کد خبر: ۴۱۸۳۴۴
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۸۳۲

«باغبان» خانه، متهم اصلی قتل مهرجویی و همسرش؛ او توسط فرد یا افرادی اجیر شده است

شنیده‌های «اعتماد» خبر از این می‌دهد افرادی که به عنوان متهم و عامل اصلی این جنایت بازداشت و اعتراف کردند، ممکن است توسط فرد یا افرادی اجیر شده باشند ولی هنوز این موضوع از سوی مراجع قضایی تایید نشده است.
«ما ۹ ماه اروپا بودیم و تازه برگشتیم. ما اصلا با کسی رفت و آمدی نداریم.» اینها بخشی دیگر از صحبت‌های وحیده محمدی‌فر همسر داریوش مهرجویی دو روز قبل از قتل در گفت‌وگو با خبرنگار «اعتماد» است.

به گزارش اعتماد، جنایت وحشتناک 22 مهر ماه در زیبادشت کرج، از تهدید با چاقو از سوی فردی ناشناس علیه مهرجویی و همسرش از یک هفته پیش از قتل شروع و با کشتن این دو از طریق متهمان که از سوی پلیس اعلام شده باغبان و کارگر خانه مهرجویی بوده، پایان یافت. مهرجویی و همسرش دو روز بعد از مصاحبه با «اعتماد» شنبه شب در ۲۲ مهر ماه حدود ساعت ۹ الی ۱۰ توسط افرادی در ویلای شخصی‌شان با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیدند. خبر تقریبا یکی، دو ساعت پس از حادثه فضای مجازی و رسانه‌ها را منفجر کرد و افکار عمومی خصوصا جامعه هنری را در بهت و شوک فرو برد. پلیس یک روز بعد از انتشار خبر قتل این دو زوج هنری؛ سه نفر، دو روز بعد هفت نفر و سه روز بعد ۱۰ نفر را به عنوان مظنون دستگیر کرد.

البته یک منبع آگاه در مورد تعداد مظنونان بازداشت شده توسط پلیس به «اعتماد» گفت اینکه رسانه‌ها اعلام کردند؛ حدود 10 نفر به عنوان مظنون در این پرونده بازداشت شده بودند، صحیح نیست!‌ «حدود 20 نفر» بازداشت شده بودند. این منبع آگاه در ادامه گفت: «متهم اصلی پرونده قتل مدت‌ها به عنوان کارگر به خانه قربانیان رفت و آمد داشت و پس از سرقت خانه مهرجویی و شکایت او، این فرد دستگیر شد و از مهرجویی کینه به دل گرفت. عامل اصلی جنایت شب حادثه با همدستی سه نفر دیگر به این خانه رفته و جنایت هولناک را رقم زدند. آنها ابتدا داریوش مهرجویی را کشته و بعد سراغ همسرش رفته و با او درگیر شده و در نهایت وحیده محمدی‌فر را به قتل رساندند.»

شنیده‌های «اعتماد» خبر از این می‌دهد؛ افرادی که به عنوان متهم و عامل اصلی این جنایت بازداشت و اعتراف کردند، ممکن است توسط فرد یا افرادی اجیر شده باشند ولی هنوز این موضوع از سوی مراجع قضایی تایید نشده است. روز پنجشنبه ۲۷ مهرماه؛ سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فراجا اعلام کرد: «قاتل اصلی که جزو دستگیرشدگان پلیس بود پس از انجام اقدامات فنی و شناسایی اعتراف و به قطعیت رسید.»

چند ساعت بعد حسین فاضلی‌هریکندی، رییس کل دادگستری استان البرز نیز به میزان گفت: «تعداد متهمان اصلی پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش به ۴ نفر رسید. متهم چهارم که روز پنجشنبه دستگیر شده اموال مسروقه را همراه داشته است. در صحنه قتل مرحوم داریوش مهرجویی و همسرش، ۴ نفر حضور داشتند که در بازداشت به سر می‌برند. ۳ نفر از این افراد در روزهای گذشته دستگیر شده بودند و نفر چهارم که در صحنه قتل حضور داشت با دستور قضایی بازداشت شد. همراه فردی که روز پنجشنبه بازداشت شده است، چاقو و ۲ عدد گوشی تلفن همراه و چند قطعه طلای همسر داریوش مهرجویی کشف شده است. همزمان آثار به جامانده در صحنه قتل مرحوم داریوش مهرجویی جهت بررسی به آزمایشگاه تشخیص هویت پلیس آگاهی فراجا ارسال شد

همچنین در بازجویی‌های صورت گرفته چند نفر اقاریری در خصوص قتل و نحوه آن داشتند. علاوه بر اقرار متهمان حسب تایید و اعلام آزمایشگاه تشخیص هویت پلیس آگاهی فراجا برخی آثار به جامانده از صحنه قتل از جمله نمونه خون و بزاق نیز قبلا جهت بررسی به آزمایشگاه ارسال شده بود که با نمونه خون و بزاق تعدادی از متهمان علاوه بر اقرار، ادله و قرائن دیگر همچون مطابقت نمونه آثار به جامانده و برداشت شده از صحنه قتل و خانه مقتولان با متهمان بازداشت شده وجود دارد.

