کد خبر: ۴۲۰۰۸۹
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۶۲۸

سفر به ارمنستان با خودروی شخصی امکان پذیر شد

ایران و ارمنستان تفاهم‌نامه همکاری مشترک برای تسهیل سفر گردشگران با خودرو شخصی...
ایران و ارمنستان تفاهم‌نامه همکاری مشترک برای تسهیل سفر گردشگران با خودرو شخصی و تجاری امضا کردند.

به گزارش ایسنا بنا بر اعلام روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، این تفاهم‌نامه سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ از سوی محمدحسین صوفی ـ مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران ـ و آرسن مانوکیان ـ رئیس کلوپ اتومبیلرانی ارمنستان ـ به منظور تقویت بیشتر روابط دوستانه و همکاری استراتژیک در تردد زمینی میان ایران و ارمنستان و با هدف توسعه همکاری دو کشور در زمینه ایمنی راه و ارائه خدمات امداد خودرویی به مسافران و اتباع کشورهای طرفین، جذب گردشگران ارمنستانی به ایران و ترویج و گسترش سفرهای مسئولانه و ایمن، امضا شد.

طرح صدور «کارنه دوپاساژ» برای ورود موقت خودروهای ارمنستانی به ایران توسط نمایندگان کلوپ اتومبیلرانی این کشور به عنوان صادرکننده و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران به عنوان پذیرنده بر اساس امضای تفاهم‌نامه میان این دو نهاد بین‌المللی اجرا می‌شود. بنابراین از این پس اتباع ارمنستانی می‌توانند از طریق مرز آگاراک ـ نوردوز در استان آذربایجان شرقی که تنها مرز مشترک میان دو کشور است، وارد ایران شوند.

طرح صدور مجوز عبور گمرکی (کارنه دوپاساژ) برای وسیله‌های نقلیه گردشگران ارمنستانی در ادامه تلاش کانون جهانگردی و اتومبیلرانی برای کاهش تشریفات و تسهیل و تسریع ترددهای زمینی با وسیله‌های نقلیه شخصی و تجاری میان ایران و کشورهای همسایه به اجرا گذاشته شده است.

این جلسه با حضور میخک آپرسیان ـ رئیس فدراسیون گردشگری ارمنستان ـ، امیر خان متقی ـ معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان ـ و جمعی از مدیران حمل و نقل کشور ارمنستان، برگزار شد.

پیش‌تر نیز طرح ورود موقت خودروهای اتباع عراقی به ایران به واسطه صدور کارنه دوپاساژ توسط به اجرا گذاشته شده بود. ایران و افغانستان نیز به تازگی در این‌باره تفاهم‌نامه‌ای را امضا کردند.

تردد با خودرو تا پیش از این از برخی مرزهای زمینی ایران از جمله ارمنستان و ترکیه انجام می‌شد، اما به گفته مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی هزینه و زمان بیشتری صرف می‌شد و این تفاهم‌نامه ترددهای زمینی با خودرو شخصی را براساس اسناد بین‌المللی از جمله «کارنه دوپاساژ» آسان، سریع‌ و ارزان می‌کند.