کد خبر: ۴۱۷۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۵۹

کاهش ۶۰ درصدی فروش گوشت در بازار

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی با تایید شرایط رکودی حاکم بر بازار گوشت، می‌گوید: در حال حاضر دیگر کسی توان خرید گوشت ندارد و به همین دلیل بازار خیلی راکد است.
رییس اتحادیه گوشت گوسفندی با تایید شرایط رکودی حاکم بر بازار گوشت، می‌گوید: در حال حاضر دیگر کسی توان خرید گوشت ندارد و به همین دلیل بازار خیلی راکد است.

خبرآنلاین نوشت: سقوط ۴۰ تا ۶۰ درصدی فروش گوشت، روایت این روزهای فعالان بازار گوشت است. آن‌ها معتقدند که در حال حاضر گرانی قیمت گوشت، منجر به ریزش شدید مصرف و خرید گوشت توسط مردم شده و همین موضوع، کاهش نامحسوس قیمت گوشت را در پی داشته است؛ نه سیاست‌های دولت در عرضه گوشت‌های دولتی و وارداتی

این‌ها همه در شرایطی است که از شهریورماه تاکنون، بارها وزارت جهادکشاورزی وعده کاهش قیمت گوشت تا دو ماه آینده را داده است. حتی بنا به گفته علیرضا پیمان‌پاک، قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی، برنامه‌ریزی شده که سطح قیمت گوشت قیمت به سطح قیمت‌های سال گذشته بازگردد.

براساس اعلام او، گوشت در بازار به وفور وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود از اواسط آبان ماه ثبات در بازار گوشت برقرار شود.

این اظهارات در حالی است که امروز گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که به طور متوسط قیمت گوشت گوسفندی در قصابی‌ها ۴۵۰ هزار تومان است. آخرین روایت رسمی و آماری دولت از قیمت گوشت نیز حاکی از آن است که متوسط قیمت گوشت گوسفندی به ۴۵۸ هزار تومان در شهریورماه رسیده است. این عدد ۲۷۴ هزار تومان بالاتر از نرخی است که شهریورماه پارسال قیمت گوشت اعلام می‌شد.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت گوشت در شهریورماه ۱۴۰۱ در حدود ۱۸۴ هزار تومان بود که این عدد نشان می‌دهد قیمت گوشت گوسفندی رشد ۱۴۹.۲ در طول یک‌سال داشته است.

اما در آبان پارسال هر کیلو گوشت گوسفندی در حدود ۱۹۰ هزار تومان قیمت داشت که این عدد تفاوت عجیب و فاحشی با قیمت‌های بازار گوشت دارد.

فعالان بازار معتقدند که این روزها، بازار گوشت در یک رکود عجیب و غریبی فرو رفته است و عامل این رکود، سقوط شدید قدرت خرید مردم است؛ نه برنامه‌ریزی‌های دولت. گزارش‌های میدانی خبرآنلاین در مناطق مختلف شهری، از کاهش ۴۰ تا ۶۰ درصدی فروش گوشت از ابتدای سال تاکنون حکایت دارد.

علی محمدی، فعال بازار گوشت اعتقاد دارد که از ابتدای سال، فروش گوشت در حدود ۴۰ درصد کاهش داشته است. وی عنوان می‌کند: در حال حاضر به دلیل سطح بالای قیمت‌ها، مردم توان خرید گوشت ندارد و به همین دلیل، گوشت تقریبا از سبد خرید خانوار حذف شده است.

سید محمد حسینی‌پور، از دیگر فعالان بازار گوشت نیز می‌گوید: در مدت ۶، ۷ ماه گذشته شاهد ریزش حدود ۶۰ درصدی فروش گوشت بوده است.

او با اشاره به کاهش ۵ تا ۱۰ هزار تومانی قیمت گوشت در چند روز اخیر عنوان می‌کند: اگر گوشت در این حد ارزان شده، به‌خاطر نخریدن گوشت است.

او برخلاف دولتی‌ها که عنوان می‌کنند قیمت گوشت در آینده کاهش خواهد یافت، اعتقاد دارد: با شرایطی که امروز در بازار گوشت شاهد هستیم، تا دو ماه دیگر قیمت گوشت به رقم‌های خیلی بالاتری خواهد رسید.

حسینی‌پور تصریح می‌کند: اگر بخواهند قیمت را پایین بیاورند، راهکار این است که باید فورا آذوقه دام را تامین کنند؛ وگرنه با سرمای شدید و برف، گوسفند به کوه نمی‌رود. بر همین اساس، اعتقاد داریم که گوشت گران می‌شود و اگر دولت فکری برای این موضوع نکند، هزینه این موضوع از جیب مردم در قیمت گوشت خواهد رفت.

وی با اشاره به قیمت گوشت در بازار، متذکر می‌شود: در حال حاضر قیمت دام زنده ۲۱۰ هزار تومان است. قیمت شقه گوشت گوسفندی هم ۴۵۰ هزار تومان و ران گوسفندی هم ۵۵۰ هزار تومان است.

این فعال بازار گوشت یادآور می‌شود: در این ۶، ۷ ماهه اول سال در حدود ۶۰ درصد فروش پایین آمده و فروش از نصف کمتر شده است.

وی همچنین با اشاره به واردات گوشت‌های کنیایی، عنوان می‌کند: نکته این‌جاست که دولت به جای این‌که این هزینه را برای واردات گوشت کند، آذوقه وارد کند. آذوقه وارد شود، قیمت دام زنده می‌آید و قیمت گوشت پایین می‌آید.