کد خبر: ۴۲۵۰۴۶
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۰۷

سقوط بهای مسکن در آلمان

سقوط ادامه‌دار بهای مسکن در آلمان باعث نگرانی بانک‌ها شده است. ادامه دورکاری ناشی از دوران کرونا تاثیر زیادی به‌خصوص بر بهای ...
سقوط ادامه‌دار بهای مسکن در آلمان باعث نگرانی بانک‌ها شده است. ادامه دورکاری ناشی از دوران کرونا تاثیر زیادی به‌خصوص بر بهای ساختمان‌ها با کاربرد تجاری گذاشته است.

به گزارش اتحادیه تامین اعتبار مسکن بانک‌های آلمان (VDP) بهای مسکن در سال ۲۰۲۳ نسبت به یک سال قبل ۶.۱ درصد کاهش یافته است.

در این اتحادیه‌ بسیاری از بانک‌های بزرگ آلمان از جمله "دویچه بانک"، "کومرتس بانک" و بانک‌های ایالتی حضور دارند.

براساس این گزارش، به علت دورکاری که از دوران کرونا آغاز شده، سقوط قیمت ساختمان‌هایی با کاربرد تجاری بیشتر بوده است.

دویچه بانک ۱۷ میلیارد یورو در بازار مسکن آمریکا سرمایه‌‌گذاری کرده که ۷ میلیارد یوروی آن مربوط به ساختمان‌هایی با کاربرد تجاری است. این بانک اعلام کرد که این سرمایه‌گذاری تنها ۱.۵ درصد اعتبارهای پرداختی را تشکیل می‌دهد و جای نگرانی نیست.

با این حال، این بانک مجبور شد در آخرین فصل سال گذشته ضریب ریسک مالی خود برای مقابله با بحران‌ها را افزایش دهد و اخیرا نیز با موضع‌گیری‌هایی تلاش کرده تا سرمایه‌گذاران در بانک را آرام کند. 

در گزارش اتحادیه تامین اعتبار مسکن بانک‌های آلمان که در روز دوشنبه ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) منتشر شده، آمده است: «سقوط بهای مسکن با افزایش بهره بانک‌ها از اواسط سال ۲۰۲۲ آغاز شد و انتظار می‌رود این روند برای ساختمان‌های مسکونی تا اواسط سال جاری ادامه یابد، اما در مورد ساختمان‌ها با کاربرد تجاری هنوز وضعیت مشخص نیست.»

این گزارش بر اساس داده‌های ۷۰۰ بانک تنظیم شده است.

اتحادیه تامین اعتبار مسکن بانک‌های آلمان اعلام کرده که در کلان‌‌‌شهرهای این کشور سقوط قیمت مسکن بین ۴ تا ۶ درصد متغییر بوده است.

مونیخ و فرانکفورت با ۶ درصد بیشترین کاهش قیمت ساختمان‌های مسکونی را داشته‌اند و شهرهای کلن و دوسلدورف با ۴.۴ درصد و ۴.۸ درصد کمترین کاهش قیمت‌ها را شاهد بوده‌اند.

این درحالی است که قیمت ساختمان‌ها با کاربرد تجاری به‌طور متوسط ۱۲.۱ درصد سقوط کرده است. اتحادیه تامین اعتبار مسکن بانک‌های آلمان دلیل این امر را دورکاری (کار از منزل) اعلام کرده است که از نیاز بازار به ساختمان‌های تجاری کاسته است.

به گزارش انستیتوی اقتصاد جهانی (IfW) که مرکز آن در شهر کیل آلمان است، سقوط ارزش بهای مسکن در آلمان در سال ۲۰۲۳ در ۶۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.