کد خبر: ۴۲۶۰۱۱
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تعداد بازدید: ۲۴۲

جوزپ بورل «کشتار» بیش از ۱۱۰ نفر را که در غزه در صف توزیع غذا بودند «قتل عامی جدید» خواند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۲۹ فوریه پس از اعلام خبر شهید شدن بیش از ۱۱۰ نفر در غزه در جریان توزیع کمک‌های بشردوستانه، این اقدام را «قتل عامی جدید» و «کاملاً غیرقابل قبول» خواند و آن را محکوم کرد. جوزپ بورل در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «من از دریافت گزارش‌ها درباره کشتار جدید غیرنظامیان در غزه که ناامیدانه به دنبال دریافت کمک‌های بشردوستانه بودند، وحشت‌زده شدم. این مرگ‌ها کاملا غیرقابل قبولند.»
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ۲۹ فوریه پس از اعلام خبر شهید شدن بیش از ۱۱۰ نفر در غزه در جریان توزیع کمک‌های بشردوستانه، این اقدام را «قتل عامی جدید» و «کاملاً غیرقابل قبول» خواند و آن را محکوم کرد.
 
بنا بر اعلام تشکیلات بهداشتی حماس، تیراندازی نیروهای اسرائیلی به سمت جمعیت بزرگی از مردم گرسنه که برای دریافت کمک‌های بشردوستانه تجمع کرده بودند، ۱۱۲ شهید برجای گذاشته است. رسانه‌های مختلف شمار زخمی‌های این حادثه را نیز بین ۲۸۰ تا و ۷۶۰ نفر اعلام کرده‌اند.
 
جوزپ بورل در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «من از دریافت گزارش‌ها درباره کشتار جدید غیرنظامیان در غزه که ناامیدانه به دنبال دریافت کمک‌های بشردوستانه بودند، وحشت‌زده شدم. این مرگ‌ها کاملا غیرقابل قبولند.»
 
او افزود: «محروم کردن مردم از کمک‌های بشردوستانه، نقض جدی قوانین بین‌المللی است. باید در غزه امکان دسترسی بشردوستانه آنهم بدون هیچ فراهم شود.»
 
واکنش دبیرکل سازمان ملل
 
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که این حادثه «نیازمند انجام تحقیقات مستقل و موثر» است.
 
آقای گوترش گفت که از شنیدن این خبر که جنگ حماس و اسرائیل بیش از ۳۰ هزار کشته برجای گذاشته «شوکه» شده است.
 
او با اشاره به اینکه تشدید شکاف‌های ژئوپلیتیکی «حق وتو را به ابزاری برای فلج کردن اقدامات شورای امنیت تبدیل کرده است» افزود: «کاملاً متقاعد شده‌ام که ما به یک آتش‌بس بشردوستانه همچنین آزادی بی‌قید و شرط و فوری گروگان‌ها نیاز داریم و باید یک شورای امنیتی داشته باشیم که بتواند به این اهداف دست یابد.