تحقیقات انجام شده تاکنون حکایت از آن دارد که علت و انگیزه قتل به جهت وجود اختلافات شخصی بین متهمان و مقتولان بوده است. بعد از انجام تحقیقات بازسازی صحنه جرم با تشخیص بازپرس ویژه پرونده صورت خواهد گرفت.»

پس از صحبت‌های رییس کل دادگستری استان البرز، حدود ساعت ۵ عصر ماموران و مقامات پلیس کرج با ماشین‌های مخصوص وارد ویلای مهرجویی و همسرش شدند. بازسازی صحنه جرم صرفا با حضور خبرنگار صدا و سیما صورت گرفت و ماموران اجازه ورود به خبرنگاران دیگر را برای گزارش از بازسازی صحنه جرم ندادند.

اما سایت جنایی روز گذشته در مورد جزییات جدید این جنایت نوشت: «بعد از اینکه پلیس مختصات تلفن همراه و محدوده تقریبی حضور چهارمین متهم را به دست آورد، برای اینکه به‌طور دقیق محل حضور او را ردزنی کند از شهروندی که با این متهم و همچنین مهرجویی آشنایی داشت، کمک گرفت.

این شهروند که خود از باغداران قدیمی منطقه است با متهم تماس گرفت و با به ‌کار بردن اصطلاحات باغداری و چاه‌کنی از متهم خواست برایش در باغ چاه بکند. مرد باغدار چنان حرفه‌ای با متهم که چاه‌کن است، صحبت کرد که توانست او را قانع کند و با هم قرار گذاشتند.

این در حالی است که مرد باغدار با ماموران به‌طور کامل هماهنگ بود. این‌گونه بود که متهم محل حضورش را به مرد باغدار گفت و پس از آن ماموران بالای سر او حاضر شدند و او را بازداشت کردند. بعد از این بازداشت، پلیس محل اقامت متهم را بازرسی و دو تلفن همراه وحیده محمدی‌فر و داریوش مهرجویی، مقداری طلا و آلات قتاله را پیدا و ضبط کرد.»

این سایت همچنین از اطلاعات به دست آورده از یک شهروند شهرک درباره باغبان متهم به قتل مهرجویی در ادامه نوشت: «مردی که به عنوان باغبان داریوش مهرجویی معرفی شده باغبان او نبوده، بلکه باغبان صاحب قبلی خانه باغ داریوش مهرجویی بوده و با مختصات دقیق خانه آشنایی داشته است. ما دو نفر از متهمان را بعد از دستگیری شناسایی کردیم. همین که به محل آورده شدند مردم آنها را شناختند. اینها از بچگی اینجا بودند و ما همگی آنها را می‌شناختیم.» این در حالی است که وحیده محمدی‌فر به «اعتماد» گفته بود: «قبلا باغبانی داشتیم که از ما خیلی سرقت کرد.»

از لحظه‌ای که خبر قتل داریوش مهرجویی و همسرش در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر شد هم اتهامات زیادی به روزنامه «اعتماد» وارد شد و هم اخبار ضد و نقیضی در راستای خبر قتل و متهمان پرونده در رسانه‌ها منتشر می‌شد.

در وضعیتی که هنوز بسیاری در شوک قتل مهرجویی و همسرش آن‌ هم با شیوه‌ای دلخراش بودند، خبر دستگیری قاتل در شهرهای مرزی ایران منتشر شد، خبری که دفتر سخنگوی پلیس چند ساعت بعد طی اطلاعیه‌ای آن را تکذیب کرد. با این وجود ساعات پایانی شب 25 مهر ماه مجدد خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه قاتل این خانواده معروف بازداشت شد؛ یکی از خبرنگاران پایگاه خبری رکنا در شبکه اجتماعی نوشت: «قاتل دستگیر شده. او یک نفر است و بر اساس برخی گمانه‌زنی‌ها از اتباع نیست.»

