کد خبر: ۴۲۳۸۶۴
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۳۸

واردات بنزین از کشور حاشیه خلیج فارس

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از دعوت وزیر حمل و نقل هند برای امضای قرارداد بلندمدت سرمایه‌گذاری در بندر چابهار خبر داد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از دعوت وزیر حمل و نقل هند برای امضای قرارداد بلندمدت سرمایه‌گذاری در بندر چابهار خبر داد.

قاسم عسگری نسب در نشست خبری در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه از ابتدای امسال تاکنون چه میزان بنزین وارد کشور شده و این بنزین از چه کشوری آمده است اظهار کرد: سوخت جنوب شرق کشور برای نیازمندی‌های این منطقه از جمله نیروگاه و... از طریق کاپوتاژ از خارگ و بندرعباس تامین می شود.

وی با بیان اینکه میزان واردات سوخت از خارج کم است، افزود: حدود دو هفته قبل یک محموله تانکر بنزین از کشور حاشیه خلیج فارس وارد کشور شده بود. معمولا کشتی‌های تانکر با ظرفیت 50 هزار تن در بندر چابهار پهلوگیری می کنند.

وی تاکید کرد: آمار دقیق مربوط به واردات بنزین و میزان آن در اختیار گمرک است.

وی همچنین با یادآوری اینکه در دنیا و ایران به ترتیب 80 و 90 درصد کالا از طریق دیار جابجا می شود، اظهار کرد:  توسعه دریا محور سنگ زیرین اقتصاد پویاست و ایران در اقتصاد مقاومتی زبانزد عام و خاص دنیاست.

وی ادامه داد: 5800 کیلومتر خط ساحلی در ایران داریم که شاید تا امروز فقط از 5 درصد ظرفیت  این سواحل در حوزه استفاده کرده ایم.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست های توسعه دریامحور و بیان اینکه خوشبختانه برنامه هفتم توسعه بر توسعه اقتصاد دریامحور  تاکید دارد، اضافه کرد: طول سواحل مکران 1000 کیلومتر است که 541 کیلومتر آن در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.یکی از عمیق ترین بنادر ایران در چابهار قرار دارد که درافت آن حداقل و حداکثر به ترتیب 16=5 و 19=5 متر است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه امروز کشتی های 120 هزار تنی کالای اساسی در بندر چابهار پهلوگیری می کنند، افزود: بندر شهید کلانتری دارای 7 پست اسکله به طول 400 متر و عمق پای اسکله های آن 6.5 تا 13 متر است.

عسگری نسب با یادآوری آغاز فاز اول توسعه  بندر شهید بهشتی چابهار با اعتبار حدود یک میلیارد دلاری، اظهار کرد: اوایل دهه 70 آبخور بندر چابهار حداکثر 7 متر بود که امروز آبخور به 16.5 متر افزایش یافته است. 

وی با اشاره به 2000 متر پست اسکله و ظرفیت پذیرش هم زمان 6 کشتی در این بندر اضافه کرد: با همکاری کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تا امروز خط منظم کشتیرانی از بندر چابهار به بنادر  چین، امارات و هند( ناواشیوا و ماندلا) راه‌اندازی شده است.رشد 140 درصدی تخلیه و بارگیری کانتینری طی 10 ماه اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نیز به واسطه حضور کشتیرانی در بندر چابهار بوده است.

وی با اشاره به برنامه توسعه ترانشیپ از مبدا بندر چابهار به بنادر داخلی خلیج فارس و مزیت های  صرفه‌جویی در هزینه و زمان ،اضافه کرد: ترانشیپ از بندر چابهار طی 10 ماه امسال 240 درصد رسد داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با یادآوری اینکه حدود 30 درصد کالای اساسی کشور از بندر چابهار وارد می سود، گفت: احداث سیلوی 100 هزار تنی در راستای پاسخ مثبت به فعالان استادی در حال پیگیری است.

عسگری نسب همچنین یکی از شاخص های سواحل مکران احداث پتروشیمی دوم عسلویه است، اظهار کرد: احداث اسکله های نفتی و پتروشیمی، احداث خط لوله اختصاصی انتقال مواد نفتی، احداث مخازن نگهداری مواد نفتی، واگذاری فعالیت های نفتی به بخش خصوصی از جمله اقداماتی است که برای تسهیل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است.در این راستا نیز با آغوش باز پذیرای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هستیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان درباره قرارداد با هندی‌ها، گفت: قراردادهای بین المللی شرایط خاص خود را دارد؛ این قرارداد در تهران در حال انجام است و جلسات فشرده زیادی برای این قرارداد انجام شده، به خصوص بعد از آمدن سفیر جدید هند به ایران.

عسگری نسب با بیان اینکه قرارداد با هندی‌ها به مرحله نهایی رسیده که هفته قبل وزیر راه و شهرسازی آنرا اعلام کرد، تصریح کرد: سازمان بنادر دریانوردی دیروز از وزیر کشتیرانی هند برای امضای قرارداد سرمایه گذاری در بندر چابهار دعوت کرده است. سازمان بنادر و دریانوردی برای امضای این قرارداد هم روز 7 اسفند که روز چابهار است را پیشنهاد داده است.

به گفته وی، قرارداد سرمایه‌گذاری هندی‌ها 10 ساله و به صورت BOT است. مبلغ قرارداد اولیه 85 میلیون دلار بوده که بر اساس آن حدود 20 میلیون دلار جرثقیل خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه بسته سرمایه‌گذاری در فاز 2 توسعه بندر چابهار به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده است، گفت: یکی از طرف های مذاکره سرمایه گذاری کشور چین است که هنوز بازخورد آنرا دریافت نکرده‌ایم.