کد خبر: ۴۲۴۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۴۶

نشانه های کاهشی قیمت دلار

در نخستین ساعات معاملاتی روز شنبه، دلار تلاش کرد تا وارد کانال 54 هزار تومانی شود و در آخرین ساعات معاملاتی موفق شد در حوالی ...
در نخستین ساعات معاملاتی روز شنبه، دلار تلاش کرد تا وارد کانال 54 هزار تومانی شود و در آخرین ساعات معاملاتی موفق شد در حوالی قیمت ۵۴ هزار و ۸۵۰ تومان به کار خود پایان دهد. آمارها نشان می‌دهد که فروشندگان در تلاشند تا دوباره قیمت را به کانال ۵۵ هزار تومان باز گردانند.

با وجود افت قیمتی در بازار دلار، بازار طلا که معمولا وابستگی زیادی به این بازار دارد تغییرات چندانی را شاهد نبود، به‌طوری که قیمت سکه تمام بهار طرح جدید تنها حدود ۱۰هزار تومان نسبت به روز چهارشنبه افزایش یافت. این موضوع، عدم تاثیرپذیری معامله‌گران طلا از بازار دلار را در این روز معاملاتی نشان می‌دهد. حال باید منتظر باز شدن بازار بود و دید که فروشندگان چه فشاری به بازار خواهند آورد. یکی از نکاتی که باید در معاملات روز شنبه در نظر گرفت، قرار گرفتن این روز معاملاتی بین دو روز تعطیل جمعه و یکشنبه است.

معمولا در چنین ایامی فعالیت بازیگران اصلی بازار به‌شدت کاهش می‌یابد و معمولا قیمت توسط بازیگران خرد بازار تعیین می‌شود. به همین منظور معاملات روز دوشنبه بهتر مشخص خواهد کرد که قیمت دلار به کدام سمت و سو میل خواهد داشت.

آنچه مشخص است دلار در کانال ۵۴ هزار تومانی کار سختی در پیش ندارد هرچند که از بالاترین قیمت خود یعنی ۵۸ هزار تومان افتی حدودا ۵ درصدی و حدود ۳ هزار تومانی داشته از نظر روانی، احتمالا خریداران در این محدوده به قیمت واکنش نشان دهند، اما کاهش عوامل و دلایل رشد قیمت دلار در بازار، حامی افت قیمت دلار خواهد بود.فروکش کردن تنش‌های سیاسی بین ایران و دیگر کشورها و همچنین کاهش درگیری‌های نظامی در غرب خاورمیانه از عوامل اصلی هستند که قیمت دلار را کاهش خواهد داد. پیش‌تر قیمت دلار متاثر از اخبار این‌چنینی در بازار رشد داشته و به نظر می‌رسد هیجان هفته‌های گذشته در بازار کاهش داشته است. فعلا معاملات فردایی دلار نشان می‌دهد که فروشندگان تمایل دارند تا قیمت را دوباره وارد کانال ۵۵ هزار تومان کنند، اما باید دید تا انتهای امروز ارز چه واکنشی به معاملات بازار نشان خواهد داد.

بی‌اعتنایی طلا به دلار
در روز شنبه، اگرچه بازار معاملات دلار نزولی بود، اما طلا اعتنای چندانی به این افت قیمت دلار نشان نداد که خود نشان از آن دارد که این کاهش قیمت دلار برای معامله‌گران طلا چندان جذاب نبود که تحت تاثیر آن قرار گیرند و معامله‌گران بازار طلا هنوز انتظار کاهش قیمت دلار را ندارند. به همین ترتیب سکه تمام طرح جدید با افزایش قیمت ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز چهارشنبه به کار خود پایان داد. اما نیم‌سکه و ربع‌سکه رفتاری متفاوت با سکه تمام نشان داده و هردو به نسبت روز چهارشنبه کاهشی ۵۰ هزار تومانی داشتند. اما این افت و رشد بازار طلا بیشتر متاثر از معاملات بود و با توجه به مقدار کم آن می‌توان گفت که از معاملات بازار دلار یا جو روانی حاضر در این بازار چندان پیروی نکرده است./ دنیای اقتصاد