کد خبر: ۴۲۴۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۰۲

عوامل موثر در کاهش قیمت دلار

طی دو هفته گذشته، افزایش تنش‌های سیاسی و و‌قوع تنش در غرب خاورمیانه موجب شده بود که قیمت ارز در کشور نیز روند صعودی به ...
دلار در آخرین روز معاملاتی خود در روز چهارشنبه هفته گذشته، قیمت 55.500 تومان را به ثبت رساند. اما پس از بسته شدن بازار، با توجه به ریسک‌های سیاسی و همچنین تعطیلات پیش‌رو، قیمت دلار فردایی روند افزایشی داشت.

طی دو هفته گذشته، افزایش تنش‌های سیاسی و و‌قوع تنش در غرب خاورمیانه موجب شده بود که قیمت ارز در کشور نیز روند صعودی به خود بگیرد. به‌طوری که قیمت ارز از ۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان در هفتم بهمن، به مرز ۵۸ هزار تومان در روز شنبه هفته گذشته رسید. اما با فروکش کردن تنش‌ها و کاهش ریسک‌های سیاسی، قیمت ارز هم روند نزولی گرفته و آرام آرام در یک کانال کاهشی حرکت کرد تا جایی که در آخرین روزهای هفته به قیمت ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. البته در این بین تزریق حواله‌های ارزی نیمایی در بازار توسط بانک مرکزی هم بی‌تاثیر نبود.

طی هفته گذشته حدود ۵۸۶ میلیون دلار از حواله‌های ارزی تزریق شده توسط بانک مرکزی در بازار معامله شد که تاثیر مستقیمی بر تقاضا در بازار ارز آزاد داشته و تا حدودی تقاضا را از سمت دلار بازار آزاد به سمت حواله‌ها هدایت کرد که همین موضوع هم در کاهش قیمت ارز در بازار بی‌تاثیر نبود. با اتمام هفته و آغاز تعطیلات چندروزه در کشور، قیمت دلار فردایی تا حدودی به دلیل تعطیلات افزایش داشت که البته این رشد چندان چشمگیر نبود. با توجه به اینکه آخرین قیمت معاملاتی روز چهارشنبه ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود، قیمت دلار فردایی حدود ۴۰۰ تومان افزایش داشت و به ۵۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. البته این افزایش به میزانی نبوده که تاثیر خاصی در بازار داشته باشد و باید دید واکنش بازار در بازگشایی هفته تازه چطور خواهد بود. البته با توجه به وضعیت تعطیلات، معاملات روز دوشنبه از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

طلا پابه‌پای ارز
قیمت طلا هم متاثر از ریسک‌های سیاسی و همچنین نوسانات دلار، روندی مانند قیمت‌های بازار ارز داشت. قیمت هر سکه امامی در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در یک بازه ۴۳۰ هزار تومانی نوسان کرد و بین قیمت‌های ۳۲ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان تا ۳۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان معامله شد. اما در نهایت در قیمت ۳۲میلیون و ۵۸۳ هزار تومان به کار خود در هفته گذشته پایان داد. میزان حباب قیمت سکه امامی هم در نهایت رقمی در حدود ۵ میلیون و ۸۵۶ هزار تومان محاسبه شد. با توجه به کاهش درگیری‌های سیاسی مطرح شده در بازار، به نظر می‌رسد قیمت ارز همچنان روند نزولی داشته باشد و شاید در حوالی ۵۳ هزار تومان متوقف شود. ادامه روند کاهش در این نقطه یا بازگشت آن و آغاز روند صعودی آن وابسته به مسائل متعددی است که در برهه کنونی شاید بتوان مسائل سیاسی خارجی را موثرتر از مسائل سیاسی داخلی دانست. البته تلاش بانک مرکزی در کنترل و کاهش قیمت ارز در بازار را با توجه به عرضه حواله‌های نیمایی نباید نادیده گرفت./ دنیای اقتصاد