کد خبر: ۴۲۵۲۰۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۹۸

ثبت‌نام جدید متقاضیان مسکن روستایی در سامانه یکپارچه

واگذاری یک میلیون قطعه زمین در قالب طرح مهاجرت معکوس از شهرها به روستا و پرداخت تسهیلات در این برنامه به متقاضیان دو ...
واگذاری یک میلیون قطعه زمین در قالب طرح مهاجرت معکوس از شهرها به روستا و پرداخت تسهیلات در این برنامه به متقاضیان دو راهکار حمایتی برای سکونت در روستا است.

رونق روستاها در این طرح مورد نظر سیاستگذاران است. مجید جودی، معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن در گفت و گو با «ایران» با اشاره به جزئیات طرح واگذاری زمین روستایی گفت: این طرح در حال حاضر برای کسانی که در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند در حال اجراست و برای متقاضیان دیگر نیز بزودی سامانه یکپارجه ثبت‌نام باز می‌شود.

62 هزار روستا در کشور وجود دارد که 40 هزار روستا بالای 20 خانوار جمعیت دارند. جمعیت قابل‌توجه روستاییان ضرورت برنامه‌ریزی در این حوزه را دوچندان می‌کند. همچنین حدود 5.5 میلیون مسکن روستایی در کشور موجود است. از سال 1384 نوسازی و ساخت مسکن روستایی در برنامه جامع بخش مسکن آورده شده است. تا کنون نیمی از واحدهای روستایی نوسازی شده و این طرح همچنان ادامه دارد. در برنامه نهضت ملی مسکن نیز ساخت مسکن روستایی اهمیت ویژه‌ای دارد و از 4 میلیون مسکن، 800 هزار واحد روستایی است و حمایت‌های ویژه‌ای از طرف دولت برای ساکنان روستاها و همچنین متقاضیان مسکن روستایی در نظر گرفته شده است. افزایش تسهیلات نوسازی از 200 به 350 میلیون تومان تصویب شده و از این ماه پرداخت آن شروع شده است. علاوه بر این، امتیاز ویژه‌ دیگری نیز برای ساخت مسکن روستایی در نظر گرفته شده است که این امتیاز برای کسانی است که قصد مهاجرت از شهرها به روستا را دارند. به این افراد زمین رایگان و وام 550 میلیون تومانی ساخت تعلق می‌گیرد.

جزئیات طرح
مهم‌ترین امتیاز طرح رونق روستاها و اجرای برنامه ساخت مسکن روستایی، حذف شرط سبز بودن فرم «ج» است، متقاضیان مسکن‌های برنامه‌ای دولت، نباید مالک خانه یا زمین باشند یا اینکه از تسهیلات مسکن استفاده کرده باشند، اما این شرط برای متقاضیان دریافت زمین در روستاها و کسانی که قصد سکونت در روستا را دارند حذف شده و اگر این افراد ‌داری خانه یا زمین باشند نیز می‌توانند متقاضی دریافت زمین و تسهیلات در طرح رونق روستاها باشند.

در این خصوص معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به برنامه‌ریزی دولت برای تشویق مردم به مهاجرت معکوس به روستاها اظهار کرد:‌ این طرح برای متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهرهاست که می‌خواهند به روستاها مهاجرت معکوس داشته باشند. متقاضیان مسکن شهری در نهضت ملی مسکن نیز می‌توانند تقاضای خود را به مسکن روستایی در همان استان تغییر دهند تا از حمایت‌های ویژه بهره‌مند شوند.

با توجه به افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی به 350 میلیون تومان، معاون بنیاد مسکن گفت: متقاضیان مهاجرت معکوس، علاوه بر دریافت زمین می‌توانند از وام 350 میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی با سود 5 درصد هم استفاده کنند. البته این افراد اگر تقاضا کنند می‌توانند به جای وام 350 میلیون تومانی، وام 550 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن را با سود 18 درصد دریافت کنند.

پیش از این برنامه، وام مسکن روستایی فقط به ساکنان روستاها پرداخت می‌شد اما در طرح جدید، ساکنان شهرها نیز به شرط سکونت در روستا می‌توانند از تسهیلات مسکن روستایی بهره‌مند شوند.

به گفته معاون بنیاد مسکن، بر اساس برنامه دولت، یک میلیون قطعه زمین در این طرح به مردم واگذار می‌شود، تاکنون 600 هزار قطعه زمین تملک شده که به‌صورت اجاره 99 ساله به واجدان شرایط واگذار خواهد شد.

با توجه به محدودیت زمین روستایی در برخی استان‌ها، تمام استان‌ها فعلاً در این طرح فعال نیستند. از سوی دیگر متقاضیان مسکن روستایی باید ساکن همان استان باشند یعنی متقاضیان نمی‌توانند برای استانی غیر از محل سکونت خود متقاضی دریافت زمین روستایی شوند. متقاضیانی هم که می‌خواهند ثبت‌نام نهضت ملی مسکن خود را از شهری به روستایی تغییر دهند باید روستایی در محل ثبت‌نام قبلی خود را انتخاب کنند. همچنین بزودی سامانه ثبت‌نام این طرح برای کسانی که در نهضت ملی مسکن ثبت‌نام نکرده‌اند، در وزارت راه و شهرسازی بازگشایی می‌شود.

معاون بنیاد مسکن با اشاره به محدودیت تأمین زمین در برخی استان‌ها گفت: استان‌های شمالی در طرح واگذاری زمین روستایی فعال نیستند.
وی گفت: اسامی روستاهای دارای ظرفیت واگذاری زمین مشخص شده و در حال بارگذاری در سامانه است. در حال حاضر در استان‌های قم، هرمزگان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی زمین آماده شده و بتدریج به متقاضایان تحویل داده می‌شود، البته استان‌های دیگر نیز بزودی به این طرح ملحق می‌شوند.

ساخت نهضت ملی مسکن در روستاها
نوسازی و ساخت سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی در برنامه مقاوم‌سازی و نهضت ملی مسکن در روستاها در حال اجراست. با تصویب قانون جهش تولید مسکن، بستر ساخت سالانه200 هزار واحد مسکونی روستایی فراهم شده است. به گفته معاون بنیاد مسکن، در حال حاضر ساخت382 هزار مسکن روستایی در حال اجراست که 210 هزار واحد به اتمام رسیده و 172 هزار واحد نیز در دست ساخت است.

وی افزود: همچنین با افزایش تسهیلات مسکن روستایی، 175 هزار نفر برای دریافت وام 350 میلیون تومانی به بانک‌ها معرفی شده‌اند و از ابتدای بهمن، 18 هزار فقره تسهیلات پرداخت شده است. سقف تسهیلات مسکن روستایی ۲۰۰ میلیون تومان برای نوسازی ۲۰۰ هزار مسکن روستایی بود که هم‌اکنون با تصمیم دولت این سقف تسهیلات به 350 میلیون تومان و تعداد آن نیز به سالانه ۳۵۰ هزار واحد افزایش یافته است. از حدود 5.5 میلیون مسکن روستایی تا کنون ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در روستاها مقاوم‌سازی شده که برنامه دولت این است تا پایان سال ۱۴۰۵ بیش از ۷۰ درصد خانه‌های روستایی نوسازی ‌شود. با آغاز برنامه نهضت ملی مسکن و افزایش حمایت مالی از ساکنان روستاها، ساخت و ساز و نوسازی در روستاها سرعت گرفته است.