کد خبر: ۴۲۵۶۳۳
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۱۰۶۵

هواپیما‌های ATR زیان‌ده شدند

از 13 فروند هواپیمای ای‌تی‌آر خریداری شده، 8 هواپیما به دلیل خرابی و نیاز به قطعه غیرفعال شده و به گفته مدیر عامل هواپیمایی ...
نوسازی ناوگان هوایی و توسعه صنعت، برنامه‌ای است که دولت از چند روش به دنبال اجرای آن است تا عرضه و تقاضا در این بخش حمل و نقل به تعادل برسد. در حال حاضر از 320 فروند هواپیمای موجود 180 فروند فعال است در حالی که به 550 فروند هواپیما برای رونق صنعت هوایی نیاز است.

نوسازی از طریق خرید هواپیما، تأمین قطعات و تعمیرات هواپیماهای زمینگیر 3 برنامه‌ای است که در این صنعت پیگیری می‌شود. متولیان این بخش معتقدند، افزایش ناوگان باید بر اساس برنامه و نیازهای کشور باشد. شمس‌الدین فرزادی‌پور، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به خرید هواپیماهای برجامی، به زیان‌ده بودن این هواپیماها اشاره کرد و گفت: از 13 فروند هواپیمای ای‌تی‌آر خریداری شده فقط 5 فروند فعال است. به گفته فرزادی‌پور، سال گذشته فقط یک فروند هواپیمای ای‌تی‌آر فعال بود و در این یک سال 4 فروند هواپیما با تأمین قطعات و تعمیرات به چرخه پروازی بازگشته است. بازگشت هر هواپیمای زمینگیر شده ‌ای‌تی‌آر به چرخه پروازی، نیازمند 1.5 میلیون دلار است.

وی در خصوص وضعیت بدهی‌های ایران‌ایر بابت خرید هواپیماهای برجامی، اظهار کرد: همچنان 600 میلیون دلار بابت هواپیماهای برجامی بدهکار هستیم که 475 میلیون دلار برای بانک مرکزی، 70 میلیون دلار برای بانک صنعت و معدن و بقیه سود این بدهی‌هاست. مدیرعامل ایران ایر همچنین در خصوص هزینه‌های خرید قطعه هواپیما گفت: سال 99 حدود 3.1 میلیون دلار، سال 1400 حدود 3.4 میلیون دلار، سال 1401 حدود 8 میلیون دلار و در سال 1402 حدود 29.7 میلیون دلار برای خرید قطعات هزینه شده است.

فرزادی‌پور، نیاز سالانه این شرکت برای خرید قطعات را حدود ۵۰ میلیون دلار عنوان و تأکید کرد: این تخصیص اعتبار، ناشی از عدم رسیدگی در گذشته به دلایلی همچون کرونا، کاهش مسافر، افت درآمدها و غیره بوده است.

وی با اشاره به اینکه حدود 20 هزار میلیارد تومان برای خرید هواپیماهای ای‌تی‌آر بدهکار هستیم، افزود: یکی از مشکلات این بدهی آن است که تسهیلات را دلاری دریافت کرده‌ایم که امروز با نرخ دلار امکان پرداخت وجود ندارد. به گفته مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، تعمیرات و تأمین بسیاری از قطعات هواپیما داخلی است و حتی موتور هواپیما یا هواپیمای کشورهای دیگر نیز در ایران تعمیر می‌شود.

فروش بلیت‌های نوروزی از 20 اسفند
مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در خصوص زمان فروش بلیت پروازهای نوروزی گفت: فروش بلیت پروازهای داخلی برای ایام نوروز از ۲۰ اسفندماه آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه ۳۷ پرواز فوق‌العاده شامل 3 هزار و 900 صندلی پروازی ویژه برای مسیرهای طولانی از جمله بندرعباس، مشهد، کیش و قشم را در ایام نوروز در دستور کار خود قرار داده‌ایم، گفت: پروازهای عمره منتفی نشده و همچنان در حال پیگیری است و مشکلی از سوی ایران‌ایر وجود ندارد.
وی درباره درآمدهای ایران‌ایر نیز گفت: از سال 1400 به 1401 حدود 90 افزایش درآمد داشتیم، از 1401 به 1402 پیش‌بینی می‌کنیم حدود 25 درصد افزایش درآمد داشته باشیم. وی با بیان اینکه ایران‌ایر یک مجموعه حاکمیتی است، گفت: درخصوص قیمت بلیت هر طور که حاکمیت تصمیم بگیرد، تابع هستیم و تاکنون یک ریال بالاتر از نرخ مصوب ابلاغی نفروخته‌ایم و نمی‌فروشیم.

راه‌اندازی اورژانس هوایی
مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به راه‌اندازی اورژانس هوایی تا یک ماه دیگر، گفت: با ایجاد این مرکز با مشارکت همه شرکت‌ها و تعریف شبکه پروازی، به نیاز کسانی که به خدمات هوایی نیاز دارند پاسخ می‌دهیم. در حال حاضر انتقال بیمار از زاهدان به تهران ۶۰۰ میلیون هزینه دارد که با راه‌اندازی اورژانس هوایی، این مبلغ تا یک‌هفتم هم کاهش پیدا می‌کند.