کد خبر: ۴۲۳۷۷۱
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۱۸

مبنای قیمتی مالیات خودروهای لوکس تغییر کرد

در حالیکه در لایحه بودجه پیشنهادی از سوی دولت، مالیات خودروهای لوکس برای خودروهای...
در حالیکه در لایحه بودجه پیشنهادی از سوی دولت، مالیات خودروهای لوکس برای خودروهای بالای سه میلیارد تعیین شده بود، حالا مجلس شورای اسلامی، حداقل قیمتی خودروهای لوکس را به ۳.۵ میلیارد تومان افزایش داد.

به گزارش ایسنا، لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، ۳۰ آبان‌ماه از سوی دولت سیزدهم ارائه شده تا در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد. لایحه بودجه ۱۴۰۳ از سوی دولت، درآمد مالیاتی دولت برای سال آینده را ۱۱۲۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته بود.

طبق بند (س) تبصره ۶ لایحه بودجه پیشنهادی دولت که به موضوع عوارض و مالیات بخش‌های مختلف باز می‌گردد، مطرح شده بود که انواع خودروی سواری و وانت دو کابین (اتاق) دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکان، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی که قیمت روز خودروی آن‌ها بیش از ۳۰ میلیارد ریال (سه میلیارد تومان) است، نسبت به مازاد بر این مبلغ، مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد (۱%) شوند.

با وجود این، مجلس شورای اسلامی امروز تصویب کرد در سال ۱۴۰۳ خودروهایی که قیمت روز آنان بیش از سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان باشد، مشمول مالیات خواهند شد.

 با توجه به افزایش حداقل قیمتی خودروهای لوکس از سه میلیارد تومان به ۳.۵ میلیارد تومان، به نظر می‌رسد درآمدهای مالیاتی دولت از این بخش کاهش خواهد یافت.