کد خبر: ۴۲۳۸۵۰
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۱۴

جزئیات دومین مرحله فروش شمش طلا در مرکز مبادلات

در دومین حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، ۵ کیلوگرم شمش با میانگین قیمت ۳ میلیارد و ۶۰۳ میلیون تومان برای هر قطعه یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ در هزار مورد معامله قرار گرفت.
در دومین حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، ۵ کیلوگرم شمش با میانگین قیمت ۳ میلیارد و ۶۰۳ میلیون تومان برای هر قطعه یک کیلوگرمی با عیار ۹۹۵ در هزار مورد معامله قرار گرفت.


به گزارش تسنیم، دومین حراج حضوری شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز چهارشنبه 4 بهمن ماه برگزار شد. در جلسه اول حراج که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شده بود 10 شمش طلای یک کیلویی به فروش رسید.

اصغر بالسینی سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران در ارتباط با میزان طلای فروخته شده در حراج دوم، گفت: دومین حراج حضوری شمش طلای استاندارد در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با عرضه 37 کیلوگرم شمش طلای رفع تعهد ارزی برگزار شد.

او تأکید کرد: از این میزان عرضه که براساس مکانیسم عرضه و تقاضا و روش حراج حضوری صورت گرفت، 5 کیلوگرم شمش با میانگین قیمت 3 میلیارد و 603 میلیون تومان برای هر قطعه یک کیلوگرمی با عیار 995 در هزار مورد معامله قرار گرفت.

به گفته بالسینی؛ تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران، در روز یکشنبه 8 بهمن ماه 1402 شاهد عرضه بیش از 100 کیلوگرم شمش طلای استاندارد خواهد بود.

فعالان بازار طلا و سکه، آغاز حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران را اقدام مهم و اثر گذار بانک مرکزی در کاهش التهابات بازار طلا و سکه می دانند.

به گزارش تسنیم،  شمش طلای قابل عرضه در مرکز مبادله ایران، استاندارد، اصلت سنجی شده و یک کیلوگرمی است و حداقل عیار 995 در هزار را باید داشته باشد. متقاضی خرید می تواند حداقل یک قطعه و حداکثر سه قطعه شمش طلا خرید کند.

کارمزد حراج شمش طلا در مرکز مبادله ایران به ازای هر طرف شرکت کننده در حراج دو در هزار ارزش معامله (جمعاً چهار در هزار) است.

 متقاضیان خرید شمش طلای مرکز مبادله ایران شامل «فروشندگان عمده شمش طلا دارای پروانه کسب مجاز و معتبر»، «تولیدکنندگان و سازندگان فعال مصنوعات طلا دارای پروانه کسب مجاز و معتبر» و «خرده فروشان طلای آبشده دارای پروانه کسب مجاز و معتبر » هستند.

شایان ذکر است، مدارک دریافتی مرکز مبادله ایران از متقاضی خرید شمش طلا نیز شامل «اصل نامه درخواست شرکت در حراج(منتشره در تارنمای رسمی www.ice.ir  فرم شماره  11 و 12)»، «اصل کارت ملی»، «اصل پروانه کسب  و اصل فیش بانکی واریز وجه الضمان»، «اصل گواهی امضا نزد دفاتر اسناد رسمی به نام مرکز مبادله ارز و طلای ایران» و «آخرین آگهی روزنامه رسمی(ویژه اشخاص حقوقی»خواهد بود.