کد خبر: ۴۲۴۵۹۸
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۴۳

افزایش یارانه‌ها در قالب طرح کالابرگ از فردا به مدت ۳ ماه

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش یارانه معیشتی در قالب طرح فجرانه از فردا به مدت ۳ ماه خبر داد.
تسنیم: علیرضا عسگریان در نشست خبری با موضوع اجرای مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی در قالب طرح فجرانه اظهار کرد: دولت دارای راهبرد کلانی برای تغذیه مردم است و علیرغم مشکلات بودجه‌ای، اما تمرکز بر این مسئله گذاشته است.

وی ادامه داد: بخشی از بسته‌های یارانه‌ای مختص به مادران و بخشی دیگر متعلق به کودکان است به طوریکه در طرح امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال، مرحله سوم طرح چندی پیش اجرا شد و در مرحله سوم ۱۵۳ هزار کودک در این طرح مشمول شده‌اند.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی در قالب طرح فجرانه تصریح کرد: این طرح به مدت ۳ ماه اجرا خواهد شد و اعتبار خرید کالا از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه باید یارانه به تغذیه مردم اختصاص پیدا کند افزود: در راستای همین امر هفت طرح آزمایشی را از سال گذشته اجرا کرده‌ایم.

عسگریان ادامه داد: از اواخر سال ۱۴۰۱ طرح کالابرگ طی ۶ یا ۷ دوره آزمایشی به مرحله اجرایی درآمد تا به مرحله کنونی رسیده است. این طرح به صورت آزمایشی از یک استان آغاز و در برگیری دهک‌های درآمدی اول تا سوم و هم اکنون هفت دهک جامعه را تحت پوشش قرار داده است.

وی با اشاره به نصب اپلیکیشن شما در گوشی‌های اندروئید گفت: هموطنان می‌توانند سوالات مربوط به طرح کالابرگ را از این طریق مطرح و پاسخ‌های خود را دریافت کنند.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: استفاده از کالابرگ برای خرید مواد خوراکی اختیاری است، اما یارانه تشویقی در نظر گرفته برای خرید از سبد غذایی تنها یک ماه در حساب‌ها ذخیره خواهد شد و در صورت عدم خرید در بازه زمانی اشاره شده یارانه مضاعف تشویقی حذف می‌شود.

عسگریان ادامه داد: از فردا هفت دهه درآمدی جامعه در صورت خرید ۱۱ قلم مواد خوراکی که از گذشته اعلام شده بود مشمول بهره‌مندی از یارانه مضاعف در قالب طرح فجرانه خواهند شد که این یارانه از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان رسیده است.

وی درخصوص افزایش یارانه در قالب طرح فجرانه تصریح کرد: اقلام غذایی که در طرح فجرانه در نظر گرفته شده است مبنای قیمت آن‌ها سال ۱۴۰۱ خواهد بود و با احتساب یارانه تشویقی ۲۲۰ هزار تومانی که در این طرح در نظر گرفته شده است یارانه ۴۰۰ هزار تومانی یک فرد در صورت خرید ۱۱ قلم مد نظر به ۶۲۰ هزار تومان و یارانه ۳۰۰ هزار تومانی افراد نیز به ۵۲۰ هزار تومان افزایش می‌یابد، اما همانطور که گفته شد این افزایش منوط به خرید یکی از ۱۱ قلم در سبد غذایی عنوان شده است.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در صورتی که افراد دارای گوشی هوشمند نبوده و یا به هر دلیلی آن را در اختیار ندارند می‌توانند با کد دستوری *۵۰۰*۴۶۳# از میزان اعتبار باقیمانده خود در طرح کالابرگ مطلع شوند.

عسگریان ادامه داد: در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار فروشگاه شهری و روستایی در دسترس مردم است تا بتوانند از طریق کالابرگ الکترونیکی خرید خود را انجام بدهند.

وی بیان کرد: در گذشته هموطنان باید ۲۰۰ هزار تومان از مبلغ کالابرگ خود را از سبد ۱۱ قلم کالایی که در نظر گرفته بود خرید می‌کردند تا اعتبار مضاعف ۱۱۰ هزار تومانی در حساب آن‌ها شارژ شود، اما در طرح فجرانه مبلغ این اعتبار تشویقی به ۲۲۰ هزار تومان رسیده و شرط خرید تا سقف ۲۰۰ هزار تومانی نیز حذف شده است.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص ۱۱ قلم کالای مد نظر جهت خرید هموطنان و استفاده از یارانه تشویقی تصریح کرد: ماست کم چرب، پنیر، شیر، روغن، برنج، ماکارانی، قند و شکر، حبوبات، گوشت و مرغ و تخم مرغ است. البته در گذشته گوشت منجمد برای این سبد وجود داشت که هم اکنون گوشت گرم نیز در قالب این سبد تعریف شده است.

عسگریان با بیان اینکه هیچ محدودیت مالی برای اجرای طرح کالابرگ و طرح فجرانه وجود ندارد افزود: طرح فجرانه به مدت ۳ ماه از فردا تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ اجرا می‌شود. همچنین ماهانه ۳۵۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح و یارانه اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید مجدد بر نصب اپلیکیشن شما گفت: مشمولان با نصب این برنامه می‌توانند فروشگاه‌های مشمول طرح را شناسایی و به آن‌ها مراجعه و اقلام خود را خریداری کنند.