کد خبر: ۴۲۳۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۰۱

چرا اسکار بر نام دی کاپریو خط قرمز کشید

کریستوفر نولان با «اوپنهایمر» یک گام دیگر به فتح جوایز اسکار نزدیک شد.همانطور که پیش‌بینی می‌شد «اوپنهایمر» با بیشترین نامزدی در صدر قرار گرفت؛ نتیجه‌ای طبیعی برای فیلمی که در فصل جوایز بیش از هر فیلم دیگری مورد توجه قرار گرفت.
کریستوفر نولان با «اوپنهایمر» یک گام دیگر به فتح جوایز اسکار نزدیک شد.همانطور که پیش‌بینی می‌شد «اوپنهایمر» با بیشترین نامزدی در صدر قرار گرفت؛ نتیجه‌ای طبیعی برای فیلمی که در فصل جوایز بیش از هر فیلم دیگری مورد توجه قرار گرفت.

آخرین ساخته کریستوفر نولان، از همان نخستین روزهای اکرانش خود را در قامت فیلم برگزیده سال نشان داد و رقابتش هم با فیلم «باربی» فقط در گیشه معنا داشت و می‌شد پیش‌بینی کرد که آکادمی، خیلی تسلیم جو بازار برای فیلمی که بیشتر در خدمت صنعت مد است نخواهد شد. اعتراض‌ها به نادیده گرفتن فیلم «باربی» هم بیشتر از جنس فمنیسم زرد بود و با فاصله، بدترین واکنش را هم هیلاری کلینتون نشان داد که به پیروزی فیلم در گیشه اشاره کرد. این اعتراض‌ها در حالی صورت گرفت که «باربی» در ۸ رشته نامزد اسکار شده، یکی از ۱۰ فیلمی است که نامش در فهرست نامزدهای بهترین فیلم قرار گرفته و این بیشترین توجه ممکن به فیلمی پیش‌پا افتاده است. آکادمی متهم است که چون به کارگردان و بازیگر زن فیلم توجه نکرده، زن‌ستیز است. اعتراض به اینکه چرا مارگو رابی، در رشته بهترین بازیگر، نامزد جایزه اسکار نشده و گرتا گرویک چرا در رشته بهترین کارگردانی نامزد نشده، با اتهام معمول و متداول ضدزن بودن همراه شده است. رویکرد آکادمی در توجه به فیلم‌هایی که منتقدان به آنها توجه نشان داده‌اند، امسال هم در رشته‌های فیلم و کارگردانی مشهود است‌. هر ۵ کارگردانی که نامزد اسکار شده‌اند فیلم‌هایشان محبوب منتقدان بوده است؛ از جمله ژوستین تریه برای« آناتومی یک سقوط» که توجه اسکار به آن با توجه به معرفی نشدنش از سوی فرانسه، حاشیه‌هایی هم در فرانسه به همراه داشته است. در فهرست کارگردان‌ها حضور کریستوفر نولان (اوپنهایمر)، مارتین اسکورسیزی (قاتلان ‌ماه کامل)، یورگوس لانتیموس (بیچارگان) و ‌جاناتان گلیزر(منطقه مورد علاقه) در واقع خروجی منطقی اقبال منتقدان سینماست‌ و اصلا اتفاق عجیب و غریبی رخ نداده است‌.

جا ماندن دی‌کاپریو

ورایتی در گزارشی که پس از اعلام اسامی نامزدهای اسکار منتشر کرد،نادیده گرفتن لئوناردو دی‌کاپریو در «قاتلان ‌ماه کامل» را یکی از غافلگیری‌های اسکارامسال دانسته است.

در فهرست نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول مرد این نام‌ها حضور دارند: بردلی کوپر(مایسترو)، کولمن دومینگو(راستین)، پل جیاماتی(جاماندگان)، کیلین مورفی(اوپنهایمر) و جفری رایت (داستان‌های آمریکایی) شاید انتظار می‌رفت جای جفری رایت یا کولمن دومینگو، دی‌کاپریو، نامزد جایزه می‌شد که این اتفاق رخ نداد؛ اتفاقی که عده‌ای معتقدند محصول قضاوت درباره کاراکتر دی‌کاپریو در فیلم اسکورسیزی است، نه کیفیت بازی‌اش. اینکه کاراکتر ارنست بورکهارت، باعث شده تا به اجرای دی‌کاپریو توجهی نشود.

دهمین نامزدی برای اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی برای فیلم قاتلان‌ ماه کامل برای دهمین بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی شده است. کارگردانی که در طول حدود ۵ دهه معمولاً از سوی اسکار نادیده گرفته شده و تنها یک بار،آن هم برای یکی از آثار متوسطش‌(رفتگان) برنده این جایزه شده است. درسالی که اسکورسیزی «راننده تاکسی» را داشت، جان جی. آویلدسن برای فیلم «راکی» اسکار گرفت. در ابتدای دهه 80 هم اسکورسیزی با«گاو خشمگین» نامزد اسکار بود ولی رابرت ردفورد برای فیلم «مردم معمولی» این جایزه را برد. پس از آن ۷ بار دیگر این اتفاق تکرار شده و حالا نوبت به دهمین نامزدی بهترین کارگردانی رسیده است. اگر امسال اسکورسیزی ۸۱ ساله جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کند، به عنوان مسن‌ترین کارگردان برنده اسکار لقب خواهد گرفت. ‌