این ادعای خبرنگار رکنا در حالی بود که وحیده محمدی‌فر قبل از قتل چه در پست اینستاگرام شخصی خود و چه در مصاحبه با خبرنگار «اعتماد» عنوان کرده بود شخصی که شب 16 مهر ماه پشت شیشه‌های مات در ورودی خانه چسبیده بود و خانواده را با چاقو تهدید کرده بود «لهجه ایرانی» نداشته است. البته ساعاتی بعد حساب اینستاگرامی پایگاه خبری رکنا در توضیحات تکمیلی نوشت: «شنیده‌های خبرنگار رکنا حاکی است که قاتل یک نفر بوده و براساس برخی گمانه‌زنی‌ها از اتباع نیست، خبرنگار برای تایید این خبر با دفتر سخنگوی پلیس تماس گرفت که این خبر نه تایید و نه تکذیب شد.»

روز بعد جام‌جم آنلاین خبر رکنا را تکذیب کرد، جام‌جم آنلاین در حساب تلگرامی خود نوشت: «پیگیری خبرنگار جام‌جم نشان می‌دهد خبری که دیشب (25 مهر) درباره دستگیری قاتل داریوش مهرجویی و همسرش منتشر شده، صحت ندارد.» روز پنجشنبه 27 مهر ماه مجدد خبرگزاری رکنا از قول یک منبع آگاه اعلام کرد: «باجناق‌های مهرجویی به خاطر اختلافات مالی که با آن مرحوم داشتند، سه نفر را اجیر کرده بودند تا آنها را به قتل برسانند.»انتشار این خبر ساعتی بعد طی بیانیه‌ای از سوی خانواده مهرجویی تکذیب شد. خانواده مهرجویی در این بیانیه عنوان کردند: «هیچ یک از اعضای خانواده محمدی‌فر با داریوش مهرجویی و وحیده محمدی‌فر اختلافات مالی نداشتند و هیچ یک از اعضای این خانواده بازداشت نشدند.» انتشار این خبر نادرست باعث شد تا علیه خبرگزاری رکنا اعلام جرم صورت بگیرد و مدیر مسوول آن به مراجع قضایی احضار شود.

بخشی از گفت‌وگوی «اعتماد» با وحیده محمدی‌فر
او در بخشی از گفت‌وگوی روز پنجشنبه (دو روز قبل از قتل) گفت: «قبلا خودمان «باغبانی» داشتیم که از ما سرقت کرد. بعدا متوجه شدیم که هم باغبان ما بوده و هم باغبان همسایه کناری ما. او را تحویل پلیس دادیم، اما همسایه کناری ما باغبان را بخشید و او آزاد شد. با توجه به اینکه برادر او دزد و همدستش هم بود به ما اطلاع دادند که باید او را پیدا کنیم و تحویل پلیس بدهیم. برادر باغبان ما در این شهرک کار می‌کند چرا باید خیلی راحت برای خودش آزاد باشد. ما اینجا از دست این افراد خیلی مصیبت کشیدیم، اما در مورد سنتور و یکسری وسایلی که فقط یک هنرمند ارزش آن را می‌تواند درک کند، باید گفت که به سرقت رفته و سرقت هم کار «خودی» بوده است. البته وکیل‌مان آقای سروری پیگیر آن است، اما قرار شده ما به طرف نگوییم تا از او بازجویی کنند.»

همچنین مرحومه در مورد پستی که در اینستاگرام خود منتشر کرد، توضیح داد: من احساساتی شدم و آن پست را در صفحه اینستاگرامم منتشر کردم. واقعا نمی‌دانم!...

صحبت‌های رییس پلیس آگاهی فراجا پس از وقوع جنایت
محمد قنبری، طی گزارشی از نتایج تحقیقات اولیه ماموران پلیس آگاهی اعلام کرد: «درگیری اولیه در این قسمت از ساختمان بوده و مرحوم مهرجویی به صورت دمر روی زمین افتاده است. همچنین بر اساس شواهد به دست آمده ما احتمال می‌دهیم که خانم از قسمت (هال) فرار کرده و وارد اتاق خواب شده است، آثار این‌جور نشان می‌دهد و در نهایت جسد همسر مرحوم مهرجویی نیز در اتاق خواب و مقابل تخت افتاده است. این حادثه از سوی دختر مرحوم به پلیس اطلاع داده شد. دختر مهرجویی حوالی ساعت 14 و 30 دقیقه روز شنبه (22 مهر) از خانه خارج و گویا به یک گالری رفته و وقتی به خانه بازگشته با چنین صحنه‌ای مواجه شده است. تصاویری که از داخل خانه داریوش مهرجویی و همسرش منتشر شده، نشان‌دهنده به‌هم‌ریختگی خانه و جست‌وجو در مدارک و اشیای داخل آن است. به نظر می‌رسد که متهم یا متهمان دنبال پول و مدارک بودند، اما اینکه چیزی بردند یا نه تا حالا آماری به ما ندادند و دختر ایشان چیزی در مورد سرقت به ما اعلام نکردند.»