کد خبر: ۴۲۳۸۶۳
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۷۶

واشنگتن پست: اسرائیل در حال ایجاد یک منطقه حائل بیش از نیم مایلی در داخل مرزهای غزه است

ارتش اسرائیل در حال پیشبرد یک طرح بحث برانگیز برای ایجاد «منطقه حائل» در امتداد مرز خود با غزه با تخریب منازل موجود در این منطقه است.
ایسنا: ارتش رژیم صهیونیستی در حال پیشبرد یک طرح بحث برانگیز برای ایجاد «منطقه حائل» در امتداد مرز خود با غزه با تخریب منازل موجود در این منطقه است.

اظهارات روز سه‌شنبه نظامیان صهیونیست اولین تأیید عمومی بود که این استراتژی از مدتها قبل در حال اجرا بوده است.

ارتش صهیونیستی گفت که سربازانی که روز دوشنبه در نزدیکی شهر خان یونس کشته شدند، بخشی از خدمه تخریب بودند که اصابت یک راکت باعث شد مواد منفجره، منفجر شود و دو ساختمان بالای آنها فرو بریزد. دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش صهیونیستی گفت: «نیروها در حال برداشتن سازه‌ها » در حدود ۶۵۰ یارد از حصار مرزی بودند تا «شرایط امنیتی را برای بازگشت ساکنان شهرک‌های جنوبی به خانه‌های خود ایجاد کنند». هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش صهیونیستی هم گفت که این نیروها در «منطقه حائل بین جوامع اسرائیلی و غزه» کشته شدند.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارش خود از این منطقه حائل آورده است: آمریکا صراحتاً با ایجاد منطقه حائل مخالف بوده و گفته است که نباید تغییر دائمی در سرزمین فلسطین ایجاد شود. گروه‌های حقوق بشری می گویند که تخریب خانه‌ها و مزارع غیرنظامیان می‌تواند «جنایت جنگی» باشد.

قبل از ۷ اکتبر و عملیات طوفان‌الاقصی ، مرزبانان اسرائیلی یک منطقه حائل ۳۳۰ یاردی را در اطراف حصار ۳۶ مایلی اعمال کردند، اگرچه فلسطینی‌ها می توانستند در این منطقه کشاورزی کنند.

مقامات صهیونیست اکنون استدلال می‌کنند که امنیت ضعیف این منطقه باعث شد تا مبارزان حماس در ۷ اکتبر از حصار مرزی عبور کنند.  در ماه‌های منتهی به عملیات طوفان الاقصی، واحدهای مرزی صهیونیست گزارش دادند افرادی را مشاهده کرده‌اند که با نقشه‌هایی به دیوار نزدیک می‌شوند و به نظر می‌رسد در حال بررسی آن برای نقاط ضعف هستند.

ارتش صهیونیستی از ارائه جزئیات بیشتر در مورد منطقه حائل، از جمله عمق منطقه‌ای که قصد دارد پاکسازی کند، خودداری کرده است. ارتش در بیانیه‌ای گفت: «این بخشی از اقدامات ضروری است که برای اجرای یک طرح دفاعی مورد نیاز است».

جاناتان کانریکوس، سخنگوی ارتش صهیونیستی گفته است که درک او این است که این منطقه کمی بیش از نیم مایل از مرز امتداد خواهد داشت - بیش از دو برابر اندازه منطقه حائل قبل از جنگ. او گفت: در برخی مناطق ممکن است گسترده‌تر و در برخی مناطق کمی کمتر باشد.

طبق گزارش کانال ۱۲ اسرائیل، در مجموع ۲۸۵۰ ساختمان زمانی در منطقه حائل برنامه‌ریزی شده قرار داشتند و ارتش صهیونیستی تاکنون تقریباً ۱۱۰۰ ساختمان را ویران کرده است.

ارتش صهیونیستی از اظهار نظر خودداری کرد. مقامات صهیونیست از ابتدای درگیری برای ایجاد یک منطقه حائل گسترش یافته لابی کردند و یک لایه نظامی دیگر بین منطقه محصور و شهرک‌ها ایجاد کردند. الی کوهن، وزیر امور خارجه وقت، در ۱۸ اکتبر به رادیو ارتش صهیونیستی گفت: «در پایان این جنگ، نه تنها حماس دیگر در غزه نخواهد بود، بلکه قلمرو غزه نیز کاهش خواهد یافت».

چند روز بعد، آوی دیختر، وزیر کشاورزی و رئیس سابق اطلاعات این رژیم گفت که این طرح برای ایجاد «منطقه امن» است که هیچ فلسطینی اجازه ورود به آن را نخواهد داشت.

فیلم‌ها و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که نیروهای ارتش صهیونیستی در حال تخریب کنترل شده ساختمان‌ها، برخی از آنها در نزدیکی مرز هستند. در ویدئویی که در ۱۲ دسامبر به صورت آنلاین منتشر شده و توسط واشنگتن‌پست تأیید شده، صدای فریاد و کف زدن سربازان صهیونیست در هنگام انفجار مدرسه‌ای در شمال غزه شنیده می شود. مدرسه‌ای که به گفته ارتش صهیونیستی به عنوان پایگاه حماس استفاده می‌شد، حدود یک مایل از حصار مرزی فاصله داشت. تصاویر ماهواره ای از ۲۰ ژانویه نشان می دهد که آسیب به مدرسه و دیگر ساختمان‌های مجاور، به ویژه در شمال و شرق وارد شده است. ویدیوهای دیگری که در اواسط ژانویه به صورت آنلاین منتشر شد تخریب چندین ساختمان مسکونی در آس سوریج، یک منطقه کشاورزی در خان یونس، در حدود یک کیلومتری حصار را نشان می‌دهد. در یک ویدیو، یک پهپاد از بالای پشت بام‌ها بلند می‌شود و لحظه‌ای را به تصویر می کشد که تقریباً از ۱۰ ساختمان دود و شعله‌های آتش بالا می‌روند. در ویدیوی دیگر، حدود هفت سازه به طور همزمان تخریب می‌شوند. تصاویر ماهواره‌ای بعدی ساختمان‌ها را کاملا مسطح نشان می دهد.

ارتش صهیونیستی به سؤالات واشنگتن‌پست درباره این ویدیوها یا اینکه آیا تخریب‌ها به منطقه حائل مرتبط است یا خیر، پاسخ نداد. آمریکا همواره گفته است که وسعت سرزمین‌های فلسطینی نباید پس از درگیری کنونی کاهش یابد. متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ماه دسامبر گفت: «بنابراین، اگر هر منطقه حائل پیشنهادی در داخل غزه باشد، این نقض این اصل و چیزی است که ما با آن مخالفیم.» به گفته یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، تل‌آویو به ایالات متحده اطلاع داده است که منطقه حائل در حال ساخت در داخل غزه تنها یک مکان امنیتی موقت برای از بین بردن مواضع حماس در نزدیکی مرز است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در جریان سفر به نیجریه گفت که واشنگتن «مخالفت با جابجایی اجباری مردم» است، اما افزود که «مناسب» است تدابیر امنیتی اتخاذ شود تا اسرائیلی‌ها بتوانند به خانه‌هایشان در جنوب بازگردند. او گفت: «اگر نیاز به ترتیبات انتقالی وجود داشته باشد تا این اتفاق بیفتد، این یک چیز است. اما وقتی نوبت به وضعیت دائمی غزه در آینده می‌رسد، ما در مورد عدم تجاوز به خاک غزه صریح هستیم.»

ارتش صهیونیستی از اظهار نظر در مورد موقتی بودن منطقه حائل خودداری کرد.

سخنگوی ارتش گفت که انتظار دارد تا زمانی که گروه‌های مقاومت در غزه حضور دارند، این قانون اجرا شود. مقامات ارتش گفته‌اند که جنگ علیه حماس ممکن است سال‌ها ادامه داشته باشد.

ویدئوهایی از سربازان ارتش صهیونیستی که بخش‌هایی از ساختمان‌ها را در غزه منفجر می‌کنند، در پرونده اخیر آفریقای جنوبی به دیوان بین المللی دادگستری لاهه که اسرائیل را به نسل کشی متهم می کند، گنجانده شده است. تمبکا نگکوکایتوبی، وکیل آفریقای جنوبی، با اشاره به ویدئویی از تخریب ۵۰ ساختمان گفت: میزان ویرانی در غزه، هدف قرار دادن دسته جمعی منازل خانواده‌ها و غیرنظامیان... همگی روشن می کنند که نیت نسل کشی هم قابل درک است و هم در حال عملی شدن است.

تل‌آویو این اتهامات آفریقای جنوبی را رد کرده و از تخریب‌ها به عنوان اقدامی ضروری برای از بین بردن زیرساخت‌های حماس دفاع کرده است.

بازل السورانی، یک وکیل مدافع مرکز حقوق بشر فلسطین گفت: اموال غیرنظامیان تحت قوانین بشردوستانه بین المللی باید محافظت شود. این خانه‌ها خالی هستند و هیچ‌کس در آن‌ها نیست. چرا آنها این انفجارها را جزو بخشی از طرح جابجایی اجباری خود انجام می‌دهند؟

سورانی گفت که منطقه حائل قبل از جنگ بیش از ۴۰ درصد از زمین‌های کشاورزی غزه را در بر می‌گرفت و کشاورزان را برای بیش از یک دهه از مزارع خود منع می‌کرد. در سال ۲۰۰۶، قراردادی با میانجیگری صلیب سرخ بین المللی به آنها اجازه داد به سرزمین خود بازگردند. حالا با این منطقه ۱ کیلومتری که آنها در مورد آن صحبت می‌کنند، و من مطمئن هستم که بیشتر است، ما قرار است چه کار کنیم؟

سورانی گفت که مزرعه خانوادگی او که شامل حدود ۱۰,۰۰۰ درخت زیتون است و در فاصله یک مایلی و نیمی از مرز قرار دارد، قبلاً با بولدوزر تخریب شده و شاخه‌ای از درخت زیتون باقی نمانده است.