کد خبر: ۴۱۷۹۷۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۸۲۹

یک‌پنجم خاک زیمبابوه در اختیار کشور امارات

زیمباوه و امارات متحده عربی یادداشت تفاهمی امضا کرده‌اند که به موجب آن کنترل کامل 7.5 میلیون هکتار از جنگل‌های این کشور آفریقای جنوبی برای ...
زیمباوه و امارات متحده عربی یادداشت تفاهمی امضا کرده‌اند که به موجب آن کنترل کامل 7.5 میلیون هکتار از جنگل‌های این کشور آفریقای جنوبی برای توسعه طرح اعتبار کربن به یک شرکت وابسته به خاندان سلطنتی امارات واگذار می‌شود. این یادداشت تفاهم که در بیست و نهم سپتامبر در هراره، پایتخت زیمباوه، میان شرکت "بلوکربن” (Blue Carbons) و مقامات زیمباوه امضا شد، جدیدترین و آخرین مورد از مجموعه توافق‌نامه‌هایی است که با همین هدف از سوی امارات متحده عربی دنبال می‌شود.

این توافق در حالی صورت گرفته که کمی پیش‌تر نیز شرکت بلوکربن قراردهای متعدد دیگری از این دست را با سایر کشورهای آفریقایی منعقد ساخت، و از آن جمله قرارداد بحث برانگیزی بود که با کشور لیبریا بسته شد و براساس آن ۱۰ درصد از خاک این کشور با وجود تعارض آشکار با قوانین این کشور به شرکت بلوکربن واگذار شد.

به گفته شیخ احمد دلموک آل مکتوم، رئیس شرکت بلوکربن و یکی از اعضای خاندان سلطنتی امارات، توافق مذکور می تواند تا ۱.۵ میلیارد دلار از اعتبارات و منابع آب و هوایی را به سمت این کشور هدایت کند. این اظهارات در حالی است که این شرکت مستقر در دبی سال پیش تاسیس شده و هیچ نوع سابقه‌ای نیز در زمینه مدیریت پروژه‌های مربوط به تعدیل و کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای ندارد.

در همین حال، بسیاری از فعالان محیط زیست هشدار داده‌اند که ارتباطات و پیوندهای عمیق رئیس شرکت بلوکربن با خاندان سلطنتی امارات متحده عربی (که به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران اصلی زیرساخت‌های نفت و گازی شناخته می شوند) می‌تواند خطر پدیده "سبزشویی” را در توافقاتی از این دست به همراه داشته باشد؛ چراکه اعتبارات به دست آمده می‌توانند در راستای جبران میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تولید شده از سوی امارت متحده عربی استفاده شوند.

گردانندگان این پروژه در ابتدا موفق شدند تا با جذب شرکت های چندملیتی بودجه‌ای معادل ۱۰۰ میلیون یورو را جمع‌آوری کنند که براساس توافقات صورت گرفته قرار بود نیمی از سود آن به جوامع محلی که مستقیما در پروژه مشارکت دارند اختصاص یابد، اما تحقیقات صورت گرفته از سوی وب‌سایت (Follow the Money) نشان می‌دهد که این وعده تاکنون محقق نشده است.

طبق گفته تریسی موتوکوزیوا، وکیل مرکز مدیریت منابع طبیعی (CNRG)، نگرانی‌هایی در این خصوص وجود دارد و بیم آن می‌رود که این مبالغ به دست جوامع مذکور نرسد.| میدل‌ایست‌نیوز