کد خبر: ۴۲۱۹۸۲
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۷۰

پیش‌بینی قیمت نفت در سال ۲۰۲۴

بازار جهانی نفت برای مواجهه با وزش بادهای مخالف و رویارویی با چالش‌های جدی در سال 2024 آماده است.
بازار جهانی نفت برای مواجهه با وزش بادهای مخالف و رویارویی با چالش‌های جدی در سال 2024 آماده است.

مهمترین رویدادی که بازار جهانی نفت را در سال 2023 تحت تاثیر قرار داد، کاهش طولانی‌مدت تولید نفت توسط اوپک پلاس (سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش) بود. 

این گروه که عرضه ۴۰ درصد نفت جهان را در اختیار دارد، در آوریل ۲۰۲۳، در خصوص کاهش تولید ۱.۶۵ میلیون بشکه‌ای در روز به توافق رسیدند. 

در ژوئن ۲۰۲۳ هم عربستان سعودی، رهبر اوپک و یکی از ۳ تولیدکننده بزرگ نفت در جهان، تصمیم گرفت که به طور داوطلبانه تولید نفت خود را ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهد. در نوامبر هم اوپک پلاس بر توافق تمدید کاهش تولید تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ مهر تایید زد. 

جدای از تحریک قیمت‌ها توسط اوپک پلاس، کند شدن رشد اقتصادی چین به خنثی کردن هرگونه تلاش برای افزایش پایدار و قابل توجه قیمت نفت انجامید. تقاضای نفت آلمان هم در پی توقف رشد اقتصادی مهمترین قدرت اقتصادی اروپا به میزان ۹۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت. 

در چین شرایطی، وقوع جنگ در خاورمیانه تاثیری ضعیف و بسیار کوتاه‌مدت بر قیمت نفت گذاشت. چنان که قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه برنت در روزهای پایانی سال ۲۰۲۳ به ۷۹ دلار رسیده است، نرخی که در آغاز سال جاری ۸۳ دلار بود و تا ۹۴ دلار نیز اوج گرفت.

چشم‌انداز قیمت نفت در سال ۲۰۲۴

انتظار می‌رود که به دلیل کاهش سرعت رشد فعالیت‌های اقتصادی در چین و اروپا همزمان با رشد تولید نفت در ایالات متحده که به رکورد ۱۳.۲۴ میلیون بشکه در روز رسیده و نیز افزایش عرضه  نفت برزیل، گویان، نروژ و کانادا قیمت‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد. 

اما آژانس بین‌المللی انرژی که در گزارش اخیر خود تاکید کرد که تقاضای جهانی نفت در سال آینده افزایش خواهد یافت. در این گزارش آمده است که مصرف نفت جهان در سال ۲۰۲۴ به میزان ۱.۱ بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

تحلیل تکنیکال بازار نفت نشان می‌دهد که در صورت وقوع رکود جهانی، حمایت قابل‌توجهی از متوسط قیمت ۶۰ دلاری نفت پایه برنت وجود دارد. با لحاظ عامل کند شدن رشد اقتصاد جهانی، بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده که میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال آینده به حدود ۸۱ دلار برسد، رقمی که  آژانس بین‌المللی انرژی آن را کمی بالاتر از ۸۲ دلار برآورد کرده است. اس‌اند‌پی‌ گلوبال (S&P Global) هم متوسط قیمت هر بشکه نفت برنت را در سال ۲۰۲۴، ۸۵ دلار پیش‌بینی کرده است.

مهمترین روندی که تصویر بهتری از چشم‌انداز قیمت نفت در سال ۲۰۲۴ ارائه می‌کند، وضعیت رشد یا رکود اقتصاد جهانی است زیرا تقاضای نفت مترادف با رشد و رونق اقتصادی است.

اما آن چه که در آستانه ورود به سال ۲۰۲۴ خودنمایی می‌کند، افزایش احتمال گرفتار آمدن اقتصاد جهانی در بند رکودی تازه با وجود ادامه کاهش نرخ تورم است، چشم‌اندازی که احتمال صعود قیمت نفت در سال آینده را کاهش می‌دهد.