کد خبر: ۴۲۵۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۴۴

گوشت قرمز از انحصار توزیع دولتی خارج شد

در آستانه ماه مبارک رمضان و عید نوروز، توزیع انواع گوشت قرمز وارداتی با هدف تنظیم عرضه و قیمت در بازار با تصمیم دولت، به بخش خصوصی ...
 «گوشت دولتی به ما نرسید»، «در فروشگاهی‌ توزیع می‌کنند که خیلی دور است‌»، «گوشت وارداتی بی‌کیفیت است» اینها جملاتی است که مخاطبان پیش از این به کرات درباره گوشت وارداتی گفته‌اند.

حال‌ با تصمیم وزارت جهاد وزارت جهاد کشاورزی، توزیع گوشت قرمز سبک و سنگین وارداتی شرکت‌های بخش خصوصی را به انجمن واردکنندگان فرآورده‌های خام دامی کشور واگذار کرد.

پیش از این انتقادات زیادی مطرح بود که گوشت‌های وارداتی راهی رستوران‌ها می‌شود و ضعف نظارت بر سازوکار توزیع گوشت‌های عرضه شده انتقاد شهروندان را به همراه داشته است.

چندی پیش مدیر‌عامل سازمان میادین میوه و تره بار گفته بود که گوشت‌های تنظیم بازاری وارداتی در مسائل بهداشتی و هم کیفیتی مشکلاتی دارند و توزیع با فشار وافر دستگاه‌ها انجام شده است در این ارتباط تذکرات را داده‌ایم و مکاتبه کرده‌ایم.

سالانه حدود 100 هزار تن گوشت قرمز برای تامین نیاز داخل وارد می‌شود و حدود 900 هزار تن هم در داخل تولید می‌شود.

دولت با توجه به نزدیکی ماه مبارک رمضان، ایام پایانی سال و لزوم کنترل و تنظیم بازار‌، توزیع گوشت قرمز را به بخش خصوصی داده است.

بنابر اعلام وزارت جهاد کشاورزی، از 28 بهمن امسال هرگونه مجوز جابه‌جایی، خروج از مبادی و سردخانه‌های کشور و توزیع با رعایت نرخ‌های مصوب اعلامی وزارت جهاد کشاورزی بر عهده انجمن واردکنندگان فرآورده‌های خام دامی خواهد بود.

این انجمن موظف است به صورت روزانه گزارش توزیع را به شرکت پشتیبانی امور دام کشور و اداره‌کل بازرسی کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی ارائه کند.