کد خبر: ۴۲۳۶۸۱
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۱۰

چه عاملی باعث افزایش قیمت سکه و طلا شد؟

افزایش قیمت‌ها در بازار موجب شد قیمت سکه بار دیگر وارد کانال 32 میلیون تومان شود و...
رئیس اتحادیه طلا و جواهر با تأکید براینکه نوسانات قیمت ارز و خبرهای سیاسی منطقه باعث افزایش قیمت طلا و سکه شده است، گفت: حباب سکه به ۴میلیون و ۹۵۰هزار تومان کاهش یافت.

تسنیم نوشت : نادر بذرافشان درباره وضعیت بازار طلا و سکه، اظهار داشت: شنبه هفته گذشته نوسانات در بازار به اوج خود رسید تاجایی که قیمت سکه طرح جدید وارد کانال 34 میلیون تومان شد ولی با اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی در بخش طلا و سکه از التهابات این بخش کاسته شد.

وی با تأکید بر اینکه ضرب و عرضه سکه‌های جدید و بدون تاریخ بانک مرکزی و همچنین آغاز حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران باعث کاهشی شدن مدار قیمتها در بازار طلا و سکه شده بود، گفت: با این حال از دیروز با وجود کاهش قیمت طلای جهانی به‌دلیل نوسانات قیمت ارز و خبرهای سیاسی در منطقه مدار قیمتی در بخش طلا و سکه بار دیگر صعودی شد.

او تأکید کرد: افزایش قیمت‌ها در بازار موجب شد قیمت سکه بار دیگر وارد کانال 32 میلیون تومان شود و هر گرم طلای 18عیار نیز در قیمت 2 میلیون و 730 هزار تومان خرید و فروش شود؛ علت اصلی افزایش قیمت‌ها مربوط به افزایش قیمت ارز و تنش‌های سیاسی منطقه بوده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت تقاضا و خرید و فروش در بازار طلا و سکه هم گفت: در ایام منتهی به روز مادر شاهد افزایش تقاضا در بازار بودیم ولی بعد از آن تغییر خاصی در تقاضا نداشتیم و بازار همچنان با رکود همراه است که این وضعیت اصلاً برای صنف ما مناسب نیست.

بذرافشان با تأکید بر اینکه التهاب و خرید هیجانی در بازار طلا و سکه وجود ندارد، گفت: با اینکه روند قیمتها صعودی شده است ولی به‌خلاف دفعات قبل خبری از خرید و فروش‌های هیجانی در بازار نیست و ثبات نسبی در این بخش حاکم است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره وضعیت قیمت‌ها در روزهای آینده، گفت: باید دید که در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و برنامه‌های بانک مرکزی درباره مدیریت بازار ارز چطور پیش خواهد رفت، ولی به‌صورت کلی اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی در خصوص عرضه شمش طلا و سکه‌های جدید باعث برقراری ثبات نسبی در بازار شده است.

او با اشاره به حراج شمش طلا در مرکز مبادله، گفت: البته هنوز زمان حراج جدید و اطلاعات تکمیلی هم درباره توزیع سکه‌های جدید و بدون تاریخ در بازار اعلام نشده است و باید منتظر خبرهای بانک مرکزی در این حوزه باشیم.

وی با اشاره به کاهش حباب سکه به 4 میلیون و 950 هزار تومان گفت: هم‌اکنون قیمت هر گرم طلای 18عیار در بازار دو میلیون و 730 هزار تومان است؛ سکه طرح جدید با 550 هزار تومان افزایش نسبت به دیروز به 32 میلیون تومان، سکه طرح قدیم با 450 هزار تومان افزایش به 28 میلیون و 950 هزار تومان، نیم‌سکه با 200 هزار تومان افزایش به 18 میلیون و 50 هزار تومان، ربع‌سکه با 250 هزار تومان افزایش به 11 میلیون و 50 هزار تومان و سکه یک‌گرمی با 200 هزار تومان افزایش به 6 میلیون و 100 هزار تومان رسیده است.