کد خبر: ۴۲۳۵۴۳
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۴۱

کاهش قیمت مسکن با اجرای برنامه ساماندهی بازار

فعالان بازار مسکن نیز با توجه به رویدادهای این بازار، معتقدند کاهش قیمت‌ها در بخش مسکن تداوم دارد و تا آخر امسال بیشترین کاهش قیمت در طول یک سال اخیر ثبت می‌شود
فعالان بازار مسکن نیز با توجه به رویدادهای این بازار، معتقدند کاهش قیمت‌ها در بخش مسکن تداوم دارد و تا آخر امسال بیشترین کاهش قیمت در طول یک سال اخیر ثبت می‌شود. مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی نیز در بازدید از پروژه‌های مسکن شهر پردیس، مدیریت بازار را از عوامل مؤثر بر پایداری قیمت مسکن در ماه‌های اخیر دانست. به گفته بذرپاش، قیمت مسکن در برخی شهرها مانند پردیس ۴۰ درصد کاهش یافته است. همچنین فعالان بازار مسکن نیز کاهش قیمت مسکن در بازار را محسوس می‌دانند.

داوود بیگی‌نژاد نایب رئیس اتحادیه املاک تهران در خصوص پیش‌بینی قیمت مسکن گفت: هفته گذشته تحرکات قیمتی که در بازار مسکن رخ داد، نشان می‌دهد تا نوروز ۱۴۰۳ با کاهش قیمت در این بازار مواجه خواهیم شد. همچنین اجرای برنامه ساماندهی بازار، از عوامل مؤثر بر ثبات بازار مسکن عنوان می‌شود. به گفته وزیر راه و شهرسازی، برنامه‌های مدیریت بازار مسکن مانند نظارت بر دادوستدها و عملکرد بنگاه‌های املاک برای کاهش سوداگری ادامه خواهد یافت.

وی اضافه کرد: یکی از اقدامات قابل توجهی که در حوزه مدیریتی شهرستان پردیس در نظر گرفته شد، موضوع کنترل بازار بود و در برخی فازهای شهر جدید پردیس تا 40 درصد کاهش قیمت مسکن را شاهد بودیم. مسکن کالای سوداگری نیست بلکه کالایی برای استفاده عمومی مردم است بنابراین از همه ابزارهای خود برای کاهش قیمت استفاده می‌کنیم.

به گفته بذرپاش، در بخش عرضه خانه‌های خالی با استفاده از مکانیزم‌های تنظیمی‌ مانند مالیات بر خانه‌های خالی، نظارت بر مشاوران املاک و سایر روش‌هایی که در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد، برای ثبات قیمت و در فواصل بعدی کاهش قیمت اقداماتی انجام خواهد شد.

تحویل ۷ هزار واحد مسکن مهر پردیس

زایش تولید و عرضه واحدهای مسکونی به بازار نیز تأثیر مستقیمی بر ثبات بازار مسکن داشته است. در کنار اجرای برنامه نهضت ملی مسکن، تکمیل واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر نیز در دستور کار متولیان بخش مسکن قرار گرفته است. در این خصوص، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تکمیل و تحویل ۱۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس بعد از ۱۳ سال، از تحویل ۷ هزار واحد دیگر این شهر تا پایان سال خبر داد.

وی افزود: برای ۱۰ هزار واحد دیگر نیز از مسکن مهر این شهر جدید هدف‌گذاری شده که ۷ هزار واحد آن تا پایان سال تقدیم مردم شود و بخشی از پروژه‌ها نیز در سال آینده تکمیل خواهد شد.

به گفته بذرپاش، در مجموع در کل کشور، تکمیل ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده از سال‌های گذشته در ابتدای دولت آغاز شد در حالی که نه آورده اولیه داشت و نه تسهیلات بانکی و بودجه عمومی.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: تاکنون ۱۱۶ هزار واحد از این‌ مقدار تقدیم هموطنان شده و تلاش می‌کنیم تا پایان سال این عدد افزایش قابل توجهی یابد و تا پایان دولت واحدی از مسکن مهر باقی نماند.

 وی اظهار کرد: پروژه اتمام تصفیه‌خانه فاضلاب شهر جدید پردیس یکی از مشکلات اساسی بود که مقرر شد با انجام لوله‌کشی و اتصال به تصفیه‌خانه شماره یک در کوتاه مدت این مشکل برطرف شود.

بذرپاش با بیان اینکه جمعیت‌پذیری شهر جدید پردیس نیز روز به روز در حال افزایش است و جمعیت ساکن نیز توسعه یافته، افزود: یکی از زیرساخت‌ های اصلی موضوع فاضلاب شهر است.

وی افزود: تصفیه‌خانه شماره ۲ نیز پیشرفت ۳۰ درصدی دارد که با قرارگاه خاتم به‌عنوان مجری این طرح توافق شد تا وزارت راه و شهرسازی تأمین‌ منابع مالی را انجام دهد و این تصفیه‌خانه با ظرفیت ۲۲ هزار متر مکعب در زمان‌بندی ۶ ماهه به اتمام برسد.

وزیر راه و شهرسازی، روش‌های تأمین مالی را تهاتر زمین و منابع نقدی اعلام کرد و گفت: این اقدام نیازهای موجود شهر جدید پردیس را پاسخ می‌دهد و یکی از دغدغه‌های محیط‌ زیستی و ساکنانش برطرف می‌شود.

بذرپاش یادآور شد: یکی از نیازهای زیرساختی که توسط وزارت راه و شهرسازی در شهرهای جدید ایجاد می‌شود، تصفیه‌خانه‌های فاضلاب است که در شهر پردیس نیز از قبل یک تصفیه‌خانه وجود داشت اما با توجه به افزایش تعداد فازها، تصفیه‌خانه دوم نیز تعریف شد.

آماده‌سازی زمین برای ساخت
۷ هزار نهضت ملی مسکن دماوند

وزیر راه و شهرسازی همچنین در سفر به دو شهرستان دماوند و فیروزکوه، پس از بازدید از پروژه‌های نهضت ملی مسکن دماوند در جلسه جمع‌بندی پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی در شهرستان دماوند حضور یافت.

وزیر راه و شهرسازی در این بازدید گفت: تکمیل سایت یکهزار و 20 واحدی دماوند از پیشرفت مناسبی برخوردار است و هم‌اکنون در حال انجام خدمات زیربنایی هستیم تا تکمیل واحدها هرچه سریع‌تر به اتمام برسد و حداکثر در نیمه اول سال آینده همه واحدها تحویل داده شود.

بذرپاش تعداد ثبت‌نام‌کنندگان دارای ۴ شرط در نهضت ملی مسکن شهرستان دماوند را ۷ هزار نفر اعلام کرد و افزود: تخصیص زمین به این متقاضیان در حال انجام است.

وی اظهار کرد: یک قطعه زمین ۱۶۰ هکتاری برای نهضت ملی مسکن شهرستان دماوند در نظر گرفته شده که در حال رفع برخی مغایرت‌های آن برای الحاق هستیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: زمین ۸۰ هکتاری دیگری نیز به این شهرستان الحاق شده و در حال آماده‌سازی است که این دو قطعه زمین و این سایت پاسخگوی اکثر متقاضیان خواهد بود اما آمادگی داریم در صورت کمبود زمین باز هم اراضی بیشتری را تأمین کنیم.

به گفته بذرپاش، در شهرستان فیروزکوه هم زمین کافی تأمین شده و عملیات آماده‌سازی آن آغاز شده است.

شهرستان دماوند دارای ۵۰۰ هکتار ظرفیت تأمین زمین بوده و تاکنون ۳۰۰ هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن تأمین شده است. تعداد ثبت‌نام کنندگان طرح نهضت ملی مسکن ۲۱۱ هزار نفر است که ۸ هزار نفر از آنها تأیید نهایی شده‌اند. همچنین ۱۵۴۰ واحد مسکونی در دماوند توسط بنیاد مسکن در حال ساخت است و در این شهرستان ۲۲۰ واحد مسکونی در صورت تأمین خدمات زیربنایی آماده افتتاح خواهند بود. آماده‌سازی زمین برای ساخت ۷ هزار واحد نهضت ملی مسکن و یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب عملیات خاکی در نهضت ملی مسکن دماوند در دست انجام است.

ساخت چهار میلیون مسکن طی چهار سال، از محوری‌ترین وعده‌های دولت سیزدهم است. این برنامه با وجود موانع و مشکلات در حال اجرا است و آخرین آمار وزارت راه و شهرسازی آغاز ساخت یک میلیون و ۹۴۷ هزار واحد را نشان می‌دهد.