کد خبر: ۴۱۸۲۲۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۵۵۹

جان بولتون: حاکمیت غزه باید به مصر بازگردانده شود

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که حاکمیت غزه باید به مصر بازگدانده شود و مدعی شد که راه‌حل دو دولتی شکست خورده است.
شفقنا: «جان بولتون» مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که حاکمیت غزه باید به مصر بازگدانده شود و مدعی شد که راه‌حل دو دولتی شکست خورده است.

جان بولتون به شبکه اسکای نیوز گفت: «حماس ساکنان غزه را در رنج قرار داده و تمامی اقداماتش با نظر مستقیم ایران صورت می‌گیرد؛ خطایی که دولت بایدن مرتکب می‌شود این است که فکر می‌کند می‌تواند با تهران مذاکره کند».

او افزود: «اگر دولت آمریکا به نقش ایران در قبال حملات حماس اقرار کند، ناگزیر خواهد بود تا سیاست گشایش خود در قبال ایران را کنار بگذارد».

این مقام سابق دولت ترامپ و جرج بوش در ادامه گفت: «باید حکومت غزه به مصر بازگردانده شود و برخی مناطق به اردن داده شود». منطقه غزه از 1948 الی 1967 در کنترل مصر بود و در جنگ شش روزه به اشغال رژیم اسرائیل در آمد.

جان بولتون همچنین ادعا کرد که اسرائیل به زودی حماس را نابود خواهد کرد و تشکیلات خودگردان برای اداره غزه وارد می‌شود و با دولت مصر برای یافتن راهی برای ادغام ساکنان غزه در اقتصاد مصر همکاری می‌کند.

مشور امنیت ملی اسبق آمریکا افزود: «اسرائیل هرگز خاورمیانه را ترک نخواهد کرد؛ راه‌حل دو دولتی شکست خورده است، این به نفع فلسطینی‌ها است که از برخی فرصت‌های اقتصادی و برخی آزادی‌های سیاسی برخوردار شوند؛ یعنی تحت کنترل دیگر کشورها درآیند».

این شخصیت سیاسی که به تندروی و جنگ‌طلبی معروف است درپایان گفت: «نبرد فععلی ضد فلسطینی‌ها و اعراب نیست؛ بلکه علیه تندرو هاست».

رزمندگان عزالدین القسام (شاخه نظامی حماس) در تاریخ 15 مهر در عملیاتی به نام «طوفان الاقصی» وارد شهرک‌های اسرائیلی در اطراف غزه شدند که تاکنون این حمله بیش از 1500 کشته از جمله 306 نظامی اسرائیلی در پی داشته است. در مقابل نیز طی حملات اشغالگران به غزه تاکنون 3500 نفر به شهادت رسیده و نزدیک 12 هزار نفر زخمی شده‌اند که به گفته مقامات غزه 70 درصد آن‌ها زن و کودک هستند.