کد خبر: ۴۲۳۵۰۴
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۳۰

پیامدهای اقتصادی انتخاب دونالد ترامپ

دونالد ترامپ روز دوشنبه در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه ایالت آیووا آمریکا، شگفتی دیگری آفرید. او توانست با حدود 53 درصد ...
دونالد ترامپ روز دوشنبه در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه ایالت آیووا آمریکا، شگفتی دیگری آفرید. او توانست با حدود 53 درصد آرا از دو رقیب خود، دسانتیس و نیکی هیلی پیشی بگیرد و جلو بیفتد. آن هم نه با اختلاف کم بلکه با اختلاف بسیار زیاد. آن دو هرکدام با حدود ۲۰درصد آرا توانستند روی هم ۴۰درصد آرا را از آن خود کنند.

بنا به گزارش رسانه‌ها، کسب 53درصد آرا در تاریخ حزب جمهوری‌خواه سابقه نداشته و پیش از این فقط جورج دبلیو بوش (پسر) توانسته بود با 40درصد آرا، رکورد را از آن خود کند. با این آرا، اگر ترامپ از لحاظ قضایی مشکلی برای ورود به عرصه انتخابات نداشته باشد، کما اینکه بعید است با این حجم از طرفدار نتواند در عرصه انتخابات ورود کند، ترامپ به احتمال خیلی زیاد برنده نهایی انتخابات2024 آمریکا خواهد بود. این احتمال را با توجه به داده‌های نظرسنجی و رسانه‌های خود آمریکا بیان می‌کنم. تاکنون اکثر رسانه‌ها براساس نظرسنجی، ترامپ را پیشتاز انتخابات ریاست‌جمهوری دانسته‌اند و از آن حالت شانه به شانه‌ای که در سه‌ماه سوم سال2023 با بایدن بیان می‌کردند، فراتر رفته‌اند و او را نزدیک به 15درصد جلوتر از بایدن دانسته‌اند. با توجه به این داده‌ها باید منتظر شگفتی انتخابات2024 آمریکا در ماه نوامبر مانند 2016 باشیم. البته فقط ما نیستیم که منتظر این انتخابات هستیم، بلکه تمام جهان چشم به این انتخابات دوخته‌اند.

 هفته پیش کریستین لاگارد، رئیس کل بانک مرکزی اروپا در گفت‌وگو با شبکه2 فرانسه اولین اظهارنظر رسمی یک مقام اروپایی درباره انتخابات آمریکا بیان کرد و گفت: «انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری تهدیدی برای اروپا خواهد بود.» سوال این است که چرا چنین نگرانی برای انتخابات2024 آمریکا و روی کار آمدن احتمالی ترامپ وجود دارد؟ واقعیت آن است که انتخاب ترامپ می‌تواند 5پیامد کلی برای اقتصاد و سیاست جهان درپی داشته باشد. این پیامدها که از اظهارنظر ترامپ در برنامه‌های تبلیغاتی و نیز عملکرد سابق وی در مقام ریاست‌جمهوری برداشت شده در زیر آمده است:

1- ترامپ به اقتصاد بین‌المللی اعتقاد ندارد. او به اقتصاد ملی باور دارد. وقتی او در سال2016 به مقام ریاست‌جمهوری رسید از پیمان‌های منطقه‌ای و بین المللی خارج شد و دستور داد تا تمام بنگاه‌های آمریکایی که در سرزمین‌های دیگر به تولید مشغول هستند به خاک اصلی برگردند. مثل اپل که خط تولید آی‌فون خود را از چین به آمریکا منتقل کرد.

2- او گفته است که به تمامی کالاهایی که به آمریکا وارد می‌شود تعرفه بالا می‌بندد تا از تولیدات داخلی حمایت کند.

3- ترامپ معتقد است که «امنیت ملی یعنی امنیت اقتصادی» به همین خاطر گفته است که به چین فشار وارد می‌کند تا تمام سهام هلدینگ‌های آمریکایی را که در اختیار دارد، به فروش برساند.

4- او قصد دارد دیوار مکزیک را برای جلوگیری از ورود مهاجران که در دوره قبل نیمه تمام گذاشته است، به اتمام برساند و تمام مهاجران غیرقانونی را اخراج کند. این کار می‌تواند بازار اشتغال آمریکا را دچار تحول کند و دستمزدها را بالاتر ببرد و هزینه تولید هم افزایش یابد. 5 – ترامپ گفته است که مثل گذشته ورود مسلمانان از برخی کشورهای اسلامی را ممنوع می‌کند. این کار می‌تواند یک چالش بین‌المللی و مذهبی برای آمریکا ایجاد کند که تبعات سیاسی و اقتصادی آن در موقع زمانی خودش قابل تحلیل است./ منصور بیطرف