کد خبر: ۴۲۵۱۵۷
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۳۹۲

قیمت املاک کلنگی در 8 منطقه جنوبی تهران

قیمت خانه‌‌‌های کلنگی در تهران برای سازنده‌‌‌ها اهمیت دارد اما این فاکتور به تنهایی نمی‌‌‌تواند معادله تصمیم برای سرمایه‌‌‌گذاری ساختمانی را برای بساز و بفروش‌‌‌ها روشن کند.
قیمت خانه‌‌‌های کلنگی در تهران برای سازنده‌‌‌ها اهمیت دارد اما این فاکتور به تنهایی نمی‌‌‌تواند معادله «تصمیم برای سرمایه‌‌‌گذاری ساختمانی» را برای بساز و بفروش‌‌‌ها روشن کند.

سازنده‌‌‌ها برحسب رابطه‌‌‌ای که بین قیمت مسکن و قیمت زمین یا همان ملک کلنگی وجود دارد، بازدهی سرمایه‌‌‌گذاری ساختمانی را برای خود سنجش می‌‌‌کنند و پس‌‌ ‌از آن برای ورود به بازار ساخت‌وساز تصمیم می‌‌‌گیرند.

گزارش «دنیای اقتصاد» از سطح قیمت پیشنهادی فروشندگان املاک مسکونی در ۸ منطقه جنوبی شهر تهران (عمدتا جنوب شرقی) نشان می‌‌‌دهد، در حال حاضر متوسط قیمت پیشنهادی هر مترمربع از این املاک در فایل‌‌‌های جدول، ۱۰۶ میلیون تومان است. این رقم حدود ۱.۸ برابر قیمت فروش واحدهای مسکونی در همین مناطق در ماه  دی است.

هر چقدر نسبت قیمت زمین به مسکن بالاتر از ۱.۵ باشد، هزینه سنگین تامین زمین برای ساخت، بار سرمایه‌‌‌گذاری را برای سازنده بیشتر می‌‌‌کند چرا که در شرایطی که سطح بالای قیمت مسکن، از قدرت خرید خیلی از متقاضیان خارج است، امکان افزایش بیشتر آن برای تنظیم رابطه زمین و مسکن وجود ندارد و این - به نوعی-  بن‌‌‌بست، در رکود ساخت تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.