰ نفر شد، اسراییل نیز حملات تلافی‌جویانه‌ای را علیه حماس و غزه آغاز کرد. در شرایطی که غزه اکنون زیر سنگین ترین بمباران های اسراییل قرار دارد، بزرگترین درگیری در این منطقه طی چند دهه اخیر رخ داد.

جیجی حدید نوشت:

«ذهن من مشغول همه کسانی است که این فاجعه غیرقابل توجیه را تجربه کرده‌اند و با هر کودک، زن و مرد بیگناهی است که جانشان در این درگیری گرفته شده است.

من احساس همدردی عمیقی با مردم فلسطینی دارم که زیر سایه اشغال زندگی می‌کنند، این وظیفه‌ای است که هر روز آن را احساس می کنم. همچنین وظیفه خود می‌دانم که به دوستان یهودی‌ام یادآوری کنم که در حالی که برای مردم فلسطین آرزوی آزادی و صلح دارم، هرگز خواستار آسیب دیدن حتی یک یهودی هم نیستم.

کشته شدن مردم بی‌گناه هیچ کمکی به جنبش آزادی فلسطین نمی‌کند و چرخه‌ای از خشونت و انتقام‌جویی را دامن می‌زند که هیچ‌کس از دو طرف، چه اسرائیلی و چه فلسطینی، سزاوار آن نیستند.

اگر شما هم مثل من از این وضعیت رنج می‌برید، صرف نظر از قومیت و مذهب تان، می‌دانید که من از شما حمایت می کنم. احساسات انسانی ما پیچیده است، اما هر انسانی حق دارد با احترام و امنیت زندگی کند، بدون توجه به ملیت، نژاد یا مذهبش. می‌دانم حرف‌هایم هرگز دردها را التیام نمی‌بخشد، اما همیشه برای امنیت و صلح همه انسان‌های بی‌گناه دعا می‌کنم.»

هم جیجی و هم خواهرش بلا حدید ۲۷ ساله، در حمایت از مبارزه فلسطینی‌ها رک بوده اند و در راهپیمایی‌ها و تظاهرات زیادی شرکت کرده‌اند.

پدر این سوپرمدل معروف کیست؟

محمد حدید، پدر این دو خواهر سوپر مدل، یک فلسطینی متولد ناصره در نوامبر ۱۹۴۸ است، چهار ماه پس از تسخیر شهرش توسط نیروهای اسرائیلی، این خانواده به سوریه و در نهایت به واشنگتن دی‌سی فرار کردند.

او تابعیت اردنی و آمریکایی دارد. او و مدل سابق هلندی، یولاندا حدید، جیجی، بلا و پسرشان انور ۲۴ ساله را با هم دارند. او همچنین پدر دختران ۳۸ ساله الانا و ماریل ۴۳ ساله از همسر سابقش مری باتلر است.