کد خبر: ۴۲۵۳۶۲
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۴۵۳

شیوه دریافت ارز با کارت ملی مشخص شد

زائران در سفرهای هوایی می توانند در فرودگاه، دلار خود را دریافت کنند آن هم مشروط است به ثبت نام در پیام رسان بله و وارد کردن ...
زائران در سفرهای هوایی می توانند در فرودگاه، دلار خود را دریافت کنند آن هم مشروط است به ثبت نام در پیام رسان بله و وارد کردن اطلاعات سفر. آنگاه می توانید در فرودگاه به باجه تعبیه شده مراجعه و دلار خود را دریافت کنید. البته این دلار در سفرهای زمینی پرداخت نمی شود.

تازه ترین تصمیم دولت درباره حذف یارانه ها اعلام شد
گفتنی است طبق ابلاغیه پیشین بانک مرکزی کلیه شهروندان ایرانی بر اساس قوانین مصوب بانک مرکزی می‌توانند با کارت ملی اقدام به خرید دلار کنند.

هرچند مخاطبان از بدقولی بانک ها و بانک مرکزی در پرداخت دلار سهمیه ای می گویند: «من که هفته پیش رفتم بانک که دلار یا یورو بگیرم، گفتند که نیست نداریم تا هفته بعد بیا شاید باشه»، «برای دلار الان میگن تو سیستم ثبت نام کنید من تو سیستمم ثبت نام کردم. مراجعه کردم گفتن دلار نیومده نوبتتون باطله دوباره نوبت بگیرید یعنی قشنگ سرکاریه»، «دلار دولتی نیست که الان دو هفته اس هر روز میرم تو سایت صرافی ملی به محض باز شدن سایت میبینم ۳۰ تا از نوبت ها نیست مابقی هم سایت انقدر دیر کد میفرسته تا نوبت گیرت نیاد»، «دلار کارت ملی کجا بود. به صرافی های بزرگ تهران مراجعه کردم می گن نداریم. یه صرافی ملی می ده که اون هم سیستمش نوبت دهیه و سر چند ثانیه پر می شه»، «خیلی وقته صرافی این سهمیه ۲۰۰۰ یورو یا ۲۲۰۰ دلار نمیدن اصلا میگن بانک مرکزی جلوشو گرفته.»

شرایط اعلام شده به این شرح است:
بر اساس آخرین مصوبات ابلاغی بانک مرکزی، شرایط خرید دلار با کارت ملی با شرایط زیر امکان‌پذیر است:

۱ـ کلیه بانک‌ها مکلفند جهت فروش و پرداخت ارز بابت سرفصل تامین نیازهای ضروری (کد ۵۶) به صورت اسکناس، بنا به درخواست متقاضی نسبت به افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز ارزی بدون اخذ موجودی اولیه با رعایت مقررات مربوط اقدام کنند.

تبصره ـ افتتاح حساب به درخواست وکیل متقاضی مجاز نمی‌باشد.

۲ـ پرداخت به صورت اسکناس از محل حساب ارزی موضوع این دستورالعمل صرفاً به صاحب حساب (اصیل) امکان‌پذیر است.

۳ـ حساب‌های مذکور صرفاً به ارزهای دلار/یورو و با منشاء اسکناس و جهت استفاده برای واریز اسکناس موضوع سرفصل تأمین نیازهای ضروری (کد ۵۶) خواهد بود.

۴ـ برداشت اسکناس از حساب مذکور، صرفاً پس از گذشت پنج روز کاری پس از زمان واریز به حساب ارزی متقاضی (T+۵) امکان‌پذیر است. بانک‌ها مکلفند پس از دوره مذکور، نسبت به پرداخت اسکناس موضوع حساب‌های این دستورالعمل در هر زمان حسب درخواست مشتری اقدام نمایند.

۵ـ کارمزد برداشت از حساب به صورت اسکناس معادل ۵ درصد معادل ریالی مقدار برداشت است. نرخ تسعیر برابر با نرخ فروش اسکناس دلار/ یورو سامانه معاملات الکترونیکی ارز به اضافه یک درصد در روز برداشت خواهد بود.

۶ـ دریافت هرگونه کارمزد از مشتری برای ارائه خدمات موضوع این دستورالعمل به جز موارد تعیین‌شده در دستورالعمل، ممنوع است.

۷ـ حساب ارزی موضوع این دستورالعمل، باید حداقل به مدت شش ماه مفتوح بماند.

تبصره: حداقل موجودی لازم برای استمرار حساب ارزی موضوع این دستورالعمل ۱۰۰ دلار/یورو خواهد بود.

براساس سیاست جدید ارزی بانک مرکزی از ۱۴ فروردین، سهمیه خرید ارز با کارت ملی از پنج هزار یورو، به دو هزار یورو کاهش یافته است