کد خبر: ۴۲۳۳۱۹
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۴۹

بهای نفت در بازارهای جهانی

قیمت نفت امروز سه‌شنبه در شرایطی افزایش یافته که بازارها در حال بررسی تحولات اقتصادی در بحبوحه برهم خوردن عرضه و تقاضا در آمریکا به خاطر شرایط جوی و همچنین ادامه تنش‌ها در خاورمیانه هستند.
قیمت نفت امروز سه‌شنبه در شرایطی افزایش یافته که بازارها در حال بررسی تحولات اقتصادی در بحبوحه برهم خوردن عرضه و تقاضا در آمریکا به خاطر شرایط جوی و همچنین ادامه تنش‌ها در خاورمیانه هستند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 20 سنت معادل 0.26 درصد افزایش به 78 دلار و 35 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترنتی آمریکا هم با 11 سنت معادل 0.15 درصد کاهش 72 دلار و 57 سنت معامله می‌شود.

تحلیلگران عقیده دارند ترس از رشد ضعیف اقتصاد بر حساسیت سرمایه‌گذاران در دنیای تجارت کالا تاثیر گذاشته است.

بازار سهام در آسیا تا پایین‌ترین سطح یک ماه گذشته سقوط کرده، سهام آمریکا هم کاهش یافته و ارزش دلار در روز سه شنبه بالا رفته است. اظهارات سختگیرانه از سوی روسای بانک‌های مرکزی دنیا انتظار کاهش زود هنگام نرخ بهره را پایین آورده و شرایط را در آستانه سخنرانی رئیس فدرال رزرو آمریکا پیچیده کرده است.

از طرف دیگر، افزایش درگیری‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه تاثیر بالا رفتن ذخایر نفت خام در آمریکا را خنثی کرده است.

سرمای شدید در آمریکا می‌تواند تولید نفت خام این کشور را مختل کرده و بر فعالیت پالایشگاه‌ها تاثیر بگذارد.

تولید نفت در داکوتای شمالی همین حالا هم 400 تا 450 هزار بشکه در روز به خاطر سرمای شدید کاهش یافته است.

طبق گفته یکی از مقامات یمن، حمله این کشور به کشتی‌ها در دریای سرخ گسترده‌تر شده و کشتی‌های آمریکایی را هم در بر خواهد گرفت. یمن پس از حمله آمریکا و انگلیس اعلام کرد همچنان کشتی‌ها را مورد هدف قرار خواهد داد.

روزانه کشتی‌های بیشتری از دریای سرخ دور می‌شوند که باعث افزایش هزینه کشتیرانی و بالا رفتن زمان به مقصد رسیدن محموله آنها می‌شود.

قیمت نفت دو درصد در هفته گذشته در پاسخ به افزایش درگیری‌ها در منطقه افزایش یافته اما عدم تاثیر مستقیم این تنش‌ها برای تولید نفت مانع افزایش بیش از حد قیمت آن شده است.