کد خبر: ۴۲۵۱۵۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۳۸

ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی برای اوراق گام

بخشنامه مرتبط با عملیات ابطال و استرداد کارمزد عاملیت اوراق گام به شبکه بانکی ابلاغ شد.
بخشنامه مرتبط با عملیات ابطال و استرداد کارمزد عاملیت اوراق گام به شبکه بانکی ابلاغ شد.

بانک مرکزی در بخشنامه شماره 02.286994 مورخ 24 بهمن ماه سال جاری موارد زیر را ابلاغ کرد:

وفق ماده (18) دستورالعمل ناظر بر اوراق گام موضوع بخشنامه شماره 22356‏‏/02 مورخ 06‏‏/02‏‏/1402 مدیریت کل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی، عملیات ابطال اوراق گام توسط موسسات اعتباری عامل امکان پذیر می‌باشد. در این راستا کارمزد مرتبط با این خدمت پس از انجام بررسی‌ها و تشریفات قانونی لازم مطابق بند شماره «3» از چهل و پنجمین صورتجلسه مورخ 28‏/09‏/1402 هیئت عامل بانک مرکزی به شرح زیر مصوب گردید:

الف) کارمزد عملیات ابطال اوراق گام (موضوع ماده (18) دستورالعمل ناظر بر اوراق گام) در لایه اول زنجیره تولید، حداکثر نیم در هزار مبلغ ابطال اوراق بوده و بر عهده متقاضی است.

ب) در صورت ابطال اوراق گام قبل از سررسید در لایه اول زنجیره تولید، میزان استرداد کارمزد عاملیت و ضمانت معادل کارمزد اخذ شده در هنگام صدور نسبت به مابه‌التفاوت مبلغ ابطال شده و مدت باقی‌مانده پس از کسر یک ماه به نفع بانک می‌باشد.»

در خاتمه لازم به ذکر است کارمزد مذکور به عنوان بند توضیحی به ردیف شماره (4‏-4) جدول پیوست ریالی بخشنامه شماره 32780‏/02 مورخ 17‏/02‏/1402 کارمزد خدمات بانکی (ریالی و الکترونیکی) اضافه می‌شود. 

بر این اساس خواهشمند است دستور فرمایند ضمن ابلاغ ضوابط جدید به تمامی واحد‌های ذی‌ربط، اتخاذ تمهیدات لازم به منظور رعایت کامل مفاد این بخشنامه در دستور کار آن بانک‏‏/مؤسسه اعتباری غیربانکی قرار گیرد.