کد خبر: ۴۱۷۸۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۷۶

صندوق ثروت عربستان 700 میلیارد دلاری شد

اخبار مربوط به صندوق ثروت عربستان سعودی به کرات به گوش می‌خورد. حال این صندوق موفق به جذب 700 میلیارد دلار سرمایه شده است
اخبار مربوط به صندوق ثروت عربستان سعودی به کرات به گوش می‌خورد. حال این صندوق موفق به جذب 700 میلیارد دلار سرمایه شده است.

تنها در چند ماه گذشته، صندوق ثروت عربستان با 700 میلیارد دلار سرمایه و شرکت‌هایی که تحت کنترل آن هستند، معامله‌ای مهم را برای متحول کردن دنیای گلف انجام داده‌اند، همچنین یک تجارت اجاره هواپیما به ارزش 3.6 میلیارد دلار از استاندارد چارترد (STAN.L) دست و پا کرده‌اند. خرید شرکت مخابراتی اسپانیایی Telefonica (TEF.MC) و پیشنهاد جسورانه 300 میلیون یورویی برای خدمات کیلیان امباپه، فوق ستاره فوتبال فرانسوی از دیگر اقدامات است.

روش سرمایه‌گذاری پر زرق و برق PIF در مقایسه با سایر صندوق‌های ثروت دولتی متفاوت است. در ضمن، دشوار است که قضاوت کنیم تا چه مدت به هزینه کردن پول نقد در بازارهای جهانی ادامه می‌دهد.

تعصب در خانه
به نقل از رویترز، صندوق‌های دارایی مستقل معمولاً شبیه صندوق بازنشستگی دولتی 1.4 تریلیون دلاری نروژ یا سازمان سرمایه‌گذاری ابوظبی هستند که نزدیک به یک تریلیون دلار را مورد معامله قرار می‌دهند. صندوق PIF متفاوت است. این صندوق که در سال 1971 تأسیس شد، در سال 2015 تحت کنترل محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، با هدف کمک به اجرای برنامه چشم‌انداز 2030 و در جهت تنوع بخشیدن به اقتصاد وابسته به نفت و ایجاد شغل در بخش خصوصی برای 32 میلیون نفر، بازسازی شد.

یاسر الرمیان، فرماندار PIF، جریان از پیش تعیین شده‌ای از ثروت نفتی را از دولت دریافت نمی‌کند، اما در عوض مجموعه‌ای از دارایی‌های داخلی و بین‌المللی را به وی تحویل داده است. یک‌سوم این صندوق شامل سهام قابل توجهی در شرکت‌های داخلی مانند شرکت مخابراتی عربستان سعودی (7010.SE) به ارزش 51 میلیارد دلار و بانک ملی عربستان سعودی (1180.SE) است.