کد خبر: ۴۲۵۱۸۲
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۸۷

آمریکا: اوکراین ممکن است یک شهر کلیدی را از دست بدهد

آمریکا هشدار داده است که روسیه ممکن است شهر کلیدی آودیوکا در شرق اوکراین را تصرف کند؛ جایی که صحنه برخی از شدیدترین درگیری‌ها در ماه های اخیر بوده است. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با اشاره به کمبود مهمات در اوکراین گفت: «آودیوکا در معرض خطر سقوط به دست روسیه قرار دارد.»
بی بی سی: آمریکا هشدار داده است که روسیه ممکن است شهر کلیدی آودیوکا در شرق اوکراین را تصرف کند؛ جایی که صحنه برخی از شدیدترین درگیری‌ها در ماه های اخیر بوده است.
 
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با اشاره به کمبود مهمات در اوکراین گفت: «آودیوکا در معرض خطر سقوط به دست روسیه قرار دارد.»
 
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، قول داد که هر کاری می‌تواند برای نجات جان «حداکثر اوکراینی‌ها» انجام دهد.
 
نیروهای روسیه در آودیوکا دستاوردهایی داشته‌اند و خطر محاصره آن وجود دارد.
 
این شهر که تقریبا به طور کامل ویران شده دروازه ورودی دونتسک در آن مجاورت به حساب می‌آید، که در سال ۲۰۱۴ توسط جنگجویان تحت حمایت روسیه تصرف شد، و بعدا به طور غیرقانونی به خاک روسیه ملحق شد.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ دستور تهاجم تمام عیار به اوکراین را صادر کرد.
 
آقای کربی در کنفرانس روز پنجشنبه در واشنگتن گفت که آودیوکا ممکن است سقوط کند عمدتا به این دلیل که «مهمات توپخانه نیروهای اوکراینی در کارزار نبرد رو به اتمام است.»
 
او گفت «روسیه موجی از نیروهای وظیفه را یکی پس از دیگری برای حمله به مواضع اوکراین اعزام می‌کند. و از آنجایی که کنگره هنوز لایحه تکمیلی را تصویب نکرده، ما نتوانسته‌ایم گلوله‌های توپخانه که اوکراین به شدت به آنها نیاز دارد را در اختیار این کشور قرار دهیم تا حملات روسیه را دفع کند.»
 
او اضافه کرد که «نیروهای روسیه اکنون در حال رسیدن به خندق‌های اوکراین در آودیوکا هستند و شروع به غلبه بر خطوط دفاعی اوکراین کرده‌اند.»
 
سنای آمریکا اوایل این هفته یک بسته کمک خارجی ۹۵ میلیارد دلاری (از جمله ۶۰ میلیارد دلار برای اوکراین) را پس از ماه‌ها کشمکش سیاسی تصویب کرد، اما این طرح در مجلس نمایندگان با موانع جدی روبروست.
 
اوکراین به شدت به تامین تسلیحات از سوی ایالات متحده و دیگر متحدان غربی وابسته است تا بتواند به جنگ با روسیه که یک نیروی نظامی بسیار بزرگ‌تر، مجهز به مهمات فراوپان توپخانه است، ادامه دهد.
 
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه هشدار داد که ناکامی آمریکا در تصویب ادامه کمک نظامی به اوکراین از حالا بر میدان نبرد اثر گذاشته است.
 
آقای زلنسکی در نطق ویدئویی پنجشنبه خود گفت: «ما هرچه در توان داریم برای اطمینان از اینکه رزمندگان ما توانایی‌های مدیریتی و فنی کافی برای نجات جان حداکثر اوکراینی‌ها را دارند انجام می‌دهیم.»
 
او روز جمعه از برلین و پاریس بازدید می‌کند، جایی که انتظار می‌رود با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، معاهده امنیتی امضا کند.
 
در ماه ژانویه یک موافقتنامه مشابه برای همکاری امنیتی میان اوکراین و بریتانیا امضا شده بود.
 
اولکساندر تارنافسکی، ژنرال اوکراینی، اواخر پنجشنبه اذعان کرد که «نبردهای شدیدی» در داخل آودیوکا در جریان است.
 
او گفت: «ما برای هر تکه از خاک اوکراین ارزش قائلیم، اما ارزش اولیه و اولویت اصلی برای ما حفظ جان سربازان اوکراینی است.»
 
برخی سربازان اوکراینی به طور خصوصی اذعان کرده‌اند که این شهر کوچک هر آن ممکن است سقوط کند.
 
اولکساندر سیرسکی، فرمانده جدید نیروهای مسلح اوکراین، این هفته از خط مقدم در آودیوکا بازدید و اذعان کرد که وضعیت در آنجا «دشوار» است.
 
او گفت که ارتش روسیه «کشته‌های خود را شمارش نمی‌کند» و از نیروهای خود به عنوان سپر بلا استفاده می‌کند.
 
کی‌یف گفت که یک تیپ ویژه از نیروها اکنون به آودیوکا اعزام شده‌اند و توپخانه ذخیره هم مستقر شده است.
 
بلاگرهای نظامی روسیه در یک گزارش تایید نشده در روز پنجشنبه گفتند که یک موضع دفاعی اوکراین در جنوب آودیوکا - به نام زنیت - اکنون در کنترل روسیه